Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Už bylo dost toxického chování: Jak poznat a ukončit vztah s narcistickým partnerem?

Foto: Vera Arsic (pexels)

Žena odmítá muže.

Vztah s narcistou se obvykle vyznačuje specifickými rysy, které si jeho partner často neuvědomuje nebo je rozpozná až zpětně. V každém případě se ovšem zpravidla jedná o vztah toxický, který je opravdu těžké ukončit.

Článek

Průběh vztahu s narcistou obvykle prochází několika fázemi. V těch úvodních se může jevit jako pohádka – potenciální partner nebo již partner bývá zahrnován láskou a pozorností a mnohdy mívá pocit, že byl postaven na piedestal. Postupem času se však jeho postavení výrazně mění a může začít pociťovat změny, které se mu nemusí líbit. Mnoho lidí nacházejících se v partnerském vztahu s narcistou si tyto změny ovšem uvědomují až za velmi dlouhý čas, jelikož ke změnám přichází velmi zvolna.

Průběh vztahu s narcistou a specifické rysy chování

Ačkoliv každý vztah bývá jiný, ten s narcistou má obvykle poněkud cyklický charakter. Právě proto se pro partnera postupně stává až neúnosný a často jej přivádí k apatii nebo k psychickým problémům. Úvodní fází vztahu bývá vždy idealizace – v tomto období, kdy si narcista potřebuje budoucího partnera získat a přesvědčit o svých kvalitách. Narcista v této fázi dělá všechno pro to, aby se jeho partner cítil výjimečně. Ten pak začíná mít pocit, že opravdu našel svůj pravý protějšek, tedy člověka, s nímž mu bude dobře celý život.

Po úvodní fázi však přichází další období, v němž se postupně začnou střídat tři fáze, jejichž cílem je si partnera připoutat a ideálně jej odizolovat od zbytku světa. Narcista v těchto fázích používá různé nástroje, jejichž cílem je maximalizovat závislost partnera na vztahu, a to na všech možných úrovních – vedle emoční se jedná nejčastěji o finanční. Strategie, které narcista využívá, zahrnují především různé formy ponižování, citového vydírání a přesvědčování o vlastním významu pro osobu partnera. Pokud vztah dospěje až do manželství nebo partnerství s dětmi, je pak velmi náročné toxického partnera opustit.

Jak poznáte, že se nacházíte ve vztahu s narcistou

Mnoho lidí, kteří s narcistou dlouhodobě žijí, jsou přesvědčeni, že jejich vztah je normální. Může za to především kontinuální snaha o odizolování partnera od rodiny a přátel, kteří jim mohli otevřít oči nebo jim pomoci odejít. Narcisté jsou často také bravurní manipulátoři, kterým se vhodnými kličkami povede partnera zmást a přesvědčit jej, že si změny ve vztahu nebo věci, které se jim nezdají, pouze namlouvají. Pro mnoho z nich tak poznání, že jejich vztah je toxický, přichází jako veliká rána, kterou nečekají, a mají pocit, že musí jednat okamžitě, aby se ochránili.

Typickým rysem toxického vztahu s narcistou je pocit zmatení a ztráty vlastního úsudku. Řada partnerů přestane myslet na to, co sami potřebují, a snaží se narcistickému partnerovi vyhovět prakticky ve všem, co po nich chtějí. Kromě toho mívají partneři narcistů často výrazný pocit samoty – přestanou se stýkat s kýmkoliv jiným a jsou pak velmi snadno ovlivnitelný. U mnohých se v dalších fázích vztahu objeví agrese, které vůči nim narcista uplatňuje, aby potvrdil svou převahu. Agrese mívají verbální ale i fyzický charakter a jejich cílem je partnera ještě více ponížit.

Jak se dostat z toxického vztahu s narcistou

Prvním krokem k ukončení toxického vztahu s narcistou je uvědomění si, že se v něm člověk nachází. Většina partnerů před sebou tento problém popírá a uvědomí si neúnosnost situace až ve chvíli, kdy chování narcisty přesáhne zdravou mez. Opustit narcistu ovšem není jednoduché a je proto vhodné se na to připravit. Obvykle je potřeba najít pomoc někoho mimo vztah – ideálně si vytvořit síť lidí, na které se může partner spolehnout a k nimž se případně může uchýlit. Jakmile jednou od narcistického partnera člověk odejde, je potřeba zůstat soustředěný a nenechat se zviklat k návratu. Pokud to jde, měl by také omezit kontakt na minimum a odpovídajícím způsobem ochránit děti, které moou být vystaveny toxickému chování i nadále.

Závěr

Lidé ve vztahu s narcistou si často neuvědomují, že se nacházejí v toxickém svazku. Zejména v úvodních fázích bývá totiž narcista velmi milý a snaží se budoucího partnera přesvědčit o jeho výjimečnosti. Jakmile však vztah přejde do rutinního charakteru, začne narcista uplatňovat různé strategie, aby si partnera co nejvíce připoutal. Ten pak mnohdy nepozná, že žije ve vztahu, který má na něj spíše negativní vliv. Opuštění narcisty pak vyžaduje velké odhodlání a je třeba jej správným způsobem.

1) How to Leave & End a Relationship With a Narcissist

2) How To Break Up With A Narcissist: 12 Tips + What To Expect

3) The 4 Phases of a Narcissistic Relationship

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz