Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ochrana, nebo omezení? Austrálie zakazuje dětem sociální sítě

Foto: Pixabay

Dítě s tabletem. Běžný obrázek současnosti.

V Austrálii poslanci schválili zákaz sociálních sítí pro děti mladší 16 let. Je to přelomové opatření.

Článek

Zákonodárci této země sáhli po tak razantním kroku v dobré víře, že ochrání děti a mládež před škodlivostí virtuálního prostoru sociálních sítí. Jaký to bude dopad? Řešil to vůbec někdo?

Nová australská legislativa zatím blíže nespecifikuje, které konkrétní platformy budou zakázané. Toto bude mít v gesci ministr komunikací, jenž se poradí s komisařem pro eSafety, internetovým regulátorem. Zákaz se pravděpodobně bude týkat těch sociálních sítích, které mládež využívá nejčastěji – TikTok, Snapchat, Facebook, Instagram a X.

Tedy těch všeobecně nejvíce oblíbených napříč populací. Ušetřený zůstane asi YouTube. Nový zákon by měl začít platit od konce příštího roku, aby měly platformy dostatek času se na něho připravit. Pokud společnosti provozující sociální sítě nepodniknou přiměřené kroky, mohou být pokutovány částkou až 50 milionů australských dolarů.

Bohulibý záměr australského kabinetu

Politika australské vlády novým zákonem, jenž zakazuje používání sociálních sítí mladistvým, sleduje především zlepšení psychického zdraví dětí. Její ústřední nosnou myšlenkou je přímá souvislost mezi sociálními sítěmi a psychickými problémy nejmladší generace, které jsou na vzestupu. Potud se zdá být záměr australského kabinetu bohulibý a záslužný. Prostě chce ochránit mladou generaci před sociálními sítěmi a vrátit ji do doby, kdy ještě neexistovaly.

My jsme byli bez internetu a taky jsme vyrostli

Rodiče dnešních českých dětí vyrůstali bez internetu a jací z nich jsou úspěšní lidé. Hráli si na prolézačkách a na vojáky či princezny, případně stavěli bunkry nebo sportovali. A někteří se tímto dokonce i pyšní, a kde jinde než na internetu. Neměli by právě oni jít svým dětem příkladem a sociální sítě zavrhnout? Přece děti se především učí nápodobou. A pak tito dospělí nezapomenou dát k dobru zážitky ze svého dětství, kdy chodili tajně kouřit cigarety někam, kde je nikdo ze známých neuvidí, nebo se opíjeli na diskotékách.

Jestliže dítě vidí svoji mámu či tátu s mobilem v ruce, je celkem pochopitelné, že to s ním chce také zkusit. Kolikrát člověk potká na ulici mladou maminku s kočárkem, na kterém sedí batole pozorující své okolí, zatímco matka upřeně fixíruje displej mobilu, případně telefonuje. Aniž by svou pozornost věnovala potomkovi. Jsou rodiče, kteří jako dárek k narozeninám či Vánocům už pro dvou či tříleté děti volí tablet a přemýšlejí, jako hru jim do něho stáhnou, aby je zabavila na dostatečně dlouhou dobu.

Pochybuji, že jsou australské děti a rodiny v tomto ohledu jiné.

Je jednoduché něco zakázat, ale ty důsledky

Když byla v USA v roce 1920 zavedena prohibice, tedy úplný zákaz výroby, dovozu, přepravy a prodeje alkoholu, taky sledovala jen dobré úmysly – boj proti alkoholismu, domácímu násilí z něho pramenícího a zlepšení veřejné morálky a zdraví. Prohibice trvala do roku 1933 a jejím výsledkem bylo, že distribuce alkoholu se chopily zločinecké gangy a počet tajných barů se zněkolikanásobil. Zločinnost jen kvetla.

Proto si nemyslím, že úplný zákaz sociálních sítí pro děti a mladistvé do 16 let je řešením problému s jejich psychickým zdravím. Zákazy jsou totiž od toho, aby se obcházely a nedodržovaly. Že to není správné, je zřejmé. Jenže lidé jsou už takoví.

A jaký názor na nový australský zákon máte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz