Hlavní obsah
Psychologie

Tady končí legrace. Označení toxického chování za vtip neomlouvá

Foto: Sander Sammy (Unsplash)

Hranice mezi nevinným žertováním a šikanou je tenká. Klasické škádlení lze chápat jako výměnu jakýchsi uštěpačných poznámek mezi osobami podobného postavení, které se špičkováním souhlasí a nevadí jim.

Článek

V nejlepším případě se jedná o tzv. ignorantní žertování, jehož cílem není vás urazit. Jedná se spíš o omyl, kdy si to daná osoba zkrátka neuvědomila. V takovém případě by se vám měla samozřejmě omluvit, jakmile zjistí, že vás její vtipkování nějakým způsobem zasáhlo. Pokud se tak ale nestane, už je něco špatně.

Mnohem častější jsou však případy zlomyslného vtipkování, kdy je opravdu cílem vám ublížit. Někdo se vás zkrátka úmyslně snaží zranit, ale skrývá to za žert. Může se jednat o urážky, ponižování či různé diskriminační narážky. Zlomyslné vtipkování je velmi toxickým způsobem chování, které může člověka opravdu silně zasáhnout.

Jak poznat toxické žertování?

Toxické žertování poznáte tak, že někdo neustále vtipkuje o vašich nedostatcích. Může narážet na váš vzhled, schopnosti, etnicitu, pohlaví a spoustu dalšího. Když se ohradíte, typicky přijde odpověď: „Byl to jenom vtip.“ Toxické žerty většinou směřují na jednu osobu stále dokola, čímž vytvářejí atmosféru, ve které se necítíte příjemně a můžete mít pocit odcizení od kolektivu.

Člověk, který vás svým škádlením takto zraňuje, nikdy nepřistoupí na to, že to přehnal. Vždy si bude stát za tím, že šlo jenom o vtip a že to přeháníte vy. Nebude respektovat vaše hranice ani brát v potaz vaše pocity. Nejspíš se naopak bude ve špatných pocitech, které ve vás vyvolá, vyžívat. V podstatě se jedná o typ toxického chování.

Někdy může být obtížné rozeznat hranici mezi nevinným a toxickým vtipem. Vnímání této hranice bývá subjektivní - co je pro jednoho nevinné, může být pro druhého už příliš. Vždy záleží na tom, jak se cítí osoba, na kterou je vtip mířený, a také na tom, jak žertující osoba zareaguje na případnou výtku.

Toxické vtipy se mohou podepsat na jednotlivcích i na kolektivu

Pokud se někdo stane terčem těchto vtipů, může to pro něj být velmi nepříjemné. Může to v něm vyvolat pocity úzkosti, méněcennosti, strachu a vyloučení. Nikdy byste proto takové chování neměli podceňovat. Nevíte, jak se může na daném člověku podepsat a jak moc mu ubližuje.

Toxické vtipkování může navíc narušit atmosféru v kolektivu. Jestliže se začne takové chování tolerovat, bude se vnímat jako normální a pak se k němu mohou přidávat i další lidé. Osoby zasažené těmito vtipy se pak mohou tohoto kolektivu stranit, nebo se mu úplně vyhýbat. Něco takového už koneckonců hraničí se šikanou.

Jak se s toxickými vtipy vypořádat

Pokud se vy, nebo někdo ve vašem okolí stanete terčem těchto urážek skrytých za vtipy, určitě byste měli vědět, jak na to reagovat. Jako první byste si o tom s daným vtipálkem měli vždy promluvit. Jak už jsme zmínili, ne vždy musí být urážka záměrem a může jít pouze o omyl. Jestliže to ale není ten případ a dotyčný ve svém chování bez jakéhokoliv pocitu viny pokračuje, měli byste to začít vážně řešit.

Vždy můžete zkusit najít podporu u svých přátel či kolegů - zkrátka u ostatních členů daného kolektivu. Když jim vysvětlíte situaci a své pocity, měli by vás podržet. Poslední možností je pak absolutní odříznutí dané osoby. Označení toxického chování za vtip totiž rozhodně neomlouvá a dlouhodobě si to nemůžete nechat líbit. Mohlo by se to totiž negativně podepsat na vašem duševním zdraví.

Zdroje:

1) Is Banter Healthy or Toxic?

2) When does ‚treat them mean; keep them keen‘ go too far? This is what happens when ‚teasing‘ turns toxic – and how to spot it

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz