Článek
Situace ohrožuje nejen kvalitu vzdělávání, ale i zdraví a bezpečnost žáků. Jsem hluboce znepokojena přístupem vlády Petra Fialy k financování školství. V návrhu rozpočtu na příští rok chybí prostředky pro klíčové oblasti vzdělávání, a to v době, kdy se od škol očekává zvládání stále více úkolů. Ať už jde o platy učitelů a nepedagogických pracovníků nebo o financování školních psychologů, tento rozpočet nechává školy napospas a vytváří podmínky pro budoucí kolaps českého školství.
Kritický nedostatek financí pro školní psychology a speciální pedagogy
V návrhu rozpočtu pro příští rok zcela chybí prostředky na školní psychology a speciální pedagogy, jejichž činnost jsme dosud financovali z evropských zdrojů. Přitom právě teď tyto odborníky potřebujeme více než kdy jindy – až 17 % dětí se podle statistik potýká se sebepoškozováním a školní psychologové jsou často jedinou dostupnou pomocí. O zhoršujícím se duševním stavu dětí není sporu. Situaci by mohli zlepšit školní psychologové, ale chybí peníze. Místo řešení problému ministři Bek a Stanjura hrají finanční „Člověče, nezlob se“, zatímco premiér Fiala tomu přihlíží.
Nesplněné sliby o platech učitelů a nepedagogických pracovníků
Programové prohlášení vlády slibovalo učitelům platy na úrovni 130 % průměrné mzdy. Realita je ovšem jiná – aktuálně jsou platy učitelů pouze na 113 % průměrné mzdy a podle návrhu rozpočtu se tento rozdíl nezmění. Platy mají růst o pouhých 6,49 %, což nestačí k dosažení slíbené úrovně. Nejenže vláda porušuje vlastní sliby, ale vysílá učitelům jasný vzkaz: vaše práce pro nás není prioritou.
Škrty, které ohrožují kvalitu vzdělávání
Ačkoliv ministr Bek prezentuje návrh rozpočtu MŠMT na rok 2025 jako velký úspěch, realita je jiná. Ve skutečnosti jde o „ohlodanou kost“ – rozpočet pokrývá pouze naprosté minimum a nechává školy bez prostředků na zkvalitnění vzdělávání. Škrty zasáhnou i volnočasové aktivity pro děti, které jsou klíčové pro prevenci rizikového chování. Organizace jako Junák a další dětské kluby budou muset omezit svou činnost, což dopadne především na rodiny bez prostředků na placené kroužky. Stejně tak se o stovky milionů korun snižuje podpora školních soutěží a olympiád, což omezuje příležitosti pro nadané žáky.
Rozpočet, který školství podkopává
Návrh rozpočtu na rok 2025 jasně ukazuje, že školství pro vládu Petra Fialy není prioritou. Podfinancování klíčových oblastí, nízké platy učitelů a škrty v podpoře volnočasových aktivit a talentovaných žáků budou mít dlouhodobé důsledky. Pokud vláda tento rozpočet nezmění, ohrozí kvalitu vzdělávání, bezpečnost dětí a budoucnost českého školství jako celku.