Článek
Padělatelé peněz se na scéně objevili prakticky ve stejné době jako peníze. Vždy se jednalo o těžký trestný čin. Ve středověku se jim obvykle zabavoval veškerý majetek a penězokazec propadl hrdlem. Zákoník Karla IV., Majestas Carolina, který ale nikdy nebyl přijat a využíván v praxi, tak stanovil jako trest za penězokazectví upálení nebo vaření v oleji. U obojího nebylo o co stát.
Není divu, že za tento trestný čin následoval tak krutý trest. Penězokazectví vede k ohrožení stability ekonomiky, ať to bylo ve středověku, nebo v současnosti. Může vést k inflaci i ke zhoršení důvěry lidí ve stát. Proto jsou peníze, zejména bankovky, opatřeny ochrannými prvky, které jejich padělání ztěžuje.
Které bankovky se nejčastěji padělávají
Nejčastěji padělanou českou bankovkou je ta s nominální hodnotou 2 000 Kč. Ze zahraničních se falšují dolary i eura. Za 3. čtvrtletí 2024 bylo u nás zachyceno celkem 85 kusů českých padělků bankovek, 94 kusů padělaných euro a 47 kusů dolarů.
U padělků českých bankovek převažují méně zdařilé padělky s nekvalitním napodobením ochranných prvků, případně s jejich absencí. Většina takových padělků je vytisknuta na inkoustových tiskárnách. Na pozornosti je třeba být u eurových bankovek, jejichž padělky bývají velmi zdařilé. Běžný občan je tedy zpravidla neodhalí.
Jaké existují ochranné prvky u bankovek
Je v zájmu každého, aby se seznámil se základními ochrannými prvky viditelnými bez jakýchkoliv pomůcek. K pomůckám, s nimiž se odhalují padělky bankovek, patří lupa a přístroje na kontrolu ochranných prvků v ultrafialové a infračervené oblasti, které používají například pracovníci směnáren nebo bank. Někdy je najdete i na pokladnách obchodů.
- Bankovky se tisknou na speciální bankovkový papír, který je už na dotek odlišný od ostatních druhů papíru. Už to může člověka trknout, když se mu dostane do rukou padělek. Nejspíš bude vytisknutý na obyčejný kancelářský papír.
- Vodoznak – uvidíte ho, když bankovku dáte proti světlu. Bývá použita kombinace tmavého a světlého odstínu a zpravidla obsahuje portrét osoby na bankovce znázorněné.
- Okénkový proužek s mikrotextem – jedná se o proužek z umělé metalizované hmoty, která je zapuštěna do bankového papíru. Mívá určitou šířku a opatřen je opakujícím se šrafovaným negativním mikrotextem s nominální hodnotou bankovky.
- Barevná vlákna – do bankového papíru jsou zapuštěna okem viditelná vlákna. Nejzřetelnější jsou na bílých okrajích bankovky.
- Soutisková značka – z jedné strany bankovky je vidět jedna část značky, z druhé strany část zbývající. Když dáte bankovku proti světlu, uvidíte značku kompletní, kdy jednotlivé linky na sebe hezky navazují.
- Skrytý obrazec – ten uvidíte jen tehdy, když bankovku sklopíte do vodorovné polohy ve výši vašich očí. Musí to ale být proti zdroji světla.
- Mikrotext – je vytištěn metodou tisku z plochy.
- Proměnlivá barva – je u bankovek v nominální hodnotě 1 000 Kč, 2 00 Kč a 5000 Kč. Je zde využit optický efekt, viditelný podle toho, jak se bankovka sklopí proti dopadajícímu světlu.
- Iridiscentní pruh – je u bankovek v nominální hodnotě 1 000 Kč, 2 000 Kč a 5000 Kč. Jedná se o duhově lesklý proužek, dvoubarevný a vzorovaný. Když se na bankovku běžně podíváte, uvidíte jako průhledný, při sklopení bankovky proti světlu má kovové odlesky.
Co dělat, když se setkáte s padělkem bankovky
Když se vám bude zdát, že vám v obchodě chtějí vrátit peníze s padělanou bankovkou, můžete to odmítnout. Jestliže na ni narazíte doma, ve své peněžence, je tedy už vaším vlastnictvím, tak ji nesmíte použít k placení. Dopustili byste se totiž trestného činu. Nejlépe je takovou podezřelou bankovku zanést na místní oddělení Policie České republiky.
Policie bankovku předá do zkušebny platidel České národní banky, aby se zjistilo, jestli se skutečně o padělek jedná. Jestliže se to neprokáže, bankovka se vám vrátí. Pokud to však bude padělaná bankovka, bude zadržena. Pro vás to znamená, že nárok na náhradu za ni nemáte.
Ochrana před padělatelskými penězi je ve vašich rukou. Znalost základních bezpečnostních prvků bankovek vám může ušetřit nepříjemné chvilky a finanční ztráty. Nepodceňujte riziko padělání a buďte při manipulaci s penězi obezřetní.
Zdroje:
1) Padělané bankovky
2) Ochranné prvky bankovek