Článek
Apačové, Komančové, Aztékové, Mayové, Inkové. Až donedávna by měli pravdu. Nová studie, jež se zabývala analýzou starověkých zubů dávných amerických obyvatel, zjistila pozoruhodnou věc.
Byli původní Američané vlastně Japonci?
Na archeologických nalezištích domorodých Američanů vědci nacházejí kamenné nástroje a další artefakty z kamene, které se nápadně podobají s těmi, jež vyráběly v Japonsku v době, kdy tu žila kultura lidí Džómon. Toto období spadá do let 14 000 až 300 př. n. l. Název kultury je odvozený od provazového vzoru na keramice, kterou tito lidé vyráběli. V současném Japonsku se významná archeologická naleziště nacházejí v prefektuře Nagasaki na Kjúšů a v prefekuře Ehime na Šikoku.
Ve vědeckých kruzích se proto objevila teorie, že domorodí Američané pocházeli právě z japonské kultury Džómon. Tuto teorii ale vyvrátila studie, která zjistila, že zuby starověkých amerických obyvatel se zubům lidí kultury Džómon podobaly jen velmi málo. Ani analýza koster, ani genetika tedy nenaznačují nějakou spojitost mezi Japonskem a Amerikou.
Ve hře je i Sibiř
Původní domovinou starověkých Američanů byla nejspíš Sibiř. Ukazují na to archeologické nálezy ve White Sands National Park v Novém Mexiku. Jedná se o otisky lidských chodidel, jejichž stáří se odhaduje na 23 000 až 21 000 let.
Tím pádem se jedná o nejstarší známé lidské stopy v Americe. Většina výzkumných pracovníků má proto za to, že původní obyvatelé amerického kontinentu se sem dostali skrze Beringovu úžinu v Tichém oceánu spojující Sibiř a Aljašku v poslední době ledové. Pak cestovali na jih přes vnitrozemský koridor bez ledu v Kanadě a postupně celý kontinent osidlovali.
V národním parku White Sands je k vidění spousta zkamenělých stop zvířat a lidí roztroušených po dně dnes již vyschlého jezera Otero v povodí řeky Tularosa, které tu bývalo v době ledové před desítkami tisíc let. Tehdy tu rostla bujná vegetace a žili tu mamuti, velbloudi i bizoni a podnebí nebylo tak suché jako v současnosti.
V roce 2018 tu vědci objevili stopy chodidel, jež přisuzovali mladé ženě. Její příběh podle těchto stop mohl znít následovně: Byla to možná dospívající dívka, která v rukou nesla dítě. Jeho stopy se tu totiž také občas objevily. Naznačuje to, že žena dítě někdy postavila na zem.
Jedna z hypotéz je, že většina objevených otisků chodidel patří teenagerům a dětem, což by mohlo ukazovat na dělbu práce. Zatímco dospělí se věnovali sběru a lovu, dospívající měli na starost péči o děti.
Zdroj: iflscience.com