Článek
Mnohé vztahy, které zpočátku vypadají jako z romantického filmu, se nenápadně promění v toxickou spirálu, ze které je pekelně těžké se vymanit.
Pamatujete na ten první závan motýlů v břiše, na ty nekonečné hodiny plné smíchu a sdílení nejniternějších tajemství? V toxickém vztahu je tato úvodní fáze doslova omamná. Partner vás zahrnuje lavinou komplimentů, dárků a ujištění o vaší výjimečnosti. „Nikdy jsem nic takového necítil,“ šeptá vám do ucha a vy máte pocit, že jste našli svůj životní přístav. Jenže pozor, tahle intenzivní idealizace, často nazývaná „love bombing“, má jediný cíl: učinit vás závislými na jeho neustálém potvrzování vaší hodnoty. A ty sdílené obavy a sny? Věřte mi, i ty se brzy obrátí proti vám.
Pak to přijde. Z ničeho nic se z milujícího partnera stane chladný kritik, který s gustem poukazuje na vaše nedostatky a sype vám do tváře jedovaté poznámky. Všechno, co jste mu s důvěrou svěřili, se teď používá jako zbraň proti vám. Vaše nejistoty se vám vrací jako bumerang a vy se v tom zmatku začnete obviňovat. Snažíte se vyhovět jeho neustále rostoucím a nereálným požadavkům, ale čím víc se snažíte, tím hůř se cítíte.
A to je jen začátek manipulace. V toxickém vztahu je to mistrovská hra lží, překrucování reality a vzbuzování pocitu viny. „Kdyby jsi mě opravdu milovala, tak bys…“ nebo „To si jenom představuješ,“ slýcháte stále častěji. Cílem je znejistit vás, abyste přestali věřit vlastním pocitům a úsudku. A ty věty o tom, že vás k tomu chování doháníte vy, nebo že to dělá jen z lásky? To jsou jen další triky, jak si udržet kontrolu.
Nenápadně se začnete vzdalovat přátelům a rodině. „Oni ti jenom závidí,“ nebo „Já jsem jediný, kdo tě opravdu chápe,“ slyšíte a pomalu uvěříte. Izolace je totiž klíčová pro manipulátora – čím méně máte podpory zvenčí, tím snáz vás ovládne. Zamyslete se, trávíte méně času s lidmi, které máte rádi, a více s ním? Cítíte se osamělejší než kdy dřív? Zdravý vztah by měl váš svět rozšiřovat, ne zmenšovat.
A pak přijde ten zvláštní tanec odmítání a návratů. I když se hádáte a snažíte se odejít, on vás neustále vtahuje zpátky. Vzpomeňte si na ty dramatické scény z filmů a seriálů, kdy jeden partner druhého neustále odmítá, jen aby ho vzápětí s omluvami a sliby stáhl zpět. Je to krutá hra, která využívá naší psychologické touhy po tom, co je nedostupné. Ale pozor, když toxický partner usoudí, že už vás nepotřebuje – často proto, že si našel novou oběť – přijde chvíle „odhození“. Může to být náhlé a bolestivé, doprovázené veřejným ponižováním nebo svalováním veškeré viny na vás.
Po tom všem zůstane jen prázdnota a zmatek. Zpochybňujete svou vlastní hodnotu a ptáte se, co jste udělali špatně. Je normální cítit směs úlevy a bolesti – toxický cyklus je konečně přerušen, ale emocionální rány zůstávají. Důležité je si uvědomit, co se stalo, a poučit se z toho. Hledání podpory, změna pohledu na celou situaci a uvědomění si, že vaše hodnota není definována tímto toxickým vztahem, jsou první kroky k uzdravení. Je to čas věnovat se sobě, stanovit si zdravé hranice a vyjít z toho silnější a s lepšími vztahy do budoucna. Pamatujte, nejste v tom sami. A vždy existuje naděje na lepší zítřky.
Zdroje:
- http://www.psychologytoday.com/intl/blog/here-there-and-everywhere/202206/the-3-stages-toxic-relationship (The 3 Stages of a Toxic Relationship)
- http://www.marriage.com/advice/relationship/toxic-relationship-cycle/ (Understanding the Toxic Relationship Cycle & How to Break Free)
- http://www.verywellmind.com/toxic-relationships-4174665 (What to Know If You’re Concerned About a Toxic Relationship)
- http://psychcentral.com/health/cycle-of-abuse (The 4 Stages of the Cycle of Abuse: From Tension to Calm and Back)