Článek
Rodiče byli operní pěvci Národního divadla, takže Jana Lašková měla svoji profesní dráhu danou od narození. Z konzervatoře sice odešla po dvou letech, ale to už si ji vyhlédli Voskovec s Werichem do své komedie Golem. Z protekční dcerušky sólisty opery Hanuše Lašky se stala Hanou Vítovou, herečkou a zpěvačkou.
Zamilovala se do idolu dívčích srdcí, operetního zpěváka Járy Pospíšila, kvůli kterému odešla do Olomouce. Po návratu do Prahy manželství skončilo.
V Divadle Oldřicha Nového se seznámila s Bedřichem Rádlem, o devět let starším právníkem a šéfredaktorem časopisu Kinorevue.
Už v roce 1932 si stihla zahrát ve čtyřech filmech a svojí popularitou se zařadila mezi největší české hvězdy prvorepublikového filmu. Největší slávu jí přinesla role vychovatelky ve filmu Noční motýl. Její tajemná, zasněná krása ji proslavila i v zahraničí.
V roce 1941 se manželům narodila holčička Bedřiška. Po zatčení Oldřicha Nového se na konci války příležitostně starala o jeho dceru Janu, později provdanou Včelákovou.
V poválečná éře budovatelských filmů pro ni nebylo místo. Těžko si představit Hanu Vítovou v montérkách nebo jako nadšenou soudružku přesvědčující zemědělce o vstupu do JZD. A když přišel z politických důvodů o práci i její manžel, byl konec s filmováním i s manželstvím.
Pytlákova schovanka od Martina Fryče byla její labutí píseň v československém filmu.
Protože neměla kam jít, zůstala v jedné domácnosti se svým bývalým manželem, jeho mladou milenkou a starými rodiči. Všem vařila, prala, starala se o domácnost a vychovávala dceru Bedřišku. Stala se služkou rodiny Rádlovy na plný úvazek.
Psychicky labilní Bedřiška se, jako osmnáctiletá, vystresovaná z naprosto nevhodného rodinného prostředí, zamilovala do tehdejšího idolu mládeže Jiřího Suchého. Neopětovaný cit, o kterém Suchý neměl ani ponětí, vyřešila v koupelně. Podřezala si žíly. Když se vyděšená matka dostala do koupelny, zakrvácená Bedřiška vyběhla ven a vyskočila z okna bytu na Rašínovo nábřeží. Po převozu do nemocnice zemřela.
Na konci padesátých let vytvořila Hana Vítová duo s dalším kdysi slavným zpěvákem a hercem R. A. Dvorským. Objížděli společně venkovské štace s estrádním programem, vystupovali v kabaretech, ale Dvorského smrtí vše skončilo.
Zcela se uzavřela do sebe. Svět pro ni přestal existovat. Bydlela v domě Hlaholu na nábřeží, živila se překlady z němčiny, angličtiny a ruštiny. Dokud mohla, trávila léto na své chatě u Berouna. Osamělá, stárnoucí žena se svými knihami, vzpomínkami a lahvemi alkoholu.
Dopravní nehoda v roce 1970 její stav ještě zhoršila. Léčba zlomenin trvala dlouhých sedm let. Po ochrnutí jedné nohy dostala umělou kyčel. Potom už zvládala jen krátké procházky po nábřeží doprovázená malým pejskem.
V roce 1987 ve svém bytě upadla a zůstala ležet celou noc na podlaze. Našla ji sousedka až druhý den ráno, když přinesla obvyklý nákup. Naprosto vyčerpanou a zdevastovanou ji převezli do nemocnice, kde další den zemřela. Neměla u sebe nic, jenom fotografii své dávno mrtvé dcery Bedřišky.
Zdroje: