Hlavní obsah
Názory a úvahy

Spojené státy americké volí peněženkou. Ekonomika je v popředí zájmu občanů

Foto: Pixabay

Jedním z hlavních témat voleb v USA se stala ekonomika, a to z prostého důvodu. Životní náklady se v posledních letech zvýšily asi o 20 procent.

Článek

I když jde o Spojené státy americké, stále více v mnoha oblastech, zaostávají. Ve stínu Číny očekávají toho, kdo jim poskytne nutnou resuscitaci. USA jsou zemí v bankrotu s mnoha ekonomickými problémy a riziky.

Lze se domnívat, že pro Evropu nenabízel ani jeden z kandidátů dobré řešení

Politicky předvidatelná Harrisová má spolu s Bidenem jednotný postoj k Izraeli. Zasazuje se za dohodu o příměří. Slíbila, že zachová vojenskou podporu Izraeli, neboť Izrael má právo se bránit, ale záleží i na tom, jak to dělá. Kamala Harrisová by zřejmě prohlubovala naši závislost na USA. Ve všem. Evropa se přitom potřebuje postavit na vlastní nohy. Nejen v ekonomice, ale zejména ve vlastní obranné politice.

Kamala Harrisová navrhla zvýšit sazbu daně z příjmu korporací na 28 %, zvýšit daň z kapitálových výnosů na nejvyšší úrovni na 45 % a zavést 25% daň z nerealizovaných kapitálových výnosů pro fyzické osoby s čistým jměním nad 100 milionů dolarů. Podporuje ekonomické posílení střední třídy a její program se dá shrnout jako proodborářský.

Nevyspatatelný Trump slibuje navýšení cla a snížení daní korporacím, za což čelí kritice odborných ekonomů, kteří varují před nárůstem inflace.

Téma těžby ropy a zemního plynu pomocí hydraulického štěpení, takzvaného frakování byla silným argumentem v Trumpových rukou. Případný zákaz, který avizovala Harrisová, by zvýšil ceny zemního plynu, který Spojené státy ve velkém vyvážejí ve formě LNG.

Foto: Wikimedia Commons/Superb Owl/CC BY 4.0

Prudký nárůst inflace po skončení pandemie covidu-19 v USA (modře) a v Evropské unii (šedá čárka). Svislá šedá čára označuje začátek COVIDu.

Je možné se domnívat, že NATO se pod vedením Trumpa buď bude posilovat na úkor Ameriky, nebo zahájí proces jeho postupné destabilizace

S čím se dá počítat, je možná to, že bude tlačit na to, aby členské země NATO měly dvě procenta HDP, míra izolace USA se může zvýšit.

Lze se také domnívat, že v případě amerických voleb není Ukrajina významným tématem. I když dvě třetiny Američanů podporují vítězství Ukrajiny.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena poskytla Ukrajině včasnou vojenskou, politickou a finanční podporu, ale nestanovila jasný cíl dnešní strašné, opotřebovávací války.

Zůstane řešení války na Ukrajině máslem na hlavě Evropy?

V Americe mají mnohem větší, existenční problémy. Podle dostupných zdrojů chce Donald Trump míru na Ukrajině dosáhnout vytvořením autonomních oblastí na obou stranách demilitarizované zóny a ponecháním Ukrajiny mimo NATO. Podle jeho týmu má k vyjednávání s Ruskem nejednu páku.

Slavná obilnice Ukrajiny je vinou války plná jedu. Kdo bude konzumovat obilí z Ukrajiny v následujících letech? Tamní ekologové hovoří o ekologické katastrofě.

Výbuchy dělostřeleckých granátů, raket nebo únik kapalin ze zasažených tanků i dalších vojenských vozidel, to vše každý den násobí zkázu zemědělské půdy.
Olha Lyashchuk, ukrajinská profesionálka Strongwoman z Doněcka

Nápravy škod této evropské obilnice budou podle ní trvat desetiletí nebo ještě mnohem déle.

Donald Trump může Joeovi Bidenovi poslat poděkování

Byl to současný americký prezident, kdo nazval Trumpové voliče odpadem. Trump si tedy imaginárně sedl do popelářského auta a začal pracovat se žolíkem, který mu do ruky vložila protistrana.

Pokud je na něco volič, nejen v Americe, citlivý, je to jeho osočování a podceňování. Nálepkování kohokoli dezoláty, opicemi, či odpadem se nevyplácí. Pochopili to v Americe, když se i demokraté ohradili proti prezidentovým slovům.

Měli bychom to vědět i na Slovensku a v Česku.

Americký sen už nějakou dobu tolik neinspiruje. Platí odhodlání nepadnout na úroveň Západu. Bude narůstat státní dluh USA, nebo bude nový prezident USA Donald Trump záchranářem amerického zázraku?

Anketa

Už víme, kdo bude prezidentem USA. Koho byste vy zvolili za prezidenta USA a proč?
Upřímně? Jsem moc rád/ráda, že se mě tato volba netýka.
40 %
Donalda Trumpa. Věřím, že Trumpovo vítězství by mohlo přispět k mírovým jednáním na Ukrajině.
20 %
Jednoznačně Kamalu Harris. Donald Trump představuje absolutní vychýlení USA od hodnot, na kterých stojí euroatlantická spolupráce. Hájí přitom všechno, co je mi zcela cizí - zájmy oligarchů, potírání práv žen a dalších menšin, rasismus a xenofobii.
0 %
Nejraděli bych volil za prezidentku nebo prezidenta ženu či muže středního věku, vědomé/ho si americké zodpovědnosti za demokracii ve světě.
0 %
Nevím. Systém amerických voleb považuji dlouhodobě za nešťastný. Dávno to není totiž o souboji ideálů a názorů, ale o souboji peněz a sponzorů.
40 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

WILSON, Reid. Kamala Harris makes history — as a Westerner. The Hill [online]. 2020-08-11 [cit. 2024-08-27]. Dostupné online. (anglicky)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz