Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Mladí Češi chtějí žít jinak: čas s rodinou a přáteli trávit offline pomáhají deskovky

Foto: Sharefaith (Pexels)

Mladí lidé se chtějí bavit.

Internet nabízí celé spektrum různých aktivit, jejichž prostřednictvím lze trávit čas samostatně i ve skupině. Mnoho lidí se ale v posledních letech více zaměřuje na trávení času s blízkými offline, například u deskovek.

Článek

Hraní deskových či karetních her bylo dlouho považováno za kratochvíli, která se dostávala do pozadí a vypadalo to, že počítačové hry budou jejich definitivní konec. Grafika a dynamika počítačových her přináší spoustu interaktivních prvků, které hráče rychle vtáhnou do děje a velmi dobře se s nimi sžívá. Jak se ale ukazuje, deskovky jsou opět na vzestupu a od původních klasických her se dnes dostaly do celé řady různých herních schémat, které přináší správnou zábavu i náročnějším hráčům. Také mladí lidé nacházejí v deskovkách ideálního partnera pro trávení volného času, zejména jedná-li se o rodiče menších dětí.

Výhody hraní deskových her

Na rozdíl od počítačových her přináší deskové hry celou řadu výhod spojených zejména s reálným časem stráveným v přítomnosti někoho dalšího, a také ve společné zábavě, kterou lze provozovat nejen s cílem zkrátit si dlouhou chvíli, ale také se něco naučit nebo rozvíjet určitou součást osobnosti, ať už jde o logické myšlení, kreativitu, schopnost rychle reagovat nebo správně komunikovat.

S hraním deskových her s dětmi začínají některé rodiny již ve velmi nízkém věku dětí, je proto vhodné vybírat takové, které odpovídají jejich potřebám a dovednostem. Rozvíjet pak mohou nejen hrubou a jemnou motoriku či komunikační schopnosti, ale především vztah s rodičem, který zde stojí v roli učitele a současně kamaráda (spoluhráče nebo protihráče).

Jaké deskovky hrát s dětmi

Deskovky mohou být výborným nástrojem pro prohlubování dovedností i vzájemného pochopení potřeb rodičů a dětí. Důležité je ovšem vždy, aby byla hra pro dítě i rodiče zábavou a aby čas tímto způsobem strávený všichni vnímali pozitivně. U nejmenších dětí začínáme většinou jednoduššími deskovými hrami, které mívají podobu karet – velmi oblíbené jsou různé variace na klasické pexeso. U dětí od čtyř let je možné se zaměřovat na hry balanční, které jim budou nápomocny při posilování motoriky a zároveň nevyžadují velké přemýšlení nebo strategii vedoucí k vítězství.

Lidé, kteří s deskovkami velké zkušenosti nemají, obvykle ani se staršími dětmi nehrávají náročnější tituly a spoléhají se raději na osvědčené hry, které znají ze svého mládí. Široká nabídka deskových her všech ovlivňuje také tyto osoby a mnoho z nich se postupně pouští i do složitějších her, výjimkou nejsou ani hry kooperativní, které vyžadují pochopení pravidel či příběhu, který za nimi stojí. Pokud máte v plánu s dětmi přejít na náročnější hry, je dobré se vždy orientovat podle doporučeného věku hráčů, který zohledňuje jednotlivé dovednosti potřebné pro pochopení a aplikování pravidel hry.

Jaké deskovky hrát s přáteli a známými

I mladí dospělí v současnosti často volí možnost hraní deskových her se známými a přáteli jako alternativu obecné konverzace v případě, že se setkávají offline. Řada deskových her má navíc poměrně slušnou fanouškovskou základnu, nabízí tak možnost rozšířit si okruh přátel a najít podobně naladěné jedince právě podle herních preferencí. Kromě toho mají deskové hry velmi pozitivní vliv na celkový psychický či zdravotní stav a pomáhají si uchovávat úroveň kognitivních schopností i v pozdějším věku.

Závěr

V posledních dvou až třech desetiletích si počítačové hry vybudovaly velmi slušné renomé, díky kterému se jim věnuje velké množství zejména mladých lidí a jejich hraním tráví opravdu spoustu času. Velký rozmach tohoto fenoménu se zdál být koncem klasických deskových her, jak se však ukazuje, i tyto mají pro moderní mladé lidi stále své kouzlo. Jejich hlavní výhodou je možnost hrát je offline, tedy bez rozptylování technologiemi, které svádí k těkání pozornosti. Také proto se na jejich hraní zaměřují mladé rodiny, které děti tímto způsobem jednak vedou od obrazovek, a zároveň prohlubují dovednosti, které budou v pozdějším životě potřebovat.

Zdroje:

1. Radka Mužíková: Hraní her přináší rodině aktivně strávený společný čas

2. Velká rodina. Jak trávit čas společně a nezbláznit se?

3. Board Games We Love for Kids and Families

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz