Hlavní obsah
Seberozvoj

Kdy vyhledat párovou terapii a co řešit ještě v té individuální?

Foto: Patrick Dunn (Pexels)

Terapie je jako tanec.

Prvním krokem při hledání řešení přetrvávajících problémů v partnerském vztahu je vyhledání odborné pomoci zvenčí. Partnerům se nabízí párové i individuální poradenství či terapie, co tedy zvolit?

Článek

Partnerské vztahy prochází různými fázemi, a ne vždy je soužití dvou lidí procházkou růžovou zahradou. Důvodem nemusí být přímo odlišný přístup k životu, cíle či názory, rozkol ve vztahu může nastat na základě traumatického zážitku, odcizení vlivem vnějších okolností nebo třeba kvůli nevěře jednoho z partnerů. Dlouhotrvající neshody pak postupně jednoho či oba partnery směřují k rozchodu nebo rozvodu. U partnerských vztahů trvajících delší časové období a u manželství se však často partneři snaží nalézt nějaký kompromis, řešení, které by jim pomohlo se přes problémy přenést a získat ztracenou stabilitu. Pomáhá jim s tím obvykle odborné poradenství, které může aplikovat různé přístupy, nejčastěji se tak jedná o párovou nebo individuální terapii, či jejich kombinaci.

Párová a individuální terapie – co zvolit?

Jak párová, tak individuální terapie mohou být pro narušený partnerský vztah velmi pozitivní a přinést partnerům úlevu či návod, jak se vypořádat s problémy, které nejsou samostatně schopni řešit. Terapeutické postupy se ovšem výrazně liší a je proto vhodné zvolit ten správný, z nějž budou oba partneři čerpat pozitivní inspiraci a cítit se v něm pohodlně. V obou případech se osobě, které je terapie poskytována, dostává bezpečného místa, kde může vyjádřit své myšlenky a názory, a získat nový náhled na svou situaci, který mu pomůže z ní vytěžit maximum pro svůj další růst a soužití s partnerem. Orientace terapie je ovšem trochu jiná a zaměřuje se na specifické okolnosti a specifika vztahu.

Jak funguje individuální terapie a kdy je vhodná

Individuální terapie pracuje vždy jen s jednou osobou, tedy pokud má pomoci v řešení problémů v partnerském vztahu, zaměřuje se pouze na jednoho z partnerů. Cílem individuální terapie je pomoci konkrétní osobě vyrovnat se s problémem, který je primárně na její straně, ať už se jedná o neschopnost pochopit partnerovo chování, vlastní nevěru nebo třeba problémy s početím či s nějakou součástí soužití, kterou nedokáže překonat.

Pro individuální terapii by se partner měl rozhodnout v případě, že vztah funguje relativně normálně a on sám má s některou z jeho částí problém, případně bojuje s problémem, který vztah negativním způsobem ovlivňuje, ale samotný vztah není příčinou tohoto problému. Individuální terapie mu pomůže dosáhnout osobního růstu, najít strategii, jakým způsobem problému čelit nebo zvýší jeho schopnost rozpoznat vlastní vzorce chování a adekvátně s nimi pracovat.

Kdy vyhledat pomoc formou párové terapie

Postupy párové terapie jsou zaměřeny na vztah jako takový a problémy, které vyplývají z chování obou partnerů. Důležitým aspektem párové terapie je spolupráce obou partnerů a jejich přispění ke kompromisnímu řešení. Obdobně jako individuální terapie i párová terapie poskytuje bezpečnou neutrální půdu, kde je řízeným rozhovorem odhalována hlavní příčina problémů. Toto řízení slouží k hlubšímu pochopení argumentace partnerů.

Při párové terapii jsou obvykle přítomni oba partneři a pracuje se s dynamikou a specifiky vztahu, jejím hlavním cílem je dosáhnout uzdravení na jednotlivých úrovních aplikací vhodných způsobu komunikace a společného řešení problémů. Díky terapii by mělo dojít k opětovnému sblížení partnerů, posílení vztahu a také prohloubení intimity soužití.

Kdy a jak se aplikuje kombinovaná terapie

Ve specifických případech je vhodné aplikovat kombinaci párové a individuální terapie. Ta se zaměřuje jak na zlepšení stavu vztahu, tak na osobní růst a vyrovnání se s individuálními problémy jednotlivce – partnera. Tento typ terapie může realizovat jeden ale i více poradců, k dosažení cíle terapie je však vždy nutná jejich správná kooperace jak v aplikační, tak v časové rovině.

Závěr

Individuální i párová terapie jsou vhodnými metodami, jak zlepšit vztah mezi partnery, jejich cíle i postupy se však liší a je tedy potřeba správně rozeznávat, k čemu která slouží. Individuální terapie je vhodná k řešení problémů jednotlivce, které vztah sice negativně ovlivňují, ale nemají v něm svou příčinu. Párová terapie se naopak zaměřuje právě na dynamiku a problémy přímo ve vztahu a pomáhá obou partnerům nalézt vhodný přístup k nim.

Zdroje:

1. Do You Need Couples Therapy or Individual Therapy?

2. Combining individual psychotherapy and couple therapy - part 3

3. Do I Need Couples Therapy or Individual Therapy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz