Článek
Množírna je, zjednodušeně řečeno, výraz označující nevhodné podmínky pro chov psů nebo koček, ale i jiných zvířat. Dlouhou dobu se jednalo o označení zlidovělé, které nemělo legislativní oporu. To se změnilo až novelou 501/2020 Sb. zákona č. 246/1992 Sb. neboli zákona na ochranu zvířat proti týrání, v němž se objevil striktní zákaz takového nevhodného chovu.
Psi v těchto podmínkách trpí jednak špatnou výživou, což se promítá do celkově špatného zdravotního stavu, ale i nedostatkem podnětů. Špatná socializace se pak propisuje i do povahy a pes se nechová tak, jak by se od jedince jeho plemene dalo očekávat. Ostatně velmi často se o dané plemeno ani nejedná a z množírny vycházejí kříženci.
V takovém případě je na místě si zodpovědně říci, zda raději nedat domov psovi z útulku, kde si takový psí „mix“ pořídíte také. Zde vám s výběrem vašeho čtyřnohého společníka poradí a budou se snažit doporučit takové zvíře, které povahou odpovídá tomu, co hledáte. Své svěřence totiž velmi dobře znají a vzhledem k tomu, jak pečlivě „vypiplaní“ obyvatelé útulku často jsou, rozhodně nemají zaměstnanci zájem na tom, aby se adopce nepodařila. Seženete tak aktivního psa, ideálního „gaučového“ mazlíčka i přátelského chlupáče k dětem.
Zvířata z útulků si samozřejmě nesou jisté důsledky své minulosti, nejsou ale všechna jen ustrašená nebo agresivní. Pracovníci útulků a zvířecích depozit se snaží své svěřence před adopcí v novém domově „dát dohromady“ co nejlépe po psychické i fyzické stránce. Pomůžete navíc dvakrát: Dáta domov opuštěnému stvoření a adopcí zvířete z útulku uvolníte místo pro dalšího psa, který potřebuje pomoc a v útulku mu bude dočasně lépe než v původních podmínkách.
Množírny nemusejí psa jen trápit
Zdravotně a chovatelsky špatná zvířata však produkují i chovatelé slušní. Jsou to ti, kteří věří oblíbenému mýtu, že fena musí alespoň jednou za život mít štěňata. Nechají ji připustit a vyprodukují štěňata, která si ale mohou nést po rodičích genetické předpoklady k nejrůznějším dědičným chorobám. Ačkoli tak zvíře v původních podmínkách netrpí a obvyklý obrázek na kost vyhublého stvoření žijícího ve vlastních výkalech je na hony vzdálen realitě, jedná se i tak o množírnu.
„Výsledky“ těchto domácích pokusů o roztomilá mláďata pak často opět končí v útulcích. Březost ani porod přitom podle veterinářů prokazatelně nesnižují riziko onemocnění rozmnožovací soustavy ani nezaručí, že se fenka po štěňatech zklidní a stane se z ní milý domácí mazlíček. Daleko rozumnějším přístupem tak je nechat ji jednoduše vykastrovat.
V případě, že trváte na konkrétní psí rase a „voříšek“ z útulku pro vás není řešením, je tak jednoznačně nutné vyhnout se nabídkám na inzertních serverech. Ty totiž množírny využívají s oblibou. Upozornit by vás měla už v této fázi extrémně nízká cena neodpovídající běžné částce za čistokrevné štěně. Množitelé umí navíc být poměrně přesvědčiví a snaží se dostat kupujícího pod tlak. Ten si pak nestíhá reálně prohlédnout zdravotní stav psa a zkontrolovat příslušné dokumenty.
Pozor, průkaz původu by vyhlédnutý jedinec měl mít vždy. Potomci uchovněných rodičů jej dostávají automaticky. Neuspěje obligátní výmluva na počet štěňat ve vrhu ani na to, že zvíře neodpovídá standardu. V takovém případě ho „pouze“ nelze použít dále do chovu a může být (i s jistou slevou) prodáno takzvaně „na mazlíčka“.
Když si pořídit psa, tak s průkazem původu
Průkaz původu neznamená, že se zvířetem musíte následně absolvovat výstavy nebo se stát profesionálním chovatelem. I psa s PP můžete mít „jen“ jako společníka a člena rodiny. Průkaz původu je jakýmsi rodným listem vašeho budoucího čtyřnohého kamaráda a konkrétně u psů obsahuje výpis předků a jejich povinná i nepovinná zdravotní vyšetření. Víte tedy, co vás s novým štěnětem po zdravotní stránce čeká. Levné štěně bez PP často znamená pozdější enormně vysoké výdaje na veterině.
Zcela zakázáno je také předávat zvířata na veřejných místech. Realizace nákupu na parkovištích u benzinových pump nebo supermarketů je přitom častým trikem množitelů. Měli byste proto trvat na tom, že si prohlédnete nejen rodiče, ale i místo chovu a podmínky, ze kterých vaše zvíře pochází.
Rozhodně se tak vyhněte unáhleným nákupům. Podlehnout předvánočnímu nadšení z potenciálního živého dárku není rozumné. Na odchov ze zodpovědně vybrané chovatelské stanice se vyplatí i čekat a nelpět na tom, že musíte překvapení pořídit zrovna do konce roku. Někteří odborníci zamítají nákup štěněte pod vánoční stromeček zcela. Zvíře není věc a pod vidinou rozzářených očí především dětí mají mnozí lidé sklon podlehnout zcela nerealistickým představám ohledně toho, jak soužití s novým členem rodiny bude vypadat. Své síly tak přecení a pes krátce po svátcích opět putuje do útulku.
A pozor, víte nebo tušíte, že jste narazili na množírnu, ale je vám zvířete zkrátka líto? Množiteli jde o zisk a vaše motivace pro nákup ho příliš nezajímá. Ať už si psa nakonec domů odnášíte z naivity a neznalosti anebo pro touhu ho zachránit, účel byl v tomto případě jednoduše splněn. Jediným řešením, které pomůže množírny zlikvidovat, je jen a pouze opadnutí zájmu kupujících. Pak nebudou mít tito lidé důvod trápit zvířata ve jménu vlastního výdělku.
Zdroje:
Zákony