Hlavní obsah
Cestování

Maďarský Györ a jeho termální lázně překvapila víkendová invaze Čechů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jindřich Berounský

Fronta stovek návštěvníků z České republiky před vstupem do zmodernizovaných termálních lázní Rába Quelle v Györu 27. 10. 2024

Termální lázně Rába Quelle Györ patří mezi nejznámější maďarské lázně. Uplynulý prodloužený víkend přinesl podle personálu termálních lázní rekordní invazi návštěvníků z České republiky. Tvořili cca 95 % všech.

Článek

Osmé největší maďarské město Győr [ďér] se 130 tisíci obyvateli, česky Ráb nebo Rába, je městem s největším množstvím významných stavebních památek v západním Maďarsku. Jeho centrum se chlubí kouzelným barokním městským jádrem i nově zrekonstruovanými léčebnými termálními a zážitkovými lázněmi se spoustou zábavních atrakcí. Starobylé a živoucí město leží v srdci Kisaföldu, maďarské Malé nížiny, nachází se na soutoku řek Mošoňského Dunaje a Ráby. Pro milovníky železnice je Rába pojmem jako strojírenský podnik, zaměřený především na výrobu železničních vozů a lokomotiv, později i automobilů.

Foto: Jindřich Berounský

Pohled na zámek a baziliku, jejichž věže jsou vidět i z areálu termálních lázní

Původní termální lázně na poloostrově mezi řekami Mošoňským Dunajem a Rábou vznikly už roku 1931. Zdejší léčivá voda působí na léčbu kostí a kloubů, onemocnění svalů nebo gynekologická onemocnění. Díky speciálním přírodním čistícím procesům jsou lázně jediné bezchlorové v zemi. Prameny v lázních Rába Quelle Győr vyvěrají z hloubky 2000 metrů o teplotě 67 °C. Mají unikátní minerální strukturu, která se podílí na léčebných vlastnostech vody, ve které se nachází velký obsah hydrogenkarbonátu a chloridu. Stejně tak je obohacená o velké množství jódu, díky kterému se zapsala na seznam jódových léčivých vod, takže člověk ušetří cestu k Mrtvému moři. Nový vodní park se návštěvníkům otevřel po 3 leté rekonstrukci a rozšíření teprve vloni. Jeho dominantou je 32 metrů vysoká tobogánová věž ve tvaru sifonu. Unikátní je rovněž 2 patrový japonský saunový svět pro 150 lidí.

Foto: Jindřich Berounský

Pohled na termální bazén s toboganem a vyhlášeným vodním barem s obsluhou do vody

Ačkoliv je touto dobou po hlavní sezóně a venkovní areál termálních lázní uzavřený, uplynulý prodloužený sváteční víkend 26. - 28. října v Györu dominovala čeština. Češi, Moravané a Slezané vzali Györ takovým útokem, že před vstupem do areálu termálních lázní museli čekat i hodinu a půl.

Trochu paradoxně právě před tímto víkendem došlo ke zkrácení provozní doby od 10 do 19 hodin a vstup návštěvníků zajišťovaly pouze 2 pokladny. Bylo zajímavé sledovat, jak děvčata v pokladně s ledovým klidem a občas i s úsměvem odbavovala nekončící davy Čechů. Areál má pokrokový způsob placení přes „slepé hodinky na ruku“ (gumový řemínek s čipem), kterými si návštěvníci otevírají skříňky v šatnách. To však přináší pro pokladní další záběr. V rámci odbavované fronty si zájemci chodí „nabíjet“ hodinky, a tak pokladní s ledovým klidem formou zipu odbavuje příchozí a do toho zájemce o dobíjení hodinek či vracení zbylé částky. Ve frontě před pokladnou sice další Češi pukají vzteky, ale s tím vším, co Györ nabízí, se stejně zase do malebného města se zajímavými termálky vrátí…Kdo Györ jedou zkusí, už se tam bude vracet. Stojí to za to.

Zdroje a další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz