Článek
Bipolární afektivní porucha (BAP) – znát ji můžete i pod dřívějšími názvy maniodepresivní psychóza, anebo maniakální deprese. Jedná se o duševní poruchu, při níž se střídají v neočekávaných záchvatovitých intervalech manická a depresivní fáze; tyto cykly silně narušují jak život postižené osoby, tak jejího nejbližšího okolí. Stavy jsou velice závažné, neboť velké procento nemocných se pokusí o sebevraždu a řada z nich tento čin i dokoná, neboť při této poruše psychického zdraví nevýslovně trpí.
Jaké mohou být příčiny bipolární afektivní poruchy
BAP je více druhů – bipolární porucha I. typu, II. typu, u níž je například vyšší pravděpodobnost sklonu k sebevraždě, a cyklotymie. Diagnostikovat a léčit tuhle psychickou poruchu není úplně snadné, a to obzvláště tehdy, nepřijde-li postižená osoba včas k lékaři.
K rozvoji BAP často dochází již kolem 15 let a příčiny jejího vzniku nejsou zcela jednoznačné. Některé vědecké zdroje uvádějí, že může jít o kombinaci genetických vlastností a vlivu prostředí, v němž daná osoba žije. U značné části osob s uvedenou poruchou jde o negativní prožitky v dětství: nepříznivé prostředí, týrání, zneužívání, aj. BAP často vypukne po dlouhodobé extrémní stresové zátěži. Jiné zdroje uvádí, že vědci v medicínských oborech se zabývají teorií, že osoby s bipolární poruchou mají fyzické změny v mozku. BAP se může projevovat také v souvislosti se střídáním ročních období, anebo v těhotenství.
Bipolární afektovaná porucha může souviset i s jiným onemocněním, kupříkladu s poruchou osobnosti či depresivní poruchou. Emočně nestabilní osoba má obdobné příznaky se střídáním nálad. BAP se může rozvinout i osob s poruchou narcistickou, kdy je pacient přesvědčen o své výjimečnosti až nadřazenosti a chová se sobecky bez špetky empatie. Pacienti si však málokdy sami uvědomují, o co se jedná, a jak moc jejich psychická a emoční nestabilita narušuje jejich vlastní životy, soužití v rodině i ve společnosti.
Jaké jsou příznaky bipolární poruchy
Hlavní indicií je střídání nálad, kdy nemocná osoba přechází z manické epizody do bipolární deprese, přičemž jednotlivé fáze se mohou počítat na hodiny, dny, týdny i měsíce. Mezi jednotlivými epizodami se může u nemocného projevit i delší bezpříznakové období, anebo může naopak docházet i k rychlým cyklům, tj. k přímému přechodu jedné fáze do druhé. Někdy se projeví i fáze smíšené.
Chování postižené osoby je velmi nevyrovnané a odpovídá jednotlivým fázím:
- Manické příznaky – nemocný především jedná velmi impulzivně; projevuje se u něj euforická nálada, má zvýšené sebevědomí a může začít přeceňovat své schopnosti; myšlení, řeč i psychomotorika jsou zrychlené, k tomu ovšem začne být netrpělivý, podrážděný a rychle se rozzlobí, vyvolává konflikty a může ztrácet sociální zábrany; někdy se pacienty uchylují k psychoaktivním látkám či alkoholu; ve fázi mánie se člověk cítí zdravý
- Depresivní příznaky – nemocná osoba pociťuje ztrátu energie, obtížně se soustřeďuje, nastupuje pesimismus a celkový nezájem o cokoliv, sklíčenost, dochází k výraznému poklesu výkonnosti, dostavují se poruchy spánku a hluboký smutek; tyto pocity vedou až k beznaději a suicidálním myšlenkám; v depresivní fázi člověk cítí, že zdravý není a že se s ním něco závažného děje
Léčba BAP
Terapie při BAP a léčba jsou zpravidla dlouhodobé a řada pacientů musí užívat léky trvale. Jen tak mohou postižení získat zpět kontrolu nad kvalitou svého života. Na počátku je nejdůležitější rozpoznání onemocnění a jeho odlišení od „běžných“ depresivních stavů, jež se léčí antidepresivy. Tento druh léčiva by totiž v některých případech mohl stavy při bipolární poruše zhoršovat a uvést pacienta do ultrarychlého či ultradiánního cyklování, kdy perioda je kratší než 20 hodin. Léčba tudíž musí být odborná a pravidelná.
Nezbytné je podávání psychofarmak, zejména thymoprofylaktik neboli stabilizátorů nálady, v součinnosti s psychoterapií a psychoedukací pacienta, která ho naučí porozumět své psychické poruše a pracovat s ní. Někdy v léčbě pomáhá i elektrokonvulzivní terapie, která může zlepšit zdravotní stav ve velice krátké době.
Pokud byste sami u sebe, u svých dětí či jiných blízkých osob vypozorovali nezvyklé chování, jež se svými příznaky podobá výše uvedené bipolární poruše, věnujte zvýšenou pozornost těmto varovným signálům a poraďte se u odborníka – nejlépe u praktického lékaře a následně v psychiatrické poradně.
Zdroje
1) Bipolární porucha I. a II. typu; cyklotymie
2) Manické a depresivní epizody