Článek
Bolest hlavy může být mírná, nebo přerůst v nesnesitelnou migrénu. To zná asi každý z nás. Mezi běžné příčiny patří nedostatek spánku, stres, únava, dehydratace, nedostatek kofeinu (u závislých na kávě), nebo užívání alkoholu. Primárně vždy rozlišujte:
- Tenzní bolest hlavy: Je nejběžnější formou bolesti hlavy a často je způsobena stresovými faktory, napětím svalů v krku nebo hlavě. Může se projevovat tlakem nebo stahováním kolem čela, spánků a krku.
- Migréna: Migréna je silná a pulzující bolest, která často postihuje jen jednu stranu hlavy. Doprovází ji často zvýšená citlivost na světlo, hluk a zápachy, a může být doprovázena zvracením.
- Klastrové bolesti hlavy: Jsou vzácnější a charakterizuje je silná, intenzivní bolest na jedné straně hlavy nebo kolem oka. Projevují se krátkými záchvaty bolesti, které se mohou několikrát denně opakovat.
Bolest hlavy může být také spojena s další nemocí – typicky onemocnění dýchacích cest. Pokud je bolest hlavy doprovázena zmatečností, horečkou, ochablostí svalů, poruchami vidění, řeči nebo vyrážkou, může se jednat o závažnější problém a je třeba vyhledat pomoc lékaře, na to nezapomínejte.
Nejlepší babské rady na bolest hlavy
Jablečný mošt a kapesník
Vezměte čistý kapesník a navlhčete ho jablečným octem nebo moštem. Položte si ho na čelo nebo na místo, kde cítíte bolest hlavy. Můžete ho také přiložit na spánky nebo na zadní část krku. Jablečný ocet a mošt obsahují přírodní složky, které pomohou uvolnit napětí v svalstvu a zmírnit bolest hlavy. Teplota obkladu může navíc přinést pocit úlevy.
Čínská medicína také doporučuje jablko s mořskou solí. Jak na to? Oloupejte jablko a nakrájejte ho na menší dílky. Posypte nakrájené kousky jablka špetkou mořské soli. Snězte. Jablka obsahují totiž látku nazývanou salicyl, která má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit bolest. Salicyl je také jednou z hlavních složek, které se běžně nacházejí v léčivých přípravcích proti bolesti, jako jsou aspirinové tablety.
Osvědčený citrón
Mezi osvědčené babské rady patří použití citronu. Připravte si citronovou šťávu nebo potírejte své spánky kolečky citronu. Pokud jste v práci, a před kolegy si masáž nemůžete dovolit, v akutním případě se doporučuje vypít dvojité espresso smíchané se lžičkou citronové šťávy. Kofein obsažený v espressu má uvolňující účinek na cévy a pomůže zmírnit bolest hlavy. Citronová šťáva dodá vitamín C a má uklidňující účinky.
Esenciální oleje
Esenciální oleje, jako je levandule, máta, mateřídouška nebo heřmánek, mají uklidňující účinky a pomáhají snižovat napětí. Můžete na bolestivé místo nakapat pár kapek oleje a provést jemnou masáž.
Při začínající bolesti hlavy pomůže nanést dvě až tři kapky levandulového oleje na horní ret.
Banán
Nedostatek hořčíku může způsobovat podrážděná nervová vlákna a bolesti hlavy. Doplňte jej z potravin, jako jsou například banány. Každý den byste měli sníst alespoň jeden.
Zábal z vařených brambor
Nejdříve uvařte tři velké brambory ve slupce do měkka. Brambory vyjměte z vody, a ještě teplé je rozmačkejte vidličkou, dokud nezískáte hladkou hmotu. Tu rozložte na kuchyňskou utěrku a zarolujte ji do válečku. Přiložte ho na šíji a podržte asi 15 minut.
Kaštanová polévka
Budete potřebovat 2-3 lžíce kaštanové mouky, 2-3 lžíce špaldové mouky, 250 ml vody a koření dle chuti (pepř, bylinky apod.). Mouky a vodu smíchejte, dobře promíchejte a vařte, dokud nemá polévka krémovou konzistenci. Poté dochuťte kořením.
Čaj z chryzantém
Kupte si čajový květ chryzantémy (obvykle v lékárně), zalijte horkou vodou a nechte louhovat. Pokud je na vás čaj moc hořký, přidejte cukr, citron nebo med.
Masáž ušních boltců
Vezměte si ukazováček a palec a ucho lehce sevřete mezi nimi. Stiskněte, třete a masírujte ušní boltce silně asi minutu. Poté tuto masáž ještě dvakrát zopakujte.
Zdroj: rosewellness.com, foodnetwork.ca, parade.com, goodhousekeeping.com