Článek
Právě dnes 8. prosince uplynulo již čtyřicet tři let od vraždy populárního britského hudebníka Johna Lennona. Dřívější člen skupiny the Beatles po jejím rozpadu úspěšně pokračoval v sólové kariéře, než se po narození druhého syna Seana v roce 1975 stáhl z veřejného života, aby nejen jemu, ale hlavně sobě vynahradil čas, který kvůli šílenství zvané Beatlemanie nevěnoval svému prvorozenému synovi Julianovi. Lennonův comeback přišel na podzim roku 1980, kdy nejprve v říjnu oslavil své čtyřicátiny, v listopadu pak vydal album Double Fantasy a chystal písně pro další album. Od jeho plánů, rodiny a fanoušků jej nečekaně oddělilo pět chladnokrevných ran z pistole Marka Davida Chapmana.
Ten o sobě prohlašoval, že byl vždy fanouškem Beatles. Odůvodnění k tomuto činu často měnil. Nejdříve tvrdil, že se chtěl proslavit zabitím někoho slavného. Později, že jej popudila nešťastně pronesená a z kontextu vytržená Lennonova věta z období Beatlemanie „Beatles jsou slavnější než Ježíš“. Chapman měl i duševní problémy, snad trpěl schizofrenií. Prý byl přesvědčen, že on je Johnem Lennonem a jeho skutečnou vraždou se tak měl zbavit „svého druhého já“. Pravděpodobně se již nikdy nedozvíme, která z jím uváděných verzí je pravdivá. U soudu se však choval klidně a rozvážně, proto byl uznán příčetným v době činu a odsouzen k doživotí. Poprvé mohl požádat o předčasné propuštění po dlouhých dvaceti letech. Učinil tak již minimálně dvanáctkrát - pokaždé se zamítavým stanoviskem.
Doloženou zajímavostí je, že se vrah se svojí obětí potkal několik hodin před činem. Odpoledne totiž Lennon se svojí ženou Yoko Ono odcházel z domova do nahrávacího studia, když se před jejich limuzínou objevil dav fanoušků žádající autogram. V onom davu se nacházel i Mark Chapman, kterému se Lennon podepsal na obal nové desky. Tento okamžik zdokumentoval další fanoušek - Paul Goresh.
Reakce fanoušků po činu
Je již zvykem, že po předčasném odchodu slavných a oblíbených umělců vznikají legendy o jejich skonu. I po Lennonově smrti se šířily fámy. Nejen o zapojení různých tajných služeb do jeho smrti, ale i o stále žijícím Broukovi daleko od civilizace. Fanoušci po celém světě se spontánně scházeli, zpívali písně z jeho sólové dráhy, ale i z období Beatles. Skladby vydané na posledním albu se dostávaly do čela žebříčků hitparád na celém světě, jeho nejslavnější a nejuznávanější píseň Imagine z roku 1971 zažívala nový vzestup, zároveň ji den po Lennonově smrti jako vzpomínku živě zahrála skupina Queen na koncertě ve Wembley.
I za železnou oponou uctívali fanoušci památku zavražděného. V Praze na Malé Straně využil kdosi prázdné kamenné desky k vytvoření symbolického náhrobku, ke kterému lidé nosili květiny a svíčky. Později se na okolní zdi začaly objevovat různé nápisy, části písní, kresby a grafity, většinou na téma Beatles a John Lennon. Od té doby se nazývá podle něho - Lennonova zeď.
Filmy a nedokončené skladby
Rekonstrukcí událostí předcházející samotnému činu Marka Chapmana se zabývá film Zavraždění Johna Lennona z roku 2007 v hlavní rolích s Jaredem Leto a Lindsay Lohan. Zajímavostí je, že zpěvákův herecký představitel se jmenuje téměř identicky jako jeho skutečný vrah - Mark Lindsay Chapman. Hudební fantasy film Yesterday z roku 2019 pak částečně podpořil fanouškovské mýty o „stále žijícím Broukovi“, jelikož se na jeho konci hlavní představitel setká právě s Johnem Lennonem, který přebývá daleko od lidí.
Některé Lennonovy dokončené, ale i rozpracované písně vyšly na posmrtném albu Milk and Honey. V devadesátých letech pak předala Yoko Ono zbývajícím členům Beatles demosnímky tří písní k dokončení. Vznikly tak skladby Free As a Bird a Real Love. Třetí píseň pro svoji původní špatnou kvalitu nebyla vydána. To se změnilo až v letošním roce, kdy díky pokročilým technologiím mohl být oddělen a vyčištěn Lennonův hlas od hudby a vyšla (pravděpodobně) poslední píseň The Beatles, na které se podíleli všichni původní členové, s názvem Now And Then.