Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pandemie minulostí? Ne tak docela. Na obzoru jsou jiné hrozby

Foto: Pixabay

Viry ani bakterie nikdy nespí a jsou pro lidskou populaci neustálou hrozbou, se kterou je třeba se naučit žít.

Článek

Nedávno se podařilo porazit pandemii, kterou zapříčinil koronavirus covid-19. Stálo to sice život okolo 6,6 milionů lidí po celém světě, ale nyní se již na toto onemocnění díváme jako na běžnou respirační nemoc podzimních a zimních sychravých dnů. Vědci svět nebezpečných mikroorganismů stále zkoumají. Existuje totiž možnost vzniku nové pandemie. Jaké nemoci mohou být problémem v následujících letech?

Ebola? Horečka dengue? Nikoliv

Zkuste si tipnout, které infekční choroby dělají odborníkům na viry a bakterie největší starosti. Ebola, horečka dengue? Vedle jak ta jedle. Jsou to kupodivu malárie, již způsobuje prvok zimnička (Plasmodium), dále virus HIV a bakteriální onemocnění tuberkulóza. Tyto tři nemoci mají ročně na svědomí smrt více než dvou milionů lidí. Lze je označit jako choroby, které jsou nejčastější v chudých oblastech, zpravidla i nejméně vzdělaných. To ovšem neznamená, že se neobjevují ve vyspělém světě.

Bakterie, které odolávají antibiotikům

Zapomínat bychom ale neměli ani na patogeny, jež se staly rezistentní na antibiotika a antivirotika. I v tomto doutná zárodek velkého nebezpečí pro lidstvo. Pro vědce jsou to všechno velké výzvy, protože musejí neustále sledovat vývoj všech patogenů a hledat potenciální problém, který by někdy v budoucnosti mohl vzniknout.

Podle WHO existuje asi 24 patogenů z 15 rodin bakterií, jež se staly odolnými vůči antibiotikům. Mimo jiné mezi ně patří i bakterie Salmonella, Shigella, Staphylococcus aereus a Pseudomonas aeruginosa. Bakterie SalmonelaShigella způsobují nepříjemné průjmové onemocnění – salmonelózu a bacilární úplavici. Staphylococcus aereus neboli zlaty stafylokok mívá na svědomí různé infekce od běžných zánětů kůže až po septický šok spojený se selháním orgánů. Pseudomonas aeruginosa vyvolává zánět močových cest, středního ucha nebo hnisání popálenin.

Ptačí chřipka

Starosti vědcům ale v současné době dělá i chřipkový virus označovaný jako H5N1. Více je známý pod názvem ptačí chřipka. Napadá především volně žijící ptáky a z těch domácích hlavně drůbež. Zatím tento virus není přenosný mezi lidmi, ale toto riziko tu stále visí jako Damoklův meč. Z tohoto důvodu se snižuje pravděpodobnost vzniku pandemie u lidí.

Nedávná studie ale upozornila na to, že by stačila jedna jediná mutace v genomu viru H5N1, aby byl schopný se šířit i z člověka na člověka. To by bohužel mohlo zapálit ohnisko onemocnění, z něhož by se pak vyvinula světová pandemie.

Tak jsme se o Vánocích pěkně postrašili, ale víte, jak se to říká. Štěstí přeje připraveným. Proto nezapomínejte na zdravý životní styl. Do něho patří také otužování, jako je saunování, pohyb venku za každého počasí, sprchování studenou vodou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz