Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Medlánecké kopce: Kousek stepi na území Brna

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Pohled z Medláneckých kopců na město a hrad Špilberk

Nevelké území Medláneckých kopců při severní části města Brna je tvořeno dvojicí sousedících vrchů s nadmořskou výškou mírně nad 300 m. Od těch okolních se liší svým nezalesněným povrchem.

Článek

Z menšího Medláneckého kopce (322 m), který územně spadá pod Medlánky, je vidět především na severní část Brna - na městskou část Řečkovice. Medlánecký kopec je znám malou, asi 5 m dlouhou a 1,5 m vysokou skalkou na jeho vršku, která dokládá geologickou příslušnost horniny k Českému masivu.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

malý kus skály na Medláneckém kopci

Soustava kopců z téže horniny pak pokračuje ke středu města přes Palackého vrch až ke kopcům ŠpilberkPetrov, za kterým se v Dyjsko-Svrateckém úvalu objevuje jiná, geologicky mnohem mladší hornina, reprezentovaná Stránskou skalou v Brně-Líšni, Bílou horou, Pálavskými kopci, Svatým kopečkem a Stolovou horou u Mikulova.
Pokud jste uhodli, že jde o jurské vápence, a o nejjižnější výběžek Západních Karpat v brněnském prostoru, zasloužíte si opravdu velký obdiv.

Za jasného počasí je možné z Medláneckého kopce spatřit štíhlou věž rozhledny Babí lom (na horizontu nalevo od řečkovického sídliště), Ostrou horku u Soběšic, i vysílač na Hádech nad novou Líšní.

Jihozápadně od Medláneckého kopce se nachází Střelecký kopec (338 m), který územně náleží Královu Poli. Také jeho vršek je bez dřevin, s dobrým výhledem na nedaleké medlánecké letiště, městskou část Komín a Jundrov, Královo Pole a na hrad Špilberk.

Oba kopce, které jsou známy především teplomilným rostlinstvem stepního charakteru, v němž se objevují takové druhy, jako je přísně chráněný koniklec velkokvětý (v Brně roste ještě na Stránské skále, na Kamenném vrchu, a v několika málo dalších lokalitách), a nebo nepřehlédnutelná ostřice úzkolistá (která zde nachází nejseverněji položenou lokalitu u nás), jsou oblíbeným výletním místem těch Brňanů, kteří zde chtějí nalézt dnes tak vzácný klid v těsném sousedství velkoměsta.

K Medláneckým kopcům vedou dvě turistické značky: zelená z Brna-Komína a žlutá od Technického muzea. Dá se k nim dostat i autem; potom je nejvýhodnější přijet po ulici Hudcové vedoucí od Palackého třídy, viz mapa.

Lokalitou vede také poměrně zajímavá cyklotrasa z Řečkovic do Brna-Bystrce, a dál směrem k brněnské přehradě. V okolí Medláneckých kopců se nachází další dvě atraktivní území, ať už je to přírodní památka Netopýrky a nebo přírodní památka Mniší hora, kde sídlí brněnská ZOO.

Medlánecké kopce jsou pro svůj stepní charakter chráněny od r.1987 statutem přírodní památky. Pro milovníky přírody už jen poslední informace: podobnou lokalitu v Brně také nalezneme poblíž bývalého Obřanského hradištěúdolí řeky Svitavy ve stráni nad železničním tunelem, a nebo na už zmiňované Stránské skále.

Medlánecké kopce na MAPY.CZ

Anketa

Chodíte se dívat na jaře na chráněné koniklece velkokvěté?
ano, občas
0 %
jednou jsem byl
0 %
ne, ale podívám se
0 %
ne, nezajímá mne to
100 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz