Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nešťastný Gary Coleman: K penězům mu pomohla nemoc, připravili ho o ně rodiče. Nezbylo ani na pohřeb

Foto: Pixabay

Ilustrační foto, free fotografie jsou na náhledový obrázek příliš nekvalitní. Skutečného Garyho Colemana si připomeňte níže

Sláva, zrada, pád na dno a smrt, jakou si nezasloužil – tak nějak bychom mohli příběh tohoto nevšedního herce charakterizovat.

Článek

Gary Coleman – tohle jméno si mnozí pamatují z televizní obrazovky, ale málokdo zná celý příběh tohohle malého muže s velkým srdcem (a ještě větší dávkou smůly). Možná to nevíte, ale býval nejlépe placeným dětským hercem Ameriky. Jenže jak už to tak bývá, čím rychleji člověk vyletí nahoru, tím tvrději později dopadne na zem. A Garyho pád byl opravdu obludný – zranil ho na těle i na duši.

Když vás sláva najde dřív, než vám narostou vousy

Gary přišel na svět 8. února 1968 ve městečku Zion v Illinois. Zpočátku to vypadalo, že se s ním život moc nemazlil a sudičky mu u kolébky z nějakého důvodu nepřály zrovna dobře. Narodil se totiž s těžkou vadou ledvin, což opravdu není žádná výhra v loterii. Jeho rodiče se toho asi lekli, takže zůstal přímo v porodnici, kde se narodil. Ale štěstí v neštěstí přece jen měl – adoptovala ho totiž zdravotní sestra a zástupce farmaceutické firmy.

Dostalo se mu tedy nejen lásky, ale i solidní péče. Ani tak to však neměl v životě snadné. Už ve dvou letech musel na první transplantaci ledvin, v sedmnácti na druhou. Ale jako by to samo o sobě nestačilo, kvůli dialýze se mu zastavil růst – nikdy nepřerostl 142 centimetrů, takže stále vypadal jako dítě.

Foto: rcoder / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Díky nemoci vydělával statisíce

A právě tohle „dětské“ tělo mu paradoxně otevřelo dveře do světa showbyznysu. Mohl totiž hrát malé děti, i když mu bylo klidně o pět let víc – a to je rozhodně výhoda, protože se staršími dětmi se celkově lépe pracuje a zvládnou toho víc. Tak se už v devíti letech objevil v reklamách a v různých menších rolích… A pak – přišla šance, která mu obrátila život vzhůru nohama.

Ve svých deseti letech dostal roli Arnolda Jacksona v seriálu Diff’rent Strokes – a byl z něj rázem miláček celé Ameriky. Diváci ho milovali pro jeho jiskru, vtip a upřímnost. A spolu s diváckou přízní přišel i opravdu pohádkový honorář – 100 tisíc dolarů za epizodu. To bylo něco, co si většina lidí tehdy neuměla ani představit.

Není divu, že si s tolika penězi prostě nevěděl rady. A tak si v době, kdy většina kluků jeho věku lítala někde po venku a řešila známky ve škole, založil vlastní produkční firmu. A v jejím čele stáli navíc jeho adoptivní rodiče. Idylka? Perfektní tah? Zklamu vás – právě tady se totiž začaly dít vážně špatné věci.

Foto: Roebot/ Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Rodiče, co by člověk radši nikdy nepoznal

Gary si myslel, že má své finance pod kontrolou. Jenže když po konci seriálu ve svých osmnácti letech nahlédl do svěřeneckého fondu (chtěl si totiž chvíli užívat a ne hned nastupovat do práce), kde mělo být krásných 18 milionů dolarů, málem ho trefil šlak. Na účtu zbylo jen 220 tisíc. Jen pár drobků, na které asi někdo „zapomněl“. Jeho manažeři, tedy vlastní rodiče, se totiž rozhodli si z jeho peněz pořádně přilepšit. Takové příbuzné chcete, vážně.

Soudil se – a sice vyhrál, ale vysoudil jen necelé dva miliony. A co je horší – přišel o důvěru v lidi, které miloval.

Propast, která nemá pevné dno

Další série zklamání ho však teprve čekala. Pořádných filmových rolí se už nedočkal (přece jen v očích filmařů dospěl, což ho o dětské role připravilo). Místo natáčení seriálů tak bral všechnu možnou dostupnou práci, kde se dalo – pracoval třeba jako ochranka v obchodním domě nebo jako barman.

Foto: Rob React/ Creative Commons / CC BY 2.0

A co hůř – média a lidé okolo mu to leckdy dávali pořádně sežrat. Z hvězdy se stal terčem posměchu. Když ho někdo poznal, většinou utrousil jen něco jako „Chudák, kam až to dopracoval.“ A v podobném duchu se nesly i různé bulvární články. Na lidském neštěstí si zkrátka každý rád přisadí.

Gary se několikrát pokusil o sebevraždu. A nedivím se tomu – vůbec ne. Jeho jizvy na duši totiž byly hlubší a bolestivější než všechny ty zdravotní problémy dohromady. Přesto se snažil zůstat silný. Přestěhoval se do Utahu a doufal, že právě tady začne znovu.

Rok 2010 – když se život rozhodne, že už stačilo

Bylo mu 41 let, když ho jeho zdraví dohnalo. Dva silné záchvaty, operace srdce, a pak osudový pád ze schodů. Jeho žena Shannon Price sice okamžitě zavolala záchranku, ale nepomohlo to. V nemocnici se ještě na chvíli probral, ale o den později upadl do kómatu. 28. května 2010 byl pak definitivně odpojen od přístrojů. Lékaři uvedli jako příčinu smrti epidurální hematom – krvácení do mozku.

Nemohli ho ani řádně pohřbít

Jenže ani po smrti neměl Gary klid. V médiích se okamžitě objevily spekulace, které obviňovaly jeho ženu z vraždy – prý chtěla jeho dům… To se ale nikdy neprokázalo. Pravdou však je, že o jeho majetek se strhl ohromný boj. Příbuzní vypucovali jeho účty tak, že Gary neměl ani důstojný pohřeb. Ano, takhle tragicky skončil příběh kluka, který rozesmával celé generace. S životem se pral, dokud to šlo – bohužel mu však házela klacky pod nohy i vlastní rodina. A takový boj prostě nemůžete vyhrát.

Zdroj: Autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz