Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak z nemanželského kluka od Kiliánů z Židenic vyrostl pábitel a spisovatel Bohumil Hrabal

Foto: Hana Hamplová / Commons Wikimedia / volné dílo

„Nechte toho, pote jest, nebo to vystydne…“ pravila babička Kiliánová, když chtěl její muž zastřelit dceru Mařku. Důvodem bylo kulatící se bříško budoucí maminky, ale otec nikde. Tak se narodil malý Bohuš od Kiliánů.

Článek

Jak z nemanželského kluka od Kiliánů z Židenic vyrostl pábitel a spisovatel Bohumil Hrabal

Jedním z předků Bohumila Hrabala byl francouzský voják, který se po zhojení svého zranění v bitvě u Austerlitze jinak u Slavkova ke Grande Armée už nevrátil. Zůstal na Moravě a nikdo už nezjistí důvod, proč se nevrátil do své vlasti. Jmenoval se Kilián.

Hrabal spatřil světlo světa v bytě svého dědečka Tomáše Kiliána a jeho ženy Kateřiny, rozené Bartlové. Jejich dceři Marii se narodil syn, který ovšem nepocházel z lože manželského. Dostal jméno Bohumil. Stalo se tak v sobotu 28. března 1914 v Brně-Židenicích.

Těhotenství svobodné dcery nebylo v těch dobách žádná výhra, a tak se údajně půl roku před narozením budoucího spisovatele odehrála u Kiliánů scéna jak vystřižená z jeho ještě nenapsaných románů.

„Jednu nedělu přišla Mařa dom a řekla rodičům, že bude mít děcko a že ten její ju nechce. Prchlivý děd Tomáš vyrval z almary flintu a pak hnal Mařu na dvůr a tam křičel: Klekni si, já tě zestřelim! Babička Kateřina nalila fazulkovó polívku, vyšla na dvůr a řekla: Nechte teho a pote jezt, nebo to vystydne!“

Foto: Autor: Hana Hamplová/commons.wikimedia.org/volné dílo

Autor: Hana Hamplová / Commons Wikimedia / volné dílo

V zápise farní matriky je uvedeno, že se tak stalo v Balbínově ulici číslo 47 a při křtu 4. dubna dostal jméno Bohumil František. Porodní bába Marie Tichá. Matka Kiliánová Marie, konzistoř Židenice. „Totožnost matky zrozence zde zaznamenaného s Marií Boženou Kyliánovou, naroz. dne 6. ledna 1894 manž. Dcerou Tomáše Kyliána a Kateřiny roz. Bartlové byla úředně zjištěna.“

Prarodiče Kiliánovi byli obyčejní lidé, on podle zápisu úřední sluha. Když se brali, babička vlastnila jako osobní majetek budík a děd půllitr. První tři roky Bohumila vychovávala babička. Pokud nebyl venku, žil převážně v pokoji.

„Bohumila upoutal především pokoj… Bylo z něj daleko vidět… stahovací lampa… dvě postele… Nad postelemi uprostřed dotýkajících se pelestí visely pendlovky… všichni, kdo je slyšeli, zmlkli a trvalo chvíli, než se vzpamatovali z toho krásného zvuku…U jedné zdi pokoje byl dědův lovecký věšák s parůžky a kančími zuby… lovecké pušky a klobouk… vycpaná ulovená zvířata a ptáci. Jejich zděšené obličeje vypadaly, jako by ti tvorové byli vycpáni zaživa…

Foto: Autor: HTO https://commons.wikimedia.org/volné dílo

Autor: HTO / Commons Wikimedia / volné dílo

Od dětství se u něj projevoval neobvyklý pozorovací talent. Nic mu neušlo. Díval se na vojáky, když šli na cvičení… omývali si propocené hlavy u pump na kopci… kráčely též často pohřební průvody… Bohumil litoval koně, již courali břichem po zemi… ty smutkem rozbité, rozplihlé tváře… Bohumilovi strýcové a tety, většinou tkalcovští dělníci… napekli řízky, koupili soudek starobrněnského piva a se svými nejbližšími, kteří je navštívili, se vesele bavili… cítili se mezi sebou spokojení…

Ve třech letech skončilo Hrabalovo, tehdy ještě Kiliánovo, moravské období, protože se s rodiči přestěhoval do Polné. Matka se provdala za Františka Hrabala. Do farní matriky přibyl další zápis.

„František Hrabal, účetní v Polné, dal prohlášením ze dne 26. prosince 1916, jež výnosem zemské zprávy politické v Praze dne 25. února 1920 bylo vzato na vědomí, zrozenci zde zaznamenanému svoje jméno. Zrozenci tomu přísluší tudíž nyní příjmení „Hrabal“ nikoliv Kilian.“

Od tří let žil tedy s novým otcem v pivovaře v Polné a jeho první vzpomínka se týkala lékaře. Pořezal si ruku o rozbitou sklenici a přivolaný doktor Michálek mu ránu sešil. Byl to týž doktor, který kdysi ohledal mrtvolu zavražděné Anežky Hrůzové.

Na rozdíl od slunného bytu v Židenicích byl ten v pivovaře temný, slunce tam proniklo jen na krátkou dobu, a tak Bohumil trávil většinu svého času venku. Doprovázel pohřby na hřbitov a pak se vracel s hudbou do hospody, kde muzikanti začali hrát veselé písně na pohřební hostině. Byl stále na ulici, ale vždy odděleně od ostatních dětí. Nikdy se nestal součástí klukovské party.

Hrabal o tom mnohem později řekl: „Chodil jsem na návštěvy, kam jsem chtěl, mluvil jsem, co mě napadlo a dobře jsem viděl a věděl, že úloha augusta není sice moje, ale že v tom kostýmu jsem zas v městečku jednička.“… „a tak jsem byl já něco jako monstrum, tele se dvěma hlavami.“

Jeho rodiče se přestěhovali po válce z Polné do nymburského pivovaru. Zde začal chodit v roce 1920 do obecné školy. Odvedl ho tam kdo jiný než dědeček Tomáš Kilián.

V Nymburce se mu dlouho nelíbilo. Nic na světě mu nemohlo nahradit Židenice. Časem se spřátelil s několika kamarády, z nichž k němu přilnul zvláště Lízal, který často propadal. Opakoval třídu za třídou, až nakonec vyšel z páté obecné… Vedl s Bohumilem pomatené řeči. „Lízal měl vysedlé zuby a oči se mu protáčely nazpátek, jako by se chystal omdlít… Lízalovi rodiče bydleli ve velkých maštalích s ostatní nymburskou chudinou, kde podlaha byla pokreslená křídou a rozdělena na čtyři imaginární místnosti… rodiny zde žily a respektovaly ty pomyslné zdi.“

Foto: Fotografie pořídil Miaow Miaow/commons.wikimedia.org/volné dílo

Fotografie Miaow Miaow / Commons Wikimedia / volné dílo

Mezi prvními knihami, které si oblíbil, bylo dílo Karla Tůmy Z českých mlýnů a příběhy Buffalo Billa. Bohumil se každým rokem těšil na prázdniny, které měl možnost prožít v Židenicích… zde v podstatě objevil základní motivy, jež později uplatnil… pohřby, jídlo a hodování, sluneční dny a prosluněné pokoje, dětské hry a mumraje. Dětské karnevaly pořádané spontánně jeho židenickými kamarády, měly pro něho zvláštní kouzlo… V Nymburce kradl zelí a kapustu z cizích zahrad… s pláčem k matce volal: „Maminko, proč nejsme chudí?“ Přitahoval ho brněnský slang ovlivněný do roku 1945 němčinou. S Němci, kteří pak byli odsunuti, odešel žargon i slang…

Pobyt v Nymburku ho neuspokojoval. Nebylo to tady jako v Židenicích. Až mnohem později se do pivovaru zamiloval. A do maštalí… do železničního mostu… vychutnával ticho, jen voda hučela a vířila za pilířem. V okolí Nymburka viděl jen samou rovinu a velkou báň nad hlavou… velké větve stromů, jež tvořily kolem pivovaru krunýř z větví a kmenů.

V roce 1924 se objevil v pivovaru strýc Pepin …

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz