Hlavní obsah
Lidé a společnost

Posledního otroka přivezli z Afriky do Ameriky více než půl století po zákazu dovozu otroků

Foto: https://pixabay.com/cs/images/search/otrok/

Ještě půl století po zákazu dovozu otroků do Ameriky přivezla loď Clotidla sto deset afrických zajatců na trh. Muž jménem Cudjo Kazoola byl jeden z posledních bývalých otroků, který vydal svědectví o oné době. Zemřel v roce 1935. Bylo mu 94 let.

Článek

Posledního otroka přivezli z Afriky do Ameriky více než půl století po zákazu dovozu otroků

Poslední americká otrokářská loď Clotilda, která přivezla náklad afrických otroků do Spojených států, přistála v Mobile Bay na severním pobřeží Mexického zálivu v Alabamě. Stalo se to buď na podzim 1859 nebo v létě 1860. Na palubě převážela sto deset zajatých Afričanů včetně žen a dětí.

Zákaz dovozu otroků ze zákona přijatého 2.3.1807 byl porušován více než půl století. Po vylodění a odevzdání Afričanů na trh s otroky byl škuner spálen a potopen, aby byly zničeny důkazy o jejich nezákonném dovozu.

Po občanské válce asi třicet osvobozených otroků založilo v Alabamě Africatown, komunitu složenou ze zajatců pocházejících ze západoafrických oblastí, jejichž mateřským jazykem byl jazyk Yoruba. Jejich mluvčím byl Cudjo Lewis, který zemřel v roce 1935 a byl tak poslední z otroků přivezených na poslední otrokářské lodi Clotilda do Spojených států.

I když nové průzkumy záznamů uvádí, že poslední přeživší byla s velkou pravděpodobností Matilda McCrear, která zemřela v roce 1940. Asi sto potomků otroků z lodi Clotilda stále žije v Africatownu a další jsou po celé zemi.

Foto: Autor: Emma Langdon Roche/en.wikipedia.org/volné dílo

Autor: Emma Langdon Roche/en.wikipedia.org/volné dílo

Clotildu, dvoustěžňový škuner určený pro obchod se dřevem, postavil v roce 1855 nebo 1856 majitel loděnice Timothy Meaher. Kapitánem byl jmenován William Foster.

Škuner byl poté přestavěn na otrokářskou loď s falešnou palubou a falešnými doklady. Hurikán u pobřeží Bermud loď poškodil a při opravě posádka, která neznala skutečný účel mise, objevila skrytou palubu. Foster jim slíbil dvojnásobnou mzdu, když nic neoznámí úřadům.

Cudjo Lewis se narodil jako Oluale Kossola v dnešním Beninu. Jeho otec Oluale měl se dvěma manželkami celkem třináct dětí. Rodina byla na místní poměry bohatá a vážená, takže jeho dětství bylo šťastné. Vyrůstal jako všichni ostatní chlapci, učil se stopovat, lovit zvěř a jako dospívající byl zasvěcen do obřadu „oro“. Stal se tak dospělým a jeho úkolem, společně s jinými „zasvěcenci“, bylo hlídat a kontrolovat chod obce. V devatenácti letech se zamiloval a podle tradice podstoupil další zasvěcení, které umožnilo mladým mužům a ženám uzavřít sňatek.

Foto: https://pixabay.com/cs/illustrations/ai-generovan%C3%A9-mu%C5%BE-otrok-kolonie-8846916/

https://pixabay.com/cs/illustrations/ai-generovan%C3%A9-mu%C5%BE-otrok-kolonie-8846916/

Během Kossolova výcviku v dubnu 1860 dahomejský král Ghezo zaútočil na město a obyvatele buď pozabíjel nebo odvlekl do zajetí. Zajatci, mezi nimi i Kossola, pochodovali na pobřeží do přístavu Ouidah, kde byli tři týdny drženi v ohradě pro otroky.

Foster se po přistání u afrických břehů setkal s princem, který ho přivedl na královský dvůr. Do svého deníku si v roce 1860 zapsal:

„Po přijatelných záležitostech s princem jsme šli do skladiště, kde bylo zavřených čtyři tisíce nahých zajatců, ze kterých jsem si mohl vybrat sto dvacet pět“.

Jednalo se o zajatce z kmene Takpa z vnitrozemí dnešní Nigérie a cena za jednoho člověka byla sto dolarů. Po nákupu zajatců se vydali na cestu přes Atlantský oceán trasou známou během obchodu s otroky jako „Střední pasáž“. Plavba trvala čtyřicet pět dnů, zajatci trpěli hroznou žízní, hladem, a hlavně neměli tušení, kam je odváží.

Devátého července zakotvila Clotilda v Grand Bay v Alabamě. Tam byli Afričané odvedeni na říční parník, pak Clotildu spálili a vrak potopili.

Cudja Lewis s dalšími asi třiceti zůstal jako majetek Timothy Meahera, majitele loděnice, ve které byl postaven škuner Clotilda. Protože jeho nový pán nebyl schopen vyslovit jeho jméno Kossola, říkal mu jen Cudjo. V jazyce Ewe a Fon ze západoafrického prostředí dávali takové jméno chlapci narozenému v pondělí. Jako otrok pracoval na parníku svého pána a bydlel s ostatními otroky pod jeho domem, který byl postaven vysoko nad zemí.

Po válce Severu proti Jihu získal svobodu a oženil se s Abile, která se do Ameriky dostala na stejné lodi jako Cudjo. Jejich snem byl návrat do Afriky, ale nikdy nesehnali dost peněz na cestu. Zůstali tedy v Alabamě. Cudjo Kazoola Lewis se stal naturalizovaným americkým občanem 24. října 1868.

V Africatown pracoval jako výrobce šindelů až do svého zranění při železniční nehodě. Měl pět synů a dcery. Obě dcery zemřely mladé. Jedna na neidentifikovatelnou nemoc, druhá zmizela, pravděpodobně byla zabitá a zahrabaná na neznámém místě. Jeden syn byl sražen vlakem, druhého zastřelili a třetí zemřel na neznámou chorobu.

Ke konci života byl Cudjo Lewis vyhledávaný novináři jako jeden z posledních žijících otroků a jako jediný je zachycený na filmovém plátně.

Zemřel 26. července 1935 ve věku asi 94 let. Přestože se vždy chtěl vrátit domů do západní Afriky, byl pohřben se svou rodinou v Mobile.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz