Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Praha vs. Brno: Parkování

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Canva

Brno, Ilustrační obrázek

Zaparkovat ve velkých městech může být oříšek. Některá města jsou k návštěvníkům vstřícná, jiná přemýšlejí, jak parkování ve městě co nejvíce ztížit. Jak se parkuje ve dvou našich největších městech, to zjistíte v tomto článku.

Článek

Praha i Brno jsou velká města. Obě města mají modré zóny, parkovací domy i parkoviště. Praha sází na několik málo P+R parkovišť na okraji města a různě barevné parkovací zóny napříč městem. Brno pro změnu vsadilo na parkovací dům přímo pod Špilberkem a modré zóny v určité časy ve větší části města zpřístupnilo obyvatelům i návštěvníkům.

Barevné zóny v Praze jsou povětšinou pouze pro rezidenty a abonenty. Existují také místa, kde mohou podle určitých pravidel zaparkovat v zóně i návštěvníci města. Tato místa poznáte pouze podle malé doplňkové tabulky pod dopravní značkou značící možnost parkování. Kde a jak se parkovné platí, není většinou z této značky zřejmé. Stejně jako není zřejmé, kde informace hledat. Co ale zřejmé je, že pokud za parkování nezaplatíte, rychle vám přijde pokuta.

Brno se k problémům s parkováním postavilo čelem. Pro návštěvníky města zpřístupnilo web https://www.parkovanivbrne.cz/, na kterém seznam brněnských parkovacích domů, parkovišť i informace o tom, za jakých podmínek můžete v Brně na modré zóně zaparkovat. Není to však jen web, kde Brno informace o parkování na modrých zónách návštěvníkům sděluje. Pod každou značkou s parkováním najdete informace, od kdy do kdy můžete v modré zóně stát a za jakých okolností se parkování na vámi zvoleném místě platí.

Jako návštěvník Prahy jsem z parkování v Praze značně nešťastná. Pamatuji dobu, kdy v Praze modré zóny vznikaly. Pamatuji dobu, kdy součástí modrých zón byla parkoviště. Ale to, co pamatuji, dávno vzal čas. Za těch pár let, co v Praze nebydlím, se systém parkování změnil. A to dokonce tak moc, že ani mí přátelé, kteří v Praze žijí od narození dodnes, většinou netuší, za jakých podmínek a v jakých místech smí v Praze zaparkovat.

Z velké části Prahy zmizely parkovací automaty i cedule, které informovaly o možnostech zaplacení parkovného. Ale abych Praze nekřivdila, i její web https://parking.praha.eu/ s informacemi o parkování se dá najít. Háček vidím v tom, že googlit informace o parkování ve chvíli, kdy potřebuji zaparkovat, mi nepřijde zrovna šťastné.

Není to jen Praha a Brno, kde bojují s velkým množstvím aut. Ve většině velkých českých měst jsou modré zóny. Ve většině těchto měst je parkování dobře značené. U modrých zón jsou doplňkové tabule s informacemi, jak daná zóna funguje, od kdy do kdy a za jakou cenu se smí v zóně parkovat. Ve většině těchto měst stále stojí parkovací automaty, kde parkovné zaplatíte. Obvykle na těchto automatech nechybí informace o alternativním způsobu platby. Jen Praha má na placení parkovného aplikaci, jejíž název zná jen zlomek dnešních obyvatel Prahy a zlomek návštěvníků, kteří do Prahy jezdí často a kteří se nespoléhají na P+R nebo na soukromá parkoviště.

Nechci vás od cestování do velkých měst odradit. Jen vám chci říct, že nejste sami, kdo mnohdy tápe nad způsobem parkování. Každé město má jiný systém. Ale to nás nesmí od poznávání měst odradit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz