Článek
„Na Vaše jméno bylo podáno trestní oznámení, pro více informací zkontrolujte datovou schránku,“ přišlo mi ve zprávě dnes odpoledne s přiloženým odkazem. Jenže od chvíle, co jsem si musela vrátit telefon do továrního nastavení, vyměnit platební kartu a podat skutečné trestní oznámení, už si dávám pozor. A přijde mi důležité říct, že je tu nový druh podvodu, který se znovu snaží útočit na ty, kteří se leknou, jako já tenkrát.
Uvěřila jsem, žádné pochyby
Jdu s kůží na trh, a dodnes za to stydím. Ale řeknu vám to. Považuju se za člověka, který rozpozná lež, vše si ověřuje a je rád, když má vše v pořádku. To všechno se absolutně ztratilo ve chvíli, kdy se mě „policie“ pokusila kontaktovat s prosbou, abych jim pomohla zamezit podvodu. Součástí toho bylo nainstalování jakési aplikace se vzdáleným přístupem a zkouška schválení úvěru. Zní vám to, že by mi to hned došlo? Nedošlo. Byla jsem tak paralyzovaná strachem, že jsem vůbec nepřemýšlela a jen jsem slepě dělala, co mi podvodníci do telefonu říkali. Naštěstí mi tehdy banka žádný úvěr neschválila, na účtu jsem měla pár korun a stačilo zavolat na policii, podat trestní oznámení o pokusu o podvod, zablokovat kartu a na radu banky dát telefon do továrního nastavení. Podvodníky jsem totiž přestala bavit, a tak mi v jednu chvíli ukončili v půli slova rozhovor. Až tehdy mi došlo, že to asi nebylo vůbec nic policejního - spíš naopak.
Od té chvíle už nesoudím člověka, který se stane obětí podvodu, nechá jiného, aby z něj mámil peníze, zamiluje se a přijde o všechno - je to jednoduché, faktor strachu je dokonalý nástroj.
SMS z linky 158
I dnes mi přišla zpráva, která se teď šíří internetem. Zněla, že na mé jméno bylo podané trestní oznámení a mám zkontrolovat datovou schránku. Byla odeslaná z čísla 158, což působilo na první pohled důvěryhodně. Není to tak dávno, co mi přišla také zpráva, že mám uložené peníze v advokátní úschově a mám znovu zareagovat přes odkaz, což bylo paradoxně v době, kdy jsme kupovali dům a skutečně peníze v úschově byly.
Ale už si dávám pozor. Stačilo zadat text zprávy do Google a hned mi vyskočilo několik článků. A tak vězte, že tady je nový podvod, který znovu útočí na to, co neumíme moc dobře obvykle ovládat - strach, že s něco děje. Hoďte si podivné zprávy do Googlu, neklikejte na odkazy a řekněte maminkám, babičkám, dědečkům i dalším, že jim tahle zpráva může přijít. Protože když se nachytá i mladý člověk znalý internetu - ano, já -, jak jednoduché je obelstít seniora?