Hlavní obsah
Psychologie

Jak si vybrat psychoterapeuta: Tipy pro hledání správného odborníka pro vás

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: cottonbro studio (Pexels)

Co čekat od psychoterapie? Záleží komu svěříte svou duši.

Člověk hledající pomoc si jistě klade mnoho otázek. Kde najdu psychoterapeuta? Jaký by měl být? Existuje několik způsobů, jak na tyto otázky odpovědět. Přečtěte si našich pár tipů, jak toho správného najít.

Článek

Psychoterapeut je odborník, který má ukončené vysokoškolské vzdělání a současně absolvoval psychoterapeutický výcvik. Může se stát, že daný odborník ještě své vzdělání nemá ukončené. V takovém případě by to měl na svém profilu uvést, aby si klienti mohli rozmyslet, zda chtějí jeho služeb využít.

Dalším dobrým vodítkem je fakt, že je členem profesní organizace, která mu poskytuje určité zaštítění.

Je dobré si ale říci, že i přes veškeré vzdělání a odbornost psychoterapeuta vám daný člověk nemusí lidsky vyhovovat. Rozhodně tedy při své první schůzce dejte na své pocity, tedy zda je vám daný člověk sympatický, zda v něm můžete cítit určitou důvěru. Tyto pocity jsou velmi důležité při budování vašeho vztahu. Přeci jen mu budete sdělovat důvěrné a velmi osobní informace a chcete cítit určitou míru pochopení.

Kde a jak hledat?

Najít dobrého psychoterapeuta je v dnešní době celkem snadné. Existuje totiž několik online portálů, kde najdete mnoho seznamů odborníků, kteří vám mohou pomoci (například web Terapie.cz nebo web České asociace pro psychoterapii – czap.cz), a stejně tak lze nalézt i několik webů, které poskytují psychoterapie online způsobem. To je jistě velké plus, ale do jaké míry dokážete posoudit, zda vám daný psychoterapeut takzvaně „sedí“, když nedojde k osobnímu setkání? Rozhodnutí je ale pouze na vašem uvážení.

Ve chvíli, kdy víme, kde hledat, je také dobré vědět, zda se daný psychoterapeut specializuje přímo na můj problém? Každý psychoterapeut se věnuje jinému psychoterapeutickému směru, který ne každému musí nutně vyhovovat. Je tedy dobré předem vědět jeho specializaci. Současně je dobré vědět, co chci v psychoterapii řešit, jaké je mé téma? Popřípadě i jak často se chci psychoterapii věnovat? Tyto otázky jsou pro první schůzku velmi důležité.

Spoustu lidí také odradí cena psychoterapie, která se také velmi pojí s výběrem psychoterapeuta. Na cenu se jistě ptáme ve chvíli, kdy víme, že nás čeká v psychoterapii delší cesta a jedno nebo dvě sezení nebudou dostačující. Jedno sezení s psychoterapeutem vás totiž může stát pár stovek, ale i tisíc. Můžete tedy vybírat i dle svých finančních možností. Dbejte na fakt, že levný psychoterapeut neznamená špatný psychoterapeut, a dražší psychoterapeut nemusí být tím nejlepším zrovna pro vás. Malý tip od nás: zkuste najít psychoterapeuta, který bude teprve dokončovat psychoterapeutický výcvik. Může být levnější, ale také velmi pečlivý a snaživý. Můžete tedy narazit na správného člověka právě pro vás.

Kompetence psychoterapeuta

Podle České asociace pro psychoterapii by měl každý psychoterapeut disponovat několika klíčovými kompetencemi. I podle nich můžeme poznat, zda by nám daný odborník mohl vyhovovat nejen z lidské stránky, ale také ze stránky odborné. Přeci jen se chceme svěřit do rukou člověku, který si je jistý tím, co dělá, a je to člověk na svém místě.

Jaké jsou tedy dané kompetence?

První z nich je odborná a samostatná praxe. Daný psychoterapeut má tedy svou vlastní praxi, chová se profesionálně, spolupracuje s dalšími odborníky a pracuje na základě etického kodexu a dalších pravidel, kterými se psychoterapeuti mohou řídit. Zároveň se stará o svůj osobní i profesní růst, snaží se reflektovat svoji práci a pečuje i o svou osobní stránku, třeba formou supervize. Druhou kompetencí je psychoterapeutický vztah. Ten by měl být jasně daný (jasně rozdělené role klienta a odborníka). Psychoterapeut by měl vyjadřovat empatii, měl by jasně komunikovat a aktivně by se měl zasadit o změnu ve vašem tématu, které jste s ním přišli vyřešit. Mezi další kompetence patří například různé techniky a metody spolupráce, práce s traumaty klienta, dobré ovládání celkového psychoterapeutického procesu, ve kterém se jako klient budete cítit dobře.

Jeho kompetence jsou velmi důležité nejen pro vás, ale i pro samotného odborníka. Pokud psychoterapeut dělá svou práci vědomě, samostatně, dle platných metod a s velkou dávkou empatie, rozhodně schůzka s ním nebude krokem vedle.

Shrnutí

Dnešní doba je velmi uspěchaná a má na nás, na normální smrtelníky, opravdu velké nároky. Není tedy žádná ostuda vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta. Při jeho výběru dbejte na jeho vzdělání a odbornost, na jeho specializaci, a především na to, jak vám vyhovuje jako člověk. Pokud po první schůzce víte, že mu nedokážete důvěřovat, že nemáte dostatečný pocit pochopení nebo máte jiné pochybnosti, rozhodně to není správný člověk pro vás. Při psychoterapii musíte vědět, že je čas strávený s psychoterapeutem dobrou investicí, a že je pro vás a vaši situaci užitečný.

Zdroje

1) Terapie.cz – Jak vybrat správného psychoterapeuta?

2) European Association for Psychotherapy - The Professional Competencies of a European Psychotherapist

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz