Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Z cihel už se nestaví, jejich cena dosáhla astronomické výše

Foto: Rodolfo Quirós (Pexels)

Na základy musí přijít alternativní materiál, vypálit cihly je moc drahé.

Cihla je tradičním materiálem pro výstavbu. Jenže v současné době už si ji jen málo zájemců o vlastní nemovitost může dovolit. Proč?

Článek

Nový rok bývá ve stavebnictví tradičně spojen s nárůstem cen. V posledních letech přitom investoři na začátku roku sledovali cenový vývoj stavebních materiálů se značnými obavami.

Už v říjnu roku 2022 se uvádělo, že za posledních devět měsíců se zvýšily ceny cihel o celkem 22 %. Od roku 2020 pak došlo ke zdražení o 44 %, jak poukazovaly tehdejší články. Doslova skokový nárůst se projevil především vlivem ruské invaze na Ukrajinu. A ani v současné době to není významně lepší.

Domácnosti se musely vypořádat s vysokými cenami energií a podobně na tom byli i stavebníci. Právě plyn totiž tvoří podstatnou část nákladů na výrobu cihel, představuje plných 50 až 60 % výrobních nákladů. Samotné vstupní materiály už dávno nemají na ceně dominantní podíl, upozorňují výrobci.

Cihly navíc nebyly jediným artiklem, který krize zasáhla. Dotkla se prakticky veškerých materiálů, které jsou závislé na zemním plynu a elektřině. Svůj vliv na celý sektor stavebnictví navíc měly i drahé pohonné hmoty.

V polovině roku sice přišel pokles, ale ten vedl pouze k mírné korekci nadměrně vysokých částek z uplynulých let. Stavitelé tak museli počítat s tím, že na ceny jako před zdražením už se dostat nezvládnou. Na to pak čeští stavitelé zareagovali tím, že se vypravili za výhodnějšími nákupy do sousedního Polska.

Výrobci nevyrábí a české stavebnictví zachází na úbytě

Loňský rok se nesl ve znamení prakticky shodného vývoje. To vyústilo k tomu, že stavební trh, jak uvádí server Seznam Zprávy, ve výsledku poklesl až o 40 %. Ostatně již počátkem roku 2023 nebyly odhady příliš optimistické a uváděly, že se očekává pokles prodeje stavebních materiálů dokonce o 20 %.

Tradiční společnost Wienerberger, která je předním světovým výrobcem cihel Porotherm, dokonce musela v reakci na aktuální vývoj snížit výrobu a během zimní sezóny pozastavit většinu svých závodů. Z nemovitostí se tak zkrátka stal luxusní artikl, na který jen málokdo dosáhne.

Stejný problém hlásil i tuzemský Heluz. Koncem roku 2023 zaznamenala firma dokonce 50% pokles poptávky a firma většinu roku stála, jak informovali její zástupci. Situaci tak přední tuzemský dodavatel zdicích materiálů označil za vůbec nejhorší v historii.

Sekundárně se pak tato nepříznivá situace promítla na obchodníky. Zákazníci nenakupovali a situaci navíc zkomplikovaly plné sklady, kdy už stávající zásoby nedokázali prodejci „udat“. Například známý tuzemský prodejce stavebnin PRO-DOMA uvedl na konci roku 2023, že počítá s odhadovaným poklesem obratu o 18 %.

Přinese rok 2024 oživení?

Přijde změna? Vyhlídky jsou pro rok 2024 o poznání příznivější. Stavebnictví totiž tvoří prakticky spojité nádoby s hypoteční sférou.

Rok 2024 se má stát rokem zásadního snižování úrokových sazeb a růstu poptávky po hypotékách. Ke konci letošního roku se očekávají sazby nad 4 %. což by mělo přinést právě vítané oživení do celého segmentu, jak předpovídá ve své analýze Cihlářský Svaz Čech A Moravy.

Především by oním pomyslným tahounem poptávky měl být privátní sektor. Nicméně určité naděje jsou stále vkládány i do družstevní a obecní výstavby. Zde by však byly potřebné výraznější intervence ze strany státu.

Navíc se očekává, že se i nárůst cen stavebního materiálu během letošního roku již zpomalí, a to prakticky na úroveň očekávané inflace. Dáno je to tím, že trh by se měl celkově stabilizovat. Hlavním problémem uplynulého období byly nejen geopolitické změny, ale také nejistota z budoucího vývoje. Ta už dnes není tak markantní.

Kdo nebude stavět z cihel, může ušetřit

I za těchto okolností si ale mnoho stavebníků použití cihel bezpochyby rozmyslí. Mohou takovým rozhodnutím totiž významně ušetřit. Na výstavbě rodinného domu přitom mohli ti, kteří se cihel v loňském roce dokázali vzdát, uspořit částky převyšující i milion korun. Přestože z cihel se stále staví nejčastěji, přibývá těch, kteří se rozhodli preferovat jednak dřevostavby.

Přestože cihlu stále mnoho z nás vnímá jako materiál s tradicí, také dřevo je stavební materiál, který má v tuzemsku dlouhou historii. Navíc je prakticky bezkonkurenčně levné nejen během krize a také je výstavba rychlá. Nezanedbatelnou předností je i udržitelnost.

K nevýhodám nicméně patří to, že výstavba dřevěných domů, a to zejména těch z rámových konstrukcí, je velmi citlivá na kvalitu materiálu. Technologie rámových konstrukcí taktéž vyžaduje poměrně precizní provedení, kterého ne každá firma, byť vyhlížející odborně, je schopna. U dřeva je obecně nutno též zohlednit nižší odolnost vůči požáru.

Pro koho je prioritou bydlet co nejdříve, staví z betonových prefabrikátů. Jejich hlavní výhodou je jednoznačně možnost celoroční výstavby. Železobetonový skelet na požadovaném místě může vyrůst v horizontu dní, maximálně týdnů.

Problémem je v tomto případě především nutnost důkladného naprojektování stavby. Znatelně složitější je třeba vysekávání nových rozvodů, například elektřiny nebo vodovodního potrubí, pakliže se tato potřeba později objeví.

Zdroje

1) Ceny stavebnin klesly, ale ne u všech

2) Ceny cihel

3) Drahé energie prodražují stavební materiál

4) Cihly jsou tak drahé, že je lidé přestávají kupovat

5) Stavět dům je jako zlý sen

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz