Článek
Běhat je v módě. Alespoň při pohovorech do korporátu. Nebo na manažerské pozice. Protože každý rozumný člověk přece ví, že úspěšný život se dá přežít jedině s běžeckými botami v předsíni a s Runtasticem nebo Stravou v telefonu. Otázkou je. Je to pravda, nebo se to běhání přeceňuje?
Co běh udělá s vaším tělem?
- Vybudujete si výdrž. Běh zatěžuje srdce, plíce a cévní systém. A to je dobře.
- Snížíte riziko onemocnění. Běh výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, protože ovlivňuje krevní tlak a krevní oběh. Ale pozor, snižuje také riziko úmrtí z jiné příčiny, a to až o 27 %.
- Posílíte si kosti. Běh je aktivita s velkým dopadem. Na tento stres kosti reagují tak, že se zesílí. Pokud chcete mít posílené kosti v celém těle, nejen v nohách, přijdete ještě nějaké to posilování vrchní poloviny těla se zátěží.
- Budete lépe spalovat kalorie. Skvělá zpráva. Na druhou stranu pak hrozí riziko přejídání. Proto si hned po běhu dejte svačinku s vysokým obsahem bílkovin, ať se nedocvaknete něčím méně zdravým.
- Zesílí vám nohy. Vaše svaly na nohách budou silnější a silnější, zvlášť když do tréninku zařadíte běh v různorodém terénu, běh do kopce a podobně.
- Budete nádherně spát (záměrně nepíšu spát jako miminko, protože kdo má miminko, ví, o čem mluvím). Běžci pociťují méně ospalosti během dne a mnohem méně bojují s poruchami spánku. A vůbec nejlepší pro kvalitní spánek je běh s mírnou intenzitou.
- Zlepší se vám nálada a duševní zdraví. Endorfiny, endorfiny, endorfiny. Běh taky pomáhá při tvorbě nových mozkových buněk. A vůbec nejpozitivnější dopad má běh venku. Čerstvý vzduch, vitamín D, změna prostředí. Studie z roku 2016 prokázala, že pravidelné cvičení má, co se regulace deprese týče, srovnatelný dopad jako psychoterapie i antidepresiva.
Takže? Celé to halo kolem běhání a pohybu propaganda není. Nebo možná jo, ale oprávněná. Nuže? Šup do tenisek a hurá ven!
Anketa
Zdroje: healthline, medicalnewstoday, saberhealth