Článek
Východoafrické společenství (EAC) je celní a obchodní unií osmi států východní Afriky. Tato unie reprezentuje zhruba 300 milionů lidí a rozlohou odpovídá polovině Evropy. Díky tomu představuje poměrně zajímavou obchodní příležitost, která má potenciál růstu.
Čím region překvapí
Afrika dlouhodobě trpí nedostatkem infrastruktury. Tento deficit ale zároveň otevírá prostor pro to, aby vedle modernizace starších systémů vznikala zcela nová řešení, rovnou s využitím moderních technologií.
Příkladem může být Keňa, kde je digitalizace státní správy překvapivě dál než v Česku. V zemi, která je rozlohou více než sedmkrát větší než Česká republika, právě technologie umožňují dostupnost služeb i v odlehlých regionech. Keňa má dnes 98 % pokrytí 4G sítí a téměř pětina území je pokryta 5G. Díky tomu jsou digitální služby přístupné většině obyvatel. Když jsem zakládal v Keni firmu, udělal jsem to online z pohodlí svého pokoje v České republice během dvaceti minut.

Keňa je také třetím největším producentem a exportérem čaje na světě. Na obrázku je takzvaný „fialový čaj“, který je speciálně vyšlechtěný kultivar s vysokým obsahem antokyaninu, přírodním antioxidantem, který známe třeba z borůvek.
Implementaci moderních technologií v regionu si začal všímat i český byznys. V Tanzanii se podařilo za 7 let vybudovat 726 km vysokorychlostní železnice a dalších 1345 km je ve výstavbě. Osobní vlaky na této železnici dosahují rychlosti 160 km/h, a na elektrických lokomotivách E6800 se podílí Hyundai Rotem a Škoda Transportation.
Rwanda, kterou si všichni dobře pamatujeme kvůli genocidě z roku 1994, je v současné době jedním z nejbezpečnějších států Afriky a úspěšně láká zahraniční kapitál. Stala se tak nejrychleji rostoucí ekonomikou kontinentu s pravidelným růstem HDP 5-10% ročně. Ve Rwandě našel uplatnění český výrobce satelitů TRL Space, který zde otevřel pobočku a buduje tam satelit pro monitorování zemědělství a přírodních katastrof.
Byť zdaleka východoafrické země nedosahují HDP evropských zemí a kupní síla východního Afričana je výrazně menší než Evropana, je přesto východoafrický trh zajímavý svými příležitostmi pro trh se spotřebním zbožím, které je tu překvapivě často mnohem dražší než v Evropě. Čína je hlavním importérem zboží do Východoafrického společenství o objemu téměř čtvrt bilionu korun ročně.

Číňané se už východoafrických příležitostí chopili. Vítejte v Chinatownu Nairobi.
Trpělivost růže přináší
Východní Afrika však není regionem, kde si zaletíte jen tak na skok a můžete čekat na to, že vám do klína rychle spadne podepsaná dohoda. Je to extrémně byrokratické prostředí, kde téměř na vše potřebujete mnoho licencí, potvrzení a razítek. Musíte si vybudovat osobní vztahy jak s úředníky, tak se svými obchodními partnery, a stejně, než toho docílíte, mnohokrát se spálíte. Je to tedy obchodní prostředí, do kterého se buď pustíte naplno a budete tomu věnovat čas, úsilí a velkou dávku trpělivosti, nebo to radši ani nezkoušejte. Pokud máte ale odvahu jít za hranice tradičních trhů, východní Afrika skrývá mnoho příležitostí.