Článek
Vjačeslav Michajlovič Molotov, krvavá pěst generalissima Stalina
Pokud byl komunisty opěvovaný Josif Stalin masový vrah a lotr všech lotrů, jeho věrný kumpán Vjačeslav Michajlovič Molotov za svým „vožděm“ v ničem nezaostával. Rozdíl byl v tom, že jak byl Stalin opěvován a později proklínán, tak Molotov stál skromně v pozadí. V dokonalém obleku šitém na míru se jeho jméno skloňovalo pouze v souvislosti s paktem Molotov-Ribbentrop. Byl diplomatem, který vyjednával, ale rozhodně neměl ruce až po lokty od krve. Nemohlo být většího omylu. V tomto případě se Molotov krví přímo brodil.
Molotov nebylo jeho pravé jméno. Bolševici jako by se styděli za svá jména, si dávali přezdívky, které měly vyjadřovat jejich vlastnosti. „Molot“ v ruštině znamená kladivo.

Autor neznámý/commons.wikimedia.org/volné dílo
A podobně jako mnoho jiných starých bolševiků i on pocházel ze šlechtické rodiny. Původně se jmenoval Skrjabin. Na gymnáziu zahořel pro revoluční ideály a stal se členem“ Ruské sociálně demokratické dělnické strany“, která se na začátku roku 1918 přejmenovala na „Velkou Komunistickou stranu Ruska (bolševiků)“. V roce 1925 změnila název na „Všesvazovou komunistickou stranu (bolševiků)“ a v roce 1952 na Komunistickou stranu Sovětského svazu. Nejen bolševici si měnili jména, ale i jejich strana.
Molotov měl jednu z psích vlastností. Naprostou oddanost svému pánovi Stalinovi. Ta ho posouvala po kariérním žebříčku stále výš a výš, až se stal ve třicátých letech druhým nejmocnějším mužem Sovětského svazu.
Pro Lenina byl Molotov „odporným byrokratem“, pro Trockého „zosobněnou průměrností“. Bolševici mezi sebou měli vskutku soudružské vztahy. Pro Stalina byla taková „šedivá myš“ nepostradatelná.

Autor neznámý/commons.wikimedia.org/volné dílo
Jak získat otroky na stavbu silnic? Kolektivizací. Ožebračení zemědělci budou dřít na stavbách. První pětiletka byla jeho nápad. Zemědělci, kteří nebyli schopni plnit plán, byli z polí přesunuti na stavby silnic, železnic a do fabrik. Hromadné umírání novodobých otroků na stavbách bolševismu a následný hladomor byly důsledkem Molotovovy politiky zavděčit se Stalinovi.
Čtyřiadvacátého srpna 1939 oznámil sovětský deník Pravda uzavření sovětsko-německého paktu o neútočení. Velká fotografie na titulní straně zachycovala Molotova, Stalina, Ribbentropa a zástupce státního tajemníka na německém ministerstvu zahraničí Gause.
Samotný pakt o neútočení nebyl jediným výsledkem Stalinovy a Molotovovy snahy. Tajný protokol, ve kterém si komunisté a nacisté rozdělili východní Evropu, Sovětský svaz popíral až do éry Gorbačova.
Devět dní po podepsání paktu zahájilo Německo útokem na Polsko druhou světovou válku. Sovětský svaz nelenil a 17. září vpadl bránící se polské armádě do zad. Toto v pořadí už čtvrté dělení Polska bylo, pokud jde o počty povražděných, zdaleka nejstrašnější. Nakonec si bolševici z týraného Polska urvali větší část území než hitlerovské Německo.
Vojenskou operaci, jak nazývali bolševici vpád do Finska, označoval Molotov za humanitární akci. Podle jeho prohlášení do novin sovětské bombardéry shazovaly zbídačenému finskému lidu potraviny. Aby se Finové nějak revanšovali, vymysleli speciální zbraň, kterou vítali své sovětské přátele. Pojmenovali ji na počest toho, kdo je do jejich země poslal. Molotovův koktejl.
V jeho kompetenci bylo, mimo jiné, podepisování rozsudků smrti. V této disciplíně překonal i samotného Stalina. Jeho podpis se objevil i pod příkazem ke Katyňskému masakru, při kterém bylo povražděno 22 tisíc polských důstojníků a intelektuálů.
Kromě něj nesl příkaz k masakru podpis Stalina, maršála Vorošilova, Mikojanova, Kalinina a Kaganoviče. Všechno masoví vrazi sovětské provenience.

Autor neznámý/commons.wikimedia.org/volné dílo
Přesto, že Molotov patřil k hlavním Stalinovým katům, sám se svého mistra bál jako čert kříže. Byl hlavním strůjcem bolševického teroru a represí ve vlastní zemi, a tak moc dobře věděl kde a jak končí nejbližší Stalinovi soudruzi.
Jeho manželka Polina byla židovského původu a na počátku padesátých let si Stalin zasedl na židy. Když ji zatkly složky NKVD, zbabělý Molotov se neodvážil ani špitnout na její obranu. Přežila a po Stalinově smrti byla propuštěna.
S nástupem Chruščova následoval pozvolný sestup Molotova z nejvyšších pater politiky. Byl vyloučen z politbyra, později dokonce i z komunistické strany. Nakonec v zapomnění přežil všechny vůdce SSSR, kromě Gorbačova. Přesto se jako senilní stařec s Alzheimerovou chorobou dožil 96 let. Zemřel jako poslední ze starých bolševiků osmého listopadu 1986. Do rozpadu prvního státu dělníků a rolníků zbývalo pouhých pět let.
Citát: „Svůj úkol jsem jako ministr zahraničí viděl v co možná největším rozšíření hranic naší vlasti. A zdá se, že jsme se společně se Stalinem s tímto úkolem nevypořádali špatně.“
Zdroje: