Hlavní obsah

Dogma pasivního příjmu: Pro milionáře pracují jejich peníze

Foto: Seznam.cz

Pasivního příjmu dosáhnete hlavně s věkem.

Co je to pasivní příjem? A může být v éře ekonomické krize cestou k finančnímu zajištění? Jak ho získat?

Článek

Termínem pasivní příjem se v ekonomii a osobních financích označují příjmy získané s minimálním úsilím nebo účastí ze strany příjemce, optimálně pak s jeho účastí veskrze nulovou.

Jako pasivní příjem můžeme definovat celou řadu typů výdělků. K těm nejjednodušeji aplikovatelným patří třeba úrok na spořicím účtu. Pro to, abychom ho získali, zpravidla nemusíme udělat nic jiného než na daném účtu držet svoje peníze. To ale vesměs nebývá příjem úplně vysoký a je tedy nutné uvažovat jiné formy.

„Pravým“ pasivním příjmem tak mohou být například prostředky plynoucí z pronájmu nemovitosti, nebo příjem z podnikání, které nevyžaduje aktivní účast. Kromě nemovitostí a podniků může rovněž zahrnovat výdělky z investování do akcií.

Pro mnohé je doslova modlou, jelikož si od něj slibují možnou finanční nezávislost, ale i vyřešení poměrně palčivé otázky vlastního zabezpečení. Ta nabývá na významu společně s tím, jak se rozdíl mezi životní úrovní bohatých a chudých rychle zvětšuje. Což se týká podle odborníků nejen Česka.

Zodpovědná je za to hlavně vysoká míra inflace, kterou můžeme pozorovat v posledních letech. Ta přitom drtivě dopadla především na domácnosti se středními a nízkými příjmy. Podle analytického ústavu STEM vzrostl počet lidí, kteří mají značný problém vyjít se svým příjmem, za poslední dva roky na dvojnásobek.

Proč se bohatým daří i v době krize

Technologičtí giganti přitom úspěšně svoje zisky naopak zvětšují. Asi nejkřiklavějším příkladem úspěchu je excentrický miliardář Elon Musk. Jeho společnost Tesla vykázala v říjnu 2024 doposud největší čtvrtletní zisk za více než rok. O tom si přitom běžný pracující může nechat prakticky jen zdát, většina dnešních zaměstnanců jen uslyší, že momentálně nejsou podmínky pro to, aby jim mohlo vedení firmy přidat.

Pasivní příjem, který přímo nevyžaduje, abychom svůj čas proměnili za peníze a teoreticky tak umožňuje neomezený přísun prostředků, se tak jeví být jako řešení. Jiní v této svobodě dokonce vidí i potenciál pro nápravu stávajícího neutěšeného důchodového systému: Jednoduše si vybudovat pasivní příjem znamená, že na podpoře státu bychom nemuseli posléze zůstat vůbec závislými.

Nejčastějším a zároveň nejrychlejším způsobem, jak zhodnotit své finance je jejich investování. Na druhou stranu je však důležité si uvědomit, že s pravděpodobností budoucích výnosů je svázáno i tzv. investiční riziko. To je dokonce nedílnou součástí celého procesu. Za jednu z nejbezpečnějších forem investování se pokládají krátkodobé státní dluhopisy, ale ani ty nejsou prosty určité pravděpodobnosti ztráty peněz.

Pozor, v tomto segmentu se navíc pohybuje i široká škála podvodníků. V poslední době to potvrdil například případ firmy J. O. Investment. Ten nakonec skončil v roce 2023 kauzou řešenou pro spáchání trestného činu u soudu, ačkoli původně sliboval výhodnou investici do cenných papírů s nadprůměrným zhodnocením.

Šlo o typický příklad takzvaného letadla neboli Ponziho schématu. Od dob svého vzniku byl tento podvod zopakován již několikrát, dlužno dodat, že mnohdy úspěšně. Někdy se pak ještě odlišuje Ponziho schéma od tzv. pyramidového systému.

Co je letadlo a Ponziho schéma a jak skutečně úspěšně získat pasivní příjem

Ponziho schéma je obchodní model, který funguje tak, že jeho provozovatelé slibují potenciálním investorům nadprůměrné zhodnocení jejich investic. Takto získané peněžní prostředky však ve skutečnosti žádným způsobem neinvestují a k výplatě zisků stávajících investorů používají peněžní prostředky získané od nových investorů.

Pyramidový systém je nastaven tak, že účastníci platí vstupní poplatek za možnost stát se členy tohoto obchodního modelu. Veškerý zisk tak prakticky obstarává pouze nábor nových členů, nejedná se o prodej zboží nebo služeb směrem „ven“ zákazníkům.

Ať už je princip jakýkoli, lze říci, že struktura těchto systémů je striktně uzavřená a nevstupují do ní žádné jiné příjmy. Což také znamená, že v obou případech je princip fungování ekonomicky zcela neudržitelný. A ani dosažení kýženého pasivního příjmu tak tímto způsobem v zásadě nebývá možné. Alespoň ne pro absolutního laika, který nedisponuje adekvátními obchodními dovednostmi.

Elon Musk, Warren Buffett, Jeff Bezos a další miliardáři se věnují skutečnému investování. Konkrétně tato trojice má společné především to, že se zaměřuje prioritně na nemovitosti. Tato forma je sice relativně dostupná i pro běžnou veřejnost díky svému konzervativnímu charakteru. Nicméně je nutné uvažovat i nevýhodu v podobě vysokého vstupního kapitálu, který je nezbytný. Pasivní příjem zní tedy jako poměrně přímočarý recept na finanční autonomii, ale rozhodně není reálně dostupný všem.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz