Článek
Vztah s člověkem, který trpí narcistní poruchou osobnosti nebo jeho chování vykazuje narcistní prvky, není jednoduchý a dlouhodobým působením partnera často staví do nepříjemné pozice oběti, jež může mít velmi negativní vliv na jeho život, společenské postavení i zdraví. Cílem narcistického chování je dosáhnout absolutní kontroly nad partnerem, a to všemi možnými prostředky, včetně citového vydírání a vyvolání dojmu, že je narcista obětí situace, nepřízně osudu nebo třeba zvůle nadřízeného. Rozeznání znaků narcistního chování a strategií narcistní komunikace je klíčovým krokem k odhalení pravých záměrů manipulativního partnera.
Znaky narcistní komunikace
Klasická komunikace bez manipulativního charakteru je dvousměrná a vyvážená, tzn. oba (nebo i více) komunikující přispívají stejnou měrou ke komunikačnímu toku a získávají velmi podobnu odezvu. Narcistní komunikace je ovšem krajně nevyvážená, což bývá první znak, který řada lidí v této situaci zaznamená jako nestandardní. Kromě ní se však často vyznačuje také dalšími velmi výraznými znaky. Pokud komunikujete s narcistou, který má s vámi určitý záměr, začne využívat různé postupy, aby vás vmanipuloval tam, kam potřebuje. I v běžné konverzaci však často aplikuje strategické kroky, které mají vést konverzaci (byť nezávaznou) k jeho prospěchu. Nejčastěji se jedná o následující.
Mluví hlavně narcista
Běžná konverzace mezi dvěma osobami bývá vyvážená – oba účastníci konverzace dostávají přibližně stejný prostor k vyjádření svých názorů nebo přispění vlastními zkušenostmi či příběhy. Pokud konverzujete s narcistou, obvykle se dialog stává spíše monologem, ve kterém si druhý účastník prakticky neškrtne, nedojde-li na potřebu uznat nebo odsouhlasit některé ze stanovisek narcisty.
Volba tématu konverzace a časté přerušování
Komunikace je dynamická činnost, která se přirozeně vyvíjí přispěním obou účastníků – toto platí i pro téma, které nebývá stálé, ale má tendenci se stáčet po linii asociací účastníku. Narcistní komunikace je však řízená, narcista se neustále snaží téma kontrolovat a modifikovat tak, aby směřovalo tam, kam potřebuje on. Jednou z často uplatňovaných strategií, která mu s tomto má pomoci, je přerušování toho druhého v případě, že se začne vyjadřovat obšírněji nebo vést konverzaci jiným směrem, než je potřeba.
Minimum vyjadřované empatie
Každá konverzace má dvě složky – vyjadřování a odezvu. Vyjadřování je vlastně předávání informace prostřednictvím slov a gest, odezva pak nastává z druhé strany, a to reakcí obvykle empatickou (poslouchající se snaží vcítit do situace mluvícího). U narcistní konverzace bývá druhá služka buď jednostranná, nebo maximálně potlačena – narcistu jednoduše obvykle nezajímá, co má druhá strana na srdci.
Vyzdvihování vlastních předností a preferencí
Velmi výrazným znakem narcistní komunikace vnášení pozitivních informací o narcistovi. Má tendence často zmiňovat své úspěchy či dobré charakterové rysy a neustále se stavět do dobrého světla. Díky tomu pak zdánlivě nabývá určitý dojem nadřazenosti, který se snaží ještě silněji podporovat specifickým vedením komunikace a volbou slov. Nebrání se neustále do řeči vkládat fakta a dává nevyžádané rady, které propaguje jako zaručené.
Strategie narcistní komunikace
K získání zájmu a důvěry okolí, ale i partnera, narcisté často využívají řadu strategií, které se mohou zpočátku jevit jako neškodné, přechází však mnohdy až v silný nátlak, který má oběť těsněji k narcistovi přimknout. Mezi ty nejčastěji využívané patří manipulace prováděná samotným narcistou nebo dalšími (tzv. enablery, kteří mnohdy netuší, že jimi jsou). Manipulace může mít charakter pozitivní (chvála či lichocení), negativní (obviňování, kritizování), intriky (lhaní, vymlouvání), strategická bezmoc (přebírání role oběti, citové vydírání) nebo přímo zneužívání (agresivní chování, záchvaty agrese apod.). S postupujícím rozvojem vztahu může působení narcisty nabírat na intenzitě a může přejít až k přesvědčování o tom, že se jedná o toho jediného člověka, který vás má rád a může vám pomoci, nebo snahu o znejistění oběti podrýváním jejího zdravého rozumu či paměti.
Závěr
Narcistní komunikace nese specifické znaky, které lze snadno rozeznat hned na začátku a vyvarovat se tak nepříjemným zkušenostem v budoucnosti. Velký pozor je potřeba si dávat v případě, že je komunikace výrazně nevyvážená a stáčí se především ke kvalitám a úspěchům toho druhého. Existuje však celá řada strategií, které narcista může cestou ke svému cíli aplikovat, a je tak dobré mít alespoň povědomí, o jaké se jedná.
Zdroje:
1. 8 Signs of a Narcissistic Communicator
2. How to Communicate with a Narcissist
3. Narcissistic Communication & Thought Patterns