Hlavní obsah
Aktuální dění

Zemní plyn: když syčí do trouby, trubkám nevadí, že v nich teče ruský plyn

Foto: Pixabay

Ukrajina se začátkem nového roku zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie. Slovenský premiér Robert Fico zuří, Evropa tvrdí, že je připravená, podobně jako představitelé Česka.

Článek

Průměrná spotřeba plynu v ČR se v uplynulých dnech podle dat ministerstva průmyslu a obchodu pohybovala okolo 30 milionů metrů krychlových denně. V šesti zásobnících Gas Storage CZ je aktuálně uloženo více než 1,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu.

Má Česko dost plynu na zimu?

Tuzemské zásobníky plynu byly na přelomu roku naplněny zhruba z 63 procent, loni touto dobou to bylo 88 procent. I přes to se podle představitelů státu domácnosti ani firmy nemusí obávat nedostatku plynu.

Zimní spotřeba není pokrývána pouze ze zásobníků a se schváleným zrušením německého poplatku za skladování plynu se dá v druhé polovině sezony očekávat, že se těžba ze zásobníků sníží.

Odkud Česko dováží plyn?

Zatímco do roku 2022 téměř veškerou spotřebu plynu v České republice pokrývaly dodávky plynu z Ruska, od října 2022 do září 2023 do Česka žádný plyn z Ruska neproudil. Pak ale nastal zase obrat a podle údajů Českého statistického úřadu se letos dovoz ruského plynu meziročně navýšil o 530 procent. Proč tedy od naší prozápadně orientované vlády najednou takový obrat?

Podle ministerstva průmyslu a obchodu resort zprostředkovává českým obchodníkům kontakty s alternativními dodavateli plynu, jako jsou Norsko, Spojené státy, Alžírsko či Omán a Katar. Po odstřihnutí od Ruska se stává klíčovým pronájem LNG terminálu v Nizozemí s plynovodním propojením přes Německo.

Ukrajina odmítla obnovit dohodu, která umožňovala Rusku přepravovat zemní plyn přes plynovod na jejím území do Evropy

Ukrajinský prezident už měsíce varoval, že neobnoví kontrakt, který vypršel o půlnoci 31. prosince 2024. Podle něj je cílem tohoto rozhodnutí omezit schopnost Kremlu používat energii jako nástroj nátlaku na Evropu.

Analytici odhadují, že uzavření plynovodu by mohlo snížit ruské příjmy z prodeje plynu přibližně o 6,5 miliardy dolarů ročně.

Pokud konec dodávek bude trvalý, trh v regionu přišel o asi 15 miliard metrů krychlových levnějšího ruského plynu za rok. To je zhruba dvojnásobek roční spotřeby Česka.

Jak tato situace zamává s cenou plynu

V tom se analytici rozcházejí. Aktuálně velkoobchodní cena plynu pro evropský trh na konci roku 2024 nejdříve výrazně stoupla až na 50,85 eura (1280 korun) za megawatthodinu (MWh), nejvýše od října 2023. Ve čtvrtek ale nastal pokles.

Podíl ukrajinské trasy na celkových dovozech plynu do Evropské unie postupně klesal až na čtyři procenta. Podle analýzy XTB trvalé zastavení dodávek nebude mít na některé země žádný vliv.

Pro Slovensko, ale částečně i pro Česko, to však může být nepříjemné, protože alternativní dodávky ze západu a jiných zemích jsou dražší. Aktuálně se velkoobchodní ceny plynu navýšily o více než deset procent. České domácnosti to však v prvním okamžiku nepocítí, v současnosti jim dodavatelé prodávají energie, které nakoupili už dřív. Projevit se to může se zpožděním.

Netřeba ale zapomínat, že ztráta levných dodávek ruského plynu v minulých letech přispěla ke zpomalení hospodářského růstu a vzestupu inflace v EU.

Dopady budou různé. Co na to Evropa?

Rakousko si zajistilo dodávky odjinud, Maďarsko využívá TurkStream, kterým má jít přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. Právě tento krok zvažuje také Slovensko, které je nyní pod největším tlakem.

Evropská komise na Nový rok informovala, že situace se delší dobu očekávala a EU je na ni připravená. Podobně se vyjádřili čeští představitelé. Česko dokonce nabídlo Slovensku přepravní a zásobníkové kapacity. Východní soused může využít plynovodní propojení se sousedními zeměmi, logicky se jeví trasa z Německa přes Rakousko nebo Česko, alternativou je Polsko, kde jsou ale vyšší tranzitní poplatky.

Podle ČTK společnost Slovenský plynárenský priemysel vyčíslila finanční dopad případných alternativních dodávek plynu na své hospodaření pro letošní rok na zhruba 90 milionů eur (2,27 miliardy korun), a to hlavně kvůli poplatkům za přepravu plynu.

Jaký je Váš názor?

Anketa

Je podle vás důležité odkud pocházejí dodávky plynu?
Ne. Morální hledisko nic neřeší. Jenom cena plynu.
100 %
Ano. Je potřebné se odpoutat od závislosti na ruském plynu a hledat alternativní zdroje energii.
0 %
Nevím.
0 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Zdroj: Tiskové správy mpo.gov.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz