Článek
kJiž v roce 2010 praktický lékař MUDr. Bohumír Šimek pro server Medical Tribune publikoval článek s názvem Etická devastace lékařů našimi politiky. V něm poukázal na fakt, že korupce politiků, nejrůznějších manažerů, úředníků a samosprávy je v této zemi téměř normou. A varoval že sektor zdravotnictví je do stejných poměrů vtažen rovněž.
Jako příčinu vidí tento odborník neustávající ekonomický tlak a pauperizací lékařů. V této sféře se stále výrazněji rozevírají nůžky mezi vyšetřovacími a léčebnými možnostmi a mezi finančními prostředky na zdravotní péči. To otevírá značný prostor pro korupci na různých úrovních. Jde tak nejen o tu „velkou“, kdy se rozdělují stovky miliard korun například na výstavby pavilonů nemocnic nebo se obsazují křesla šéfů takových institucí, ale i o protekci „malou“.
Tedy na úrovni vztahu pacienta a lékaře. Dokreslila to ostatně již v roce 2011 kauza se záznamem z výjezdní porady přednostů, primářů a vrchních sester motolské nemocnice. Na ní promlouvá ředitel motolské fakultní nemocnice Miroslav Ludvík. A jeho slova jsou velmi kontroverzní. Své podřízené přímo nabádá k lepší péči o protekční pacienty, tzv. „kulichy“, kteří mohou přinést peníze.
Nemocnice nabízejí protekční péči, přestože je to nelegální
Že o peníze jde až v první řadě potvrdila i další zdravotnická zařízení. Některé nemocnice v Praze včetně těch, které podléhají ministerstvu zdravotnictví, začaly už v roce 2005 pacientům nabízet možnost zařadit se do kategorie VIP a za paušální poplatek využívat zvláštní služby. Kupříkladu Nemocnice Na Homolce má dodnes zaveden prostřednictvím společnosti Homolka Premium Care speciální program nazvaný příznačně Royal.
Na svém webu v něm avizuje unikátní kombinaci ambulantní a vysoce specializované nemocniční péče v prémiové kvalitě. Za aktuální cenu 8 970 Kč měsíčně se může pacient těšit nejen na ambulantní lékařskou péči v ordinacích Homolka Premium Care, ale také na znatelně zkrácené čekací doby pro vyšetření ve státní nemocnici. Zatímco běžný pacient tak čeká v pořadníku i tři měsíce, soukromá firma slibuje znatelně kratší lhůty.
Není to první takový případ. V prosinci 2020 nabídl server iDnes.cz svým předplatitelům za 39 korun měsíčně dřívější termíny vyšetření v klinikách Hartenberg Capital, které jsou ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Zvýhodňování určitých pacientů v systému veřejného zdravotního pojištění je přitom nelegální, jak upozornil Deník N.
Nadstandardní péče v systému zdravotnictví přitom byla zrušena Ústavním soudem verdiktem z 2. července 2013. I tak by se však primárně mělo jednat o péči hrazenou ze zdravotního pojištění, nikoli kratšího čekání a dalších privilegií.
S protekcí se setkal každý čtvrtý Čech
Celý systém protekce a korupce je však mnohem rozsáhlejší. A řada pacientů si na vlastní kůži vyzkoušela, že co není možné oficiální cestou, to najednou nemusí být problém, pokud mají známé na patřičných místech. Tam často jednoduše stačí se zeptat. Dříve nedostatkoví lékaři jsou najednou mnohem ochotnější pacienta přijmout do péče, poslat ho na specializované vyšetření nebo zkrátit čekání na zákrok. Výjimkou není ale třeba ani protekce v porodnici.
Obrátit se na přátele, když člověku onemocní někdo blízký, je přirozené i podle lékařů, vyjádřil se pro MF Dnes i profesor Pavel Pafko. Podle průzkumu agentury SC&C realizovaného pro zmíněný deník se na své známé v podobné situaci obrátil dokonce každý čtvrtý dotázaný. A každý čtvrtý člověk se svěřil, že už někomu tímto způsobem vypomohl. Obvykle to přiznávají vysokoškoláci a lidé, kteří mají vyšší funkce, tedy ti, kteří mohou skutečně něco ovlivnit.
Fakt, že možnost legálního financování nadstandardní péče by pouze vytvořila oficiální legislativní rámec tomu, co už je v tuzemsku stejně běžnou praxí, potvrdil i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Ten Česko označil za skanzen a v podcastu serveru Echo24 o českém zdravotnictví doslova prohlásil, že je zralé na zrušení. Bez protekce podle něj v systému nelze ničeho dosáhnout.
Zdroje