Článek
Vstoupit do petřínských štol vzpříma a vystoupit suchou a čistou nohou bylo ještě loni nemyslitelné. Nedávná – a pro odbor ochrany prostředí Magistrátu netypická – investice to změnila a přinesla elektřinu a světlo tam, kde dosud byla nutná čelovka. Je deštivý květnový den a s kolegy z odboru ochrany prostředí a se zástupci zhotovitele se scházíme u restaurace Nebozízek. V jejím bezprostředním okolí, jen několik metrů nad sebou, se obě opravené štoly nacházejí. Scházíme se doslova v místech, kde se pod kanálovým poklopem skrýval výstup ze spodnější z nich. Vstup do druhé štoly pak vedl malým okýnkem přes zmrzlinový pult v kuchyni restaurace. Nepraktické, nepohodlné a nedostačující. To se změnilo.
Nyní do spodní štoly pohodlně vcházíme nově zbudovaným portálem, bezpečností přilby jsou spíše formalitou než nutností, v plně osvětlené podzemní chodbě hučí voda a sbírá se v kanálku pod našimi nohami. I přes jemňounký železitý sediment se zdá být průzračně čistá. Pitná ale není. Díváme se na působivé a vysoce funkční technické dílo, které si muselo poradit s řadou obtíží.
Při revitalizaci štol nešlo ani tak o pohodlí, ale o bezpečnost. Odvodňovací štoly byly v dlouhodobě nevyhovujícím stavu, bylo těžké se do nich dostat, a ještě těžší v nich cokoliv dělat včetně údržby. Jejich obstarávání vyžadovalo obratnost speleologa.
Nyní se do štoly vejde hlouček lidí. V místě, kde stojíme, byla stěna záslepka a za ní zasypaný prostor s velmi poškozeným stropem, úsek se prorážel druhotně znova, podlaha, která je nyní upravená, byla silně deformovaná, stlačená k jedné straně, výztuž bylo potřeba udělat nanovo, zbylá část štoly je původní.
Odvod podzemní vody, nikoliv dešťové
Z několika rour ze stropu teče poměrně velké množství vody, deště ale nemají na průtok vliv. To, co vidíme a hlavně slyšíme, jsou podzemní vody, které odvodňovací štoly odvádějí ze svahu pryč. Nyní do Čertovky, v budoucnu by však mohly napájet připravované rybníčky a vodojem Medvědinec a bezpečně navrátit tak vodu do petřínské krajiny.
Co by se stalo, kdyby se místo oprav štoly zhroutily do sebe a voda se zasakovala do svahu? Ujel by stejně jako v 60. letech minulého století a následky by byly nedozírné. Proto bylo nutné opravit jednotlivé dvě štoly v okolí Nebozízku i jejich propojení. Před revitalizací obě štoly spojovala nenápadná trubka s průměrem asi 8 cm. To není moc, navíc byla již zanesená, pár metrů nad ní už byly stropy porušené a hrozilo její ucpání. Sklepy Nebozízku by pak mohly být zaplaveny během několika hodin. Nyní obě štoly propojují metrové skruže se stupadly.
My však vycházíme zpět na denní světlo a ke vstupu do horní štoly stoupáme cestičkou za restaurací. Její portál se nachází o úroveň výš, dovnitř sestupujeme po točitém schodišti. I zde vidíme velkorysý osvětlený prostor, revitalizace myslela i na novou vzduchotechniku, a přestože jsme několik metrů pod zemí a okolo nás opět hučí voda, pobyt zde je příjemný. Podmračené dusno tu nahradil svěží stabilní chládek. Mimochodem, v železité vodě se daří poměrně zajímavým druhům bakterií, a díky stálému klima jsou štoly vhodným místem pro vědu. Univerzita Karlova zde provádí biologický výzkum.
Podzemní vody, které se zde stahují z celé oblasti Strahova, byly v dávné minulosti oceňovány dokonce při vaření piva. Během rozsáhlé výstavby zejména strahovských kolejí v polovině 60. let se ale jejich kvalita zhoršila a vlivem stavby se zvýšil také průtok a průsak kanalizací. Po prudkých deštích nakonec nestabilní svah u Nebozízku ujel a zastavil tak provoz petřínské lanovky na dalších dvacet let.
Zabránit pohybům svahu
Svým přirozeným podložím, kdy se mimo jiné střídají vrstvy břidlice a pískovce, je svah potenciálně nestabilní i nadále, právě odvodňovací štoly pomáhají zabránit jeho pohybům.
Dvě z nich konečně dostaly tolik potřebný technicky odpovídající stav. Vysoce funkční technické dílo vznikalo zhruba rok. Začalo se na přelomu let 2022/2023 a hotovo bylo na konci letošního března. Akce ztížená místem, kam se jen špatně dostává nejmodernější technika, proběhla jen za malého zájmu kolemjdoucích. Samotná stavba bez projektové a přípravné dokumentace stála 32 milionů včetně DPH. Štoly nejsou veřejnosti přístupné, vy si je ale můžete prohlédnout na pořízených fotografiích. Děkuji kolegům z odboru ochrany prostředí za rychlou a profesionální práci.