Článek
Boj s obezitou je nejčastěji řešen změnou jídelníčku a přechodem na zdravější formy energeticky bohatých potravin. V minulosti tak byla obvykle prvním krokem ve snaze o redukci hmotnosti náhrada klasických cukrů jinými sladidly, která neměla podle předpokladu tak vysokou tendenci ukládat se ve formě tuku v těle.
Současné výzkumy však ukazují, že samotná glukóza nepředstavuje tak náročnou hrozbu jako nadměrný příjem cukru obecně a dříve propagovaný ovocný cukr, tedy fruktóza, může mít výraznější vliv na zvýšení tělesné hmotnosti. Jednou z nejhorších variant alternativních sladidel je pak glukózo-fruktózový sirup, který se u nás vyrábí z pšenice a ve Spojených státech z kukuřice, jež jsou bohaté na škrob, ze kterého se glukóza vyrábí štěpením. Dalším zpracováním pak vzniká také fruktóza.
Sladidla obsahující glukózu a fruktózu
Fruktóza, tedy cukr nacházející se převážně v ovoci, je obecně vnímána jako zdravější cukr, jelikož není přímo navázána na problémy související s cukrovkou. Právě potřeba inzulínu při vstřebávání glukózy staví toto základní sladidlo do nepříjemného světla a způsobuje, že se mu řada lidí vyhýbá, ať už kvůli nemoci samé, predispozici k ní, nebo jednoduše kvůli spojitosti s nadváhou.
Fruktóza je naopak cukr, který je zpracováván bez potřeby inzulínu a jeví se tak jako vhodná náhrada glukózy. Skutečnost je ovšem trochu jinde – metabolity fruktózy, tedy tuky vzniklé jejím zpracováním, se ukládají do tkání a také mezi orgány a jelikož je podíl takových tuků výrazně vyšší než ze stejného množství glukózy (40 % oproti 5 %), je to právě fruktóza, jíž je připisován enormní nárůst případů nadváhy a obezity. Z tohoto pohledu je glukóza (a tedy i obyčejný cukr) pro lidský organismus vlastně prospěšnější.
Glukózo-fruktózový sirup a alternativní sladidla
Pro diabetiky a osoby, které chtěli omezit přísun cukru do stravy, se připravují alternativní sladidla neobsahující vysoký podíl klasického cukru, tedy glukózy.
Velmi známou alternativou je tzv. sacharóza, tedy řepný cukr, jež v podstatě představuje sloučeninu glukózy a fruktózy ve stejném poměru. Tento typ alternativního sladidla nemá výrazný vliv na tělesnou hmotnost, jelikož se jen výjimečně používá ve velkém množství. Stejně tak umělá sladidla obvykle pouze doplňují chuť a netvoří proto významnou část potravin.
Glukózo-fruktózový sirup ovšem patří do zcela jiné kategorie. Jeho stále se rozšiřující použití v řadě pokrmů (včetně slazení pečiva či jiných běžných potravin) je důsledkem snadného zpracování a nízké ceny. Velkým problémem tohoto sirupu je ovšem variabilní a zpravidla převládající fruktózová složka, jež sice nevyžaduje pro zpracování inzulin, ale je z velké části přeměňována a ukládána jako nezdravý tuk do tkání, kde může mít vliv jednak na tělesnou hmotnost, jednak způsobovat problémy kardiovaskulárního systému.
Proč je glukózo-fruktózový sirup nezdravý
Jak již bylo zmíněno výše, pravým důvodem pro negativní vliv glukózo-fruktózového sirupu na zdraví člověka je vysoký obsah fruktózy.
Fruktóza je často vnímána jako cukr přírodní, který se přirozeně vyskytuje v ovoci, a je tak snadno stravitelný. Ve skutečnosti však ovoce obsahuje standardně jak fruktózu, tak glukózu a další složky a podíl fruktózy na celkovém složení není nijak veliký (nejvyšší přirozený obsah fruktózy má med a i v jeho případě nepřesahuje 40 %).
Fruktóza tak sice nezvyšuje obsah cukru v krvi, jako je to u glukózy, zároveň však nedává signál mozku, že její konzumace už je nadměrná. Na rozdíl od klasického cukru, tedy glukózy, jehož nadměrné množství je signalizováno vyplavením inzulínu, u fruktózy mozek nemá zprávy o tom, že by měl příjem zastavit, a tak fruktózu neustále zpracovává a ukládá.
Dalším problémem je přítomnost glukózo-fruktózového sirupu v potravinách, u kterých byste to nečekali, nebo které se tváří jako zdravé. Vedle pečiva se jedná o instantní polévky, ale také třeba v müsli tyčinkách či sušenkách a samozřejmě ve sladkých nápojích. Konzumace čerstvého ovoce, které fruktózu obsahuje, tak na vaši váhu velký vliv mít nebude (pokud ho tedy nebude opravdu hodně), u běžných potravin je však vždy dobré sledovat složení. Nadměrný příjem glukózo-fruktózového sirupu, který není kompenzován odpovídající intenzitou pohybové aktivity, povede k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti, které se budete opravdu obtížně zbavovat.
Závěr
Glukózo-fruktózový sirup se dnes hojně používá jako alternativní sladidlo do řady potravin a nápojů a je mezi výrobci velmi oblíbené zejména pro nízkou cenu a možnost využití ve speciálních produktech. Jeho masové užívání však může být jednou z příčin nadváhy a obezity na globální úrovni.
Důvodem je vysoký podíl fruktózy veřejností vnímané jako pozitivní cukr, která se však v konečném důsledku může velmi negativně podepsat nejen na tělesné hmotnosti, ale také na zdraví člověka. Odlišný způsob metabolizování totiž nevysílá dostatečně intenzivní signál mozku o dostatku energie získané z potravy, a způsob metabolizování pak způsobuje mnohem vyšší množství uloženého tuku na nežádoucích místech (mezi orgány). Výrobkům obsahujícím glukózo-fruktózový sirup se proto raději vyhýbejte a preferujte potraviny obsahující cukr v jeho přirozené formě, tedy především ovoce a zeleninu.
Zdroje
1. Glucose-fructose syrup - An ingredient worth knowing
2. Je glukózo-fruktózový sirup - horší než cukr?
3. Dejte si pozor na glukózo-fruktózový sirup v nápojích - potenciální rizika
4. Fruktóza a její vliv na zdraví. Je opravdu zákeřná?
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Fruktoza-a-jeji-vliv-na-zdravi.-Je-opravdu-zakerna__s10012×10811.html