Hlavní obsah
Lidé a společnost

Snědli domorodci tělo zabitého kapitána Jamese Cooka, nebo dali raději přednost rybám?

Foto: Autor: Nathaniel DanceHollandcommons.wikimedia.org/volné dílo

Když v lednu 1779 zakotvil mořeplavec kapitán Cook v chráněné zátoce Kealakekua na Havajských ostrovech, netušil že tam zůstane navždy. Podle jedné verze ho domorodci pohřbili s poctami, podle druhé ho snědli.

Článek

Snědli domorodci tělo zabitého kapitána Jamese Cooka nebo dali raději přednost rybám?

Starý mořský vlk, kapitán James Cook kromě toho, že třikrát obeplul zeměkouli, objevil Austrálii a Nový Zéland. Tedy objevil přirozeně pro Evropany. Austrálie se přece neschovávala, a tak ji nebylo třeba ani hledat.

Nakolik byli domorodí obyvatelé těchto zemí šťastní, že se stali součástí britského impéria a všech jeho civilizačních vymožeností, se lze jen dohadovat. Dnes má Austrálie kolem 25 milionů obyvatel a těch původních je 265 000, vesměs živořících v bídě, na okraji společnosti.

Na své poslední plavbě Cook stejným způsobem objevil Havajské souostroví a Vánoční ostrov. Havaj poprvé spatřila posádka jeho lodí 18. ledna 1778, ale už další měsíc odpluli podél pobřeží severní Ameriky k Aljašce. Za rok se Cook vrátil k Havajským ostrovům a v lednu 1779 zakotvil v zálivu Kealakekua.

Foto: Autor: E. Phillips Fox/commons.wikimedia.org/volné dílo

Autor: E. Phillips Fox/commons.wikimedia.org/volné dílo

Připluli právě v období novoročního svátku boha Lona a protože se vrátili, mohl být Cook některými domorodci považován za onoho boha. Alespoň tak to vysvětlovala britská strana.

Následující události se diametrálně liší jak v samotném výkladu, tak i ve vnímání. Britové to vidí jako katastrofu, Havajci jako událost veskrze pozitivní, na kterou jsou patřičně hrdi.

Z britské strany poskytl nejpodrobnější popis přímý účastník výpravy John Ledyard. Své svědectví, notně emočně zabarvené a z větší části nepravdivé, poskytl i William Bligh. Ano ten Bligh, který později jako kapitán zapříčinil vzpouru na lodi Bounty. Ta vejde nejen do dějin britského námořnictva, ale i do světové literatury a filmu.

Vzpoura na lodi Bounty. Tříhodinový velkofilm z roku 1963, v hlavní roli Marlon Brando a domorodá princezna Miamiti, která se stala na deset let jeho ženou. Novější verze z roku 1984 s Mel Gibsonem a Anthony Hopkinsem.

Ale zpátky na Havajské ostrovy za kapitánem Cookem, kterému zbývá už jen pár dnů života.

Foto: Autor: Nahia Blanco Iturbe/commons.wikimedia.org/volné dílo

Autor: Nahia Blanco Iturbe/commons.wikimedia.org/volné dílo

Když Cookovy lodě odpluly z Kealakekua, následující den bouřka zlomila stěžeň na lodi Endeavour. Vrátil se tedy zpět do přístavu, kde se setkal s nepřátelským publikem.
Bůh Lono měl být schopen ovládat vítr, tedy co je to za boha, když mu vítr zlomí stěžeň na jeho lodi? Takže je to logicky podvodník, napadlo domorodce.

Dalším důvodem k nepřátelství byly pohlavní choroby. Přestože Cook věděl, že jeho muži jsou prolezlí kapavkou a syfilidou a mnoho členů posádky má tuberkulózu, umožnil jim kontakt s domorodci. Námořníci spali s místními ženami a po návratu z průzkumné plavby podél amerického pobřeží už bylo množství žen a mužů nakaženo viditelnými příznaky.

Za této pro Cooka velmi nepříznivé situace ukradlo pár domorodců z jedné jeho lodi malý člun. Kapitán s několika muži z posádky se vypravil na ostrov, kde se pokusili zajmout krále Kalaniʻōpuʻu a odvléct ho na jednu z lodí. Měl sloužit jako rukojmí, dokud nebude člun vrácen.

Během konfrontace s davem domorodců došlo k bitvě. Místní bránili svého krále a došlo k usmrcení několika domorodců i námořníků. Král přežil, na rozdíl od kapitána Cooka.

Protože velel dvěma velkým lodím, byl i jako nepřítel považován za vysoce postavenou osobu, a proto s jeho mrtvolou bylo naloženo tak, jak náleželo takovým lidem.

Podle tradice bylo jeho tělo rozřezáno a kosti uloženy do rakve. Kněží vzali Cookovy ruce a jeho hýždě a zabalené do slavnostní „kapa“ látky je převezli na jeho loď. Členové posádky byli zděšeni a zeptali se, zda byl Cook sněden v domnění, že část pochoutky přiváží domorodci námořníkům ke konzumaci.

Na to se jim dostalo nechápavé odpovědi: „Proč? Vy to děláte? Vy jíte své mrtvé?“

Protože Havajané dávali při konzumaci přednost čerstvým rybám před lidmi, zejména těmi, kteří se koupali jen velmi výjimečně, zprávy o konzumaci vybraných částí nebožtíkova těla byly považovány za fámu, rozšířenou bělochy.

Dodnes je 14. únor 1779 slaven na Havajských ostrovech jako slavný den. Mnoho havajských rodin si nárokuje čest být přímými potomky těch, kteří se podíleli na zabití kapitána.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz