Článek
Nádraží v Jablonci nad Nisou je třiadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak v Jablonci nad Nisou přístupný zdarma od úterý 10. až do neděle 15. záři. Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14:00 po hodině, o víkendech pak každou celou hodinu. Školní skupiny si mohou komentovanou prohlídku objednat prostřednictvím webového formuláře: Prohlídky Legiovlaku pro školy - ČsOL - ČsOL (csol.cz)
Legiovlak je velmi zajímavý projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918-1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku, podíval se i na Slovensko a jeho cesta potrvá minimálně do roku 2026 díky podpoře Ministerstva obrany, Ministerstva dopravy, Českých drah, a.s. a Správy železnic, s.o..
Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech uvidí návštěvníci věrnou rekonstrukci vybavení, legionáře v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.
Zajímavostí je, že Legiovlak dovezla do Jablonce nad Nisou z Trutnova lokomotiva Hektor T.458.1091 se strojvedoucím ČD Carga Tomášem Gálem, který Legiovlak také v rámci svého předchozího působení vedl.
Veškeré informace o projektu Československé obce legionářské jsou na webu Československé obce legionářské ČsOL (csol.cz)