Hlavní obsah
Lidé a společnost

Omezení dostupnosti alkoholu by Česku prospělo. Je čas okopírovat švédský model?

Foto: Dmitriy Tarasenko (Pexels)

Na polici vyrovnané láhve s alkoholem

S železnou pravidelností se Česká republika umísťuje na předních příčkách každého průzkumu, který porovnává spotřebu alkoholu v různých zemích. Hrdí bychom na to ale být neměli.

Článek

Nejprve se detailněji podíváme na některá čísla, která se v Česku s konzumací alkoholu pojí. Průměrný obyvatel České republiky vypije za rok přes třináct litrů čistého alkoholu. Po Gruzii a Rumunsku máme třetí nejvyšší spotřebu čistého alkoholu na osobu v Evropě a milion lidí u nás sahá po alkoholu denně.

Fakt, že Německo s Rakouskem jsou za námi v poměrně těsném závěsu, by nás rozhodně neměl uklidňovat. Jen v Evropě totiž podle statistik umírá denně v souvislosti s alkoholem více než 2000 lidí, každý desátý dospělý má s pitím problémy a každý dvacátý je na něm přímo závislý.

Statistické okénko zakončíme porovnáním spotřeby alkoholu mezi muži a ženami. Rozdíl je to značný. Světová zdravotnická organizace udává, že celoevropský průměr je u mužů 14,9 litrů čistého alkoholu na osobu, zatímco u žen se jedná o 4 litry čistého alkoholu za rok. Je třeba také říct, že jde o poměrně setrvalý stav, jen málokterá země může říct, že se v jejím případě situace zlepšuje. Česko mezi tyto státy rozhodně nepatří.

Proč je alkohol problém

Není asi příliš potřeba někomu vysvětlovat, jaké problémy může alkohol při nadměrné konzumaci způsobovat. Ze zdravotních komplikací jsou to například onemocnění jater, srdce či trávicí soustavy, poškození mozku apod. U těchto zdravotních problémů to ale nekončí.

Dlouhodobá konzumace ničí i duševní stav člověka, což se následně projevuje i v podobě agresivity některých jedinců ve společnosti, domácí násilím nebo neschopností vykonávat povolání. Nezřídka proto dříve či později přichází pád na společenské dno se všemi negativními důsledky, které to má pro jednotlivce i pro státní rozpočet. Tohle všechno jistě Češi vědí, na alkohol si ale sáhnout nenechají.

Češi a alkohol

Jestli je v něčem Česká republika výjimečná, pak je to míra tolerance k alkoholu. Češi naprosto jednoznačně odmítají jakékoliv omezení prodeje a velmi nelibě nesou každé zdražení alkoholických nápojů. Jakmile se některá politická strana pokusí téma omezování konzumace alkoholu nastolit, se zlou se potáže. Naposledy si to na vlastní kůži vyzkoušeli Piráti, když zatím neoficiálně zvažovali návrh na zákaz prodeje alkoholu v běžných obchodech po desáté hodině večer. Právě tento způsob regulace je přitom v okolní Evropě poměrně běžný.

Podle průzkumů by omezení prodeje alkoholu akceptovala pouze třetina obyvatel. To jediné, s čím by Češi byli ochotni souhlasit, je zákaz pití na veřejných prostranstvích. Takový zákon sice neexistuje, ale do jisté míry ho suplují vyhlášky měst a obcí. V tomto směru již tak není moc co zpřísňovat, je ale pravdou, že ve vymáhání dodržování těchto vyhlášek by mohly být města a obce důslednější.

Je přitom celkem jasné, že Čechům vadí především pití a opilství ostatních, sebe by nejraději nijak neomezovali.

Existuje řešení

Vzhledem k tomu, že veřejnost má v otázce alkoholu jasno, budou i politici logicky velmi zdrženliví. Přesto by ale Česku nepochybně prospěla třeba aplikace švédského modelu. V této severské zemi je v obchodech možné nakoupit pouze alkoholické nápoje, které mají obsah alkoholu nižší než 3,5 procenta. Jinými slovy i pro obyčejné pivo musíte vyrazit do specializovaných obchodů. O tom, že jako mladiství si v nich žádný alkohol nekoupíte, se vůbec není třeba rozepisovat. Kromě toho je ve Švédsku alkohol zatížený vysokými daněmi, a kdo tam někdy vyrazil „na jedno“ dobře ví, že to vůbec není levná zábava.

Zní to tedy jako docela efektivní způsob omezování spotřeby alkoholu. Ukazuje se ale, že Švédové si dokážou hledat skulinky v pravidlech a zákonech skoro stejně dobře jako Češi. Jednak využívají toho, že limit na dovoz alkoholu ze zahraničí je poměrně velkorysý. Švédové tak ve velkém vyrážejí třeba do Polska nebo do Německa, kde si udělají zásoby více než dostatečné. Potom jsou tady také slavné švédské alkoholové trajekty. Ve chvíli, kdy se loď ocitne v mezinárodních vodách, otevřou se bary a Švédové pijí, pijí a pijí. V tuto chvíli už je však na místě otázka, zda tento přístup není náhodou ještě horší než ten český.

Závěr

Co z toho všechno plyne? Asi to že omezení alkoholu by sice Čechům prospělo, nic takového se ale nechystá a vlastně ani nevíme, jak bychom to měli udělat. Bude proto potřeba postupovat spíše po malých krůčcích. Od věci by nebylo třeba zpřísňování pravidel pro reklamy na alkohol. Možná ale, že se problém vyřeší tak trochu sám, statistiky ukazují, že současná mladá generace má o alkohol přece jen o něco menší zájem než generace jejich rodičů.

1) Omezit v Česku alkohol? Zeptali jsme se lidí, co si o tom myslí

2) Nejvíce alkoholu na světě pijí Evropané, varuje WHO. Česko je třetí

3) Zákazy a omezení ve Švédsku

4) Vláda

5) Alkoholismus v Česku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz