Článek
Vychovává-li dítě narcista, nebo se alespoň z části na jeho výchově podílí, může to pro takové dítě znamenat celou řadu problémů v budoucnosti. Důvodem jsou jednak pocity strachu a nízkého sebevědomí, jednak přijetí nevhodných narcistických vzorců chování, které si takové dítě přenáší do dalších svých vztahů, ať už jedná o vztah partnerský či k dítěti nebo k širšímu okolí.
Mnoho lidí si skutečnost, že byli vychováváni narcistickými rodiči často neuvědomuje a své jednání obvykle považuje za správné a pochopit, proč jejich vztahy často ztroskotávají. Výchova narcistickým rodičům zanechává ovšem na dítěti specifické stopy, které se projevují po celý zbytek jejich života. Lze je však účinně potlačit, pokud jsou identifikovány a kompenzovány.
Znaky výchovy narcistickým rodičům
Pokud vychováváte narcistický rodič, obvykle je to jen zřídkakdy se stává, že by byli rodiče oba rodiče, jelikož narcisté mají tendenci si volit za své protějšky submisivní a manipulovatelné osoby). Výchova narcistickým rodičům nese typické znaky, které mívají veliký dopad především na pozdější sebevědomí dítěte – narcističtí rodiče zpravidla dítě ponižují pod záminkou, že se z něj snaží dostat to nejlepší.
Dítě je tak většinou pod neustálým tlakem prakticky ve všech rovinách – je po něm vyžadováno správné, dosahování úspěchů a dobrých výsledků během vzdělávání, bývá výrazně omezována jeho osobní svoboda a jen málokdy je něco chváleno nebo pozitivně motivováno. Narcistická výchova nemusí být vyloženě agresivní nebo obsahovat fyzické tresty, její přístup je ovšem chladný a dítě má tak pocit, že v případě, že nepodřídí podmínky narcistického rodiče, ztratí jeho lásku a základní životní zázemí.
Jak se narcistická výchova projevuje v dospělosti
Vyrůstá-li dítě s narcistickými rodiči, mívá během dospívání a dospělosti často problém uzavírat vztahy, které nejsou důležité. Jeho přirozeností je hledat partnera, s nímž opět narcistický vztah vytvoříte – tedy buď setrvává v roli submisivního člověka, který se snaží potěšit všechny kolem, a tudíž k sobě hledá silnou narcistickou osobnost, nebo naopak přejme narcistické chování a ke svému protějšku či potomkům se chová svrchovaně a má na ně mnohdy až přehnané požadavky.
Lidé, kteří projdou narcistickou výchovou, mají často velmi silné vnitřní hranice, za které se nepouštějí. Trpí pocity viny za věci a situace, které nelze změnit nebo nemají možnost ovlivnit, a mnohdy se vám věci líbit, které nejsou v pořádku. Důvodem je způsob, jakým s nimi narcistický rodič jednal a limitoval jejich možnost rozhodovat o svých preferencích nebo potřebách.
Lidé vychováváni tímto způsobem mívají na sebe nerealistické nároky a jsou vždy připraveni, že je okolí nebo partner odmítne či opustí, zejména udělají-li nějakou chybu nebo nedosáhnou takového úspěchu, jaký si představují. Zároveň mívají pocit, že jsou svým okolím neustále sledováni a hodnoceni a bojím se udělat jakoukoli chybu nebo vystoupit ze své komfortní zóny. Zároveň však nestačí nastavit osobní hranice, jelikož jim byly v mládí neustále bořeny. Neohlížejí se tak na své potřeby a standardně se snaží plnit pouze potřeby všech kolem nich. Pokud narcistická výchova nepřeroste do narcistických vzorců chování, může naopak přejít k velmi vážným mentálním problémům až poruchám. Správnou terapií, která však odhalí veškeré pozůstatky narcistické výchovy, je možné těmto důsledkům zjistit.
Závěr
Výchova narcistickým rodičům pokřivuje vnímání reality dítěte, které si následně přenáší i do dospělého života. Z takového dítěte se pak stává buď submisivní jedinec, který si nechá všechno líbit a trápí se s pocitem, že nemůže mít nikdo rád, nebo další narcistický jedinec opakující vzorec chování dominantního rodiče. V obou případech je pro dosažení zdravého partnera a rodinného života potřeba terapie, která vliv a pozůstatky narcistické výchovy odhalí a dokáže je správně kompenzovat.
Zdroje:
1. Pokud jste měli narcistického rodiče, jste zapojeni jinak
https://medium.com/illumination/if-you-had-a-narcissistic-parent-youre-wired-differently-cd94475a8ee
2. Známky, že jste měli narcistického rodiče, a jak to mohlo ovlivnit váš vlastní vývoj
3. Jak pomoci dětem narcistických rodičů