Článek
Menstruační kalíšek nelze vyndat, co s tím?
Pokud se vám nedaří kalíšek vytáhnout, především nepanikařte. Menstruační kalíšek se ve vašem těle nemůže nikde ztratit, děložní čípek mu zabrání, aby se dostal kamkoli hlouběji. Zkuste se uvolnit, proces vyndávání vám půjde lépe než ve stresu a spěchu.
Kalíšek je potřeba promáčknout a tím eliminovat podtlak. To je možné udělat jeho stisknutím ve spodní části, případně promáčknutím boční části kalíšku. Můžete si pomoci tak, že jej uchopíte pomocí toaletního papíru, měl by vám přestat klouzat.
Pokud se vám stále nedaří, zkuste zatlačit podobným způsobem, jako když musíte na WC. Může vám pomoci i stažení svalů pánevního dna, pokud jste je zvyklá cvičit například pomocí Kegelových cviků.
Spolehlivým způsobem, jak dostat kalíšek ven, je orgasmus. Dokonale se při něm uvolníte. Vyzkoušet to můžete sama, případně požádejte partnera.
Jak zabránit kalíšku v pohybu hlouběji do pochvy?
Kalíšek je nutné správně zavádět. To je nutné učinit s ohledem na anatomii vlastního těla. Kalíšky se nezavádějí tak daleko jako tampony. Doporučení výrobců je ale vždy orientační, některým ženám vyhovuje obvyklé zavádění kalíšku na okraj pochvy, jiné ho musejí vsunout hlouběji a další si jej zavádějí kolem děložního čípku.
Mějte však zároveň na paměti, že kalíšek je potřeba zavést do pochvy celý, tedy včetně stopky. To je pro některé ženy obtížné, protože mají nízký děložní čípek. Pokud stopka vyčnívá, můžete ji zkrátit.
Stejně tak se vám může samovolně posouvat, protože jste si vybrala nevhodnou velikost a menstruační kalíšek je příliš malý nebo naopak velký. Výsledek je v obou případech totožný, kalíšek netěsní, což způsobuje tento jev. Mírný posun kalíšku například ve spánku či při pohybu je běžný.
Jak si poradit s kalíškem na veřejném WC?
Pokud se naučíte s menstruačním kalíškem zacházet v pohodlí domova, jeho výhody budete chtít využít i venku nebo v práci.
Vylití kalíšku je možné na toaletě podobně jako u klasických pomůcek, kde řešíte jejich výměnu. Kalíšek si ovšem musíte umýt. Umyvadlo je součástí i veřejných WC, představa, že s kalíškem naplněným příslušným obsahem operujete u umyvadla ve společnosti cizích žen však může být stresující.
Pokud umyvadlo není součástí toalety, abyste mohla tuto otázku vyřešit diskrétně v soukromí, můžete využít toalety pro handicapované, které takto řešené bývají a umyvadlo je běžnou součástí kabinky.
Nedokážete-li odhadnout, na jaké hygienické zázemí narazíte, noste s sebou jednoduše lahev s vodou. Vhodnou nádobku, například sterilizační kelímek či plastovou lahev, můžete mít při ruce i prázdnou, naplnit je na WC jako první a až pak jít vyndávat kalíšek.
Jak uložit menstruační kalíšek mimo menstruaci
K uložení kalíšků slouží textilní sáčky nebo plastová pouzdra, která pomáhají chránit kalíšek před nečistotami i mechanickým poškozením. Kalíšek je zapotřebí uskladnit vždy čistý a dezinfikovaný z předchozí menstruace. Ukládejte vždy kalíšek suchý.
Stejně tak je nutné při manipulaci s touto hygienickou pomůckou dbát na vlastní hygienu a mýt si pečlivě ruce.
Proč menstruační kalíšek zapáchá?
Samotná menstruační krev za normálních okolností nezapáchá. Pokud máte pocit, že při výměně kalíšku zápach vnímáte, poraďte se s gynekologem. Příčinou je zpravidla infekce, jejímž původcem mohou být kvasinky.
Kalíšek taktéž vyjímejte v doporučeném intervalu a neponechávejte jej v pochvě déle, tj. maximálně 12 hodin. Dbejte rovněž na hygienická opatření, kalíšek je nutné pravidelně sterilizovat. Při výměně dbejte na čistotu rukou.
Proč se o menstruačním kalíšku nemluví?
Menstruační kalíšky nenajdete v klasických reklamách, proto o nich řada žen neví. Zároveň otevřené řešení vlastní menstruace stále ještě není mezi ženami příliš běžné.
Ženy jsou tak zvyklé čerpat ze zkušeností, které jim v rámci sexuální výchovy vštípila škola či jejich rodiče. Ještě generace matek současných dospívajících slečen smýšlí mnohdy konzervativně, je zvyklá na vložky či tampony a tímto směrem pak vede i své dcery.
Pokud tak chce žena změnit svůj přístup k menstruaci a začít používat menstruační kalíšek, musí se o to sama aktivně snažit.
Zdroje:
Wikipedia
https://allmatters.com/en-eu/blogs/blog/top-20-menstrual-cup-faqs