Článek
Ať v Praze, Brně, Ostravě nebo v Africe, napříč světem musejí ženy v mnoha ohledech řešit shodné starosti. Jednou z nich je i menstruace. V afrických zemích existuje navíc kolem menstruace stále celá řada neproniknutelných tabu.
Dospívající dívky jsou proto na menstruaci nepřipravené a netuší, co je vlastně čeká. Ženy jsou stále na mnoha místech považovány za nečisté, a stávají se tak během svých dnů terčem sociálního vyloučení.
Menstruujícím ženám a dívkám navíc život stěžuje řada mýtů. Ugandským ženám je například během menstruace zapovězeno pít mléko. Věří se, že kráva by pak mohla dokonce přestat dávat mléko.
Zásadní problém je i tristní hygienická úroveň a absence menstruačních pomůcek. Ve zmiňované Ugandě dokonce podle statistik až dokonce jedno z deseti děvčat nemůže chodit do školy, když dostane menstruaci, neboť dívky nemají prostředky na hygienické pomůcky.
Co znamená menstruační chudoba
Dívkám je tak nejen odepřeno právo na vzdělání jen proto, že jsou dívky, ale stávají se i terčem šikany. Charitativní organizace se proto v tomto směru snaží působit osvětově, odtabuizovat menstruaci a rozdávat i zdarma menstruační pomůcky, například kalíšky.
Takzvaná menstruační chudoba nicméně dopadá na řadu zemí po celém světě, a to i těch vyspělých. Z nich se jako první vůči tomuto nešvaru vymezilo Skotsko, které v roce 2020 schválilo distribuování menstruačních pomůcek zdarma pro ty, které je potřebují.
Ostatně menstruační chudoba se týká i Česka, jak upozorňují pracovníci Armády spásy, kteří pracují s ženami žijícími na ulici. V Česku se k němu dokonce premiér Babiš vyjádřil a ponechal jej jako otevřené.
Snaha na problém menstruace upozornit politické činitele v jednotlivých zemích tak snad v budoucnu přispěje ke zlepšení celkového stavu.
Zdroje
https://www.clovekvtisni.cz/menstruacni-chudoba-ohrozuje-divky-a-zeny-i-v-cesku-podporte-je-koupi-skutecneho-darku-11174gp
https://www.unwomen.org/en/news-stories/explainer/2024/05/period-poverty-why-millions-of-girls-and-women-cannot-afford-their-periods