Článek
Vláda schválila navýšení platů státním zaměstnancům o nějakých 1 400,- korun. Mnozí to považují za naprosto bezprecedentní plýtvání veřejnými financemi. Navíc v naší zemi panuje přesvědčení, že státní úředník je člověk, který bere nekřesťanské peníze, v práci nedělá kromě požírání svačiny a pití kávy ze služebních kávovarů lautr nic a ještě je na nás drzý, když se rozhodneme vyrušit jeho osmihodinovou idylku naší návštěvou. Tedy zjednodušeně řečeno, státní úředník jest nepřítel národa.
Stručně představím onoho mého kamaráda, kterého jsem vyzpovídal. Pracuje na blíže nejmenovaném úřadě v jednom (bývalém) okresním městě. Na své pozici je již desátým rokem, což také hraje svou roli, protože na jednu stranu mu jeho letité zkušenosti umožňují vykonávat práci efektivněji, na druhou stranu postoupil ve výplatní tabulce o pár kroků výše, má tedy vyšší než nástupní plat. Zároveň zdůrazňuji, že jde o menší úřad na okresním městě, tedy nemusí platit, že situace je všude stejná. Předpokládám, že v Praze bude o poznání lepší, protože v hlavním městě vyjít s výplatou 30 tisíc hrubého je dost složité (ale věřím, že spousta lidí to tak má). Zároveň kamarád působí jako „okresní pěšák,“ tedy ani vhled do manažerských křesel na ministerstvech nečekejte. O tom nemá přehled ani on sám.
Samozřejmě panuje přesvědčení, že v práci nedělá nic. To nám však vyvrátil, když sdělil, z čeho všeho se jeho pracovní náplň skládá. A popravdě všichni jsme se tehdy docela divili, kterak je úřednické zaměstnání složité. Není to jen o sezení za přepážkou a datlování do počítače. Samozřejmě je to víceméně základ, ale k tomu všemu ještě úředníci (tedy alepoň onen kamarád) musí vyřizovat různé dotazy, které přijdou na úřad, někdy i poměrně složité. Zároveň zpracovávají informace, vedou elektronické evidence, hlídají různé lhůty, listují v zákonech a vyhláškách, komunikují s lidmi i s ostatními úřady.
První, co jsem z něj vždy dostal, bylo, že kdyby pracoval v Lidlu, měl by o poznání lepší výplatu. Zvláštní, když plat ve státní sféře se pohybuje na 45 412,- korun. Nicméně tohle přirovnání mi moc nestačilo a ryl jsem dál. Tedy dostali jsme se k platovým tabulkám, podle kterých se výplaty státních zaměstnanců řídí. Jsou veřejně dostupným materiálem, třeba zde. Kamarád sdělil, že spadá do tabulky s označením „služební zákon“ a pracuje v 9. platové třídě, ačkoliv je vysokoškolák, kteréžto vzdělání ke své práci potřebuje. Tedy je jeho plat 25 780,- korun hrubého, přesně podle tabulky. Samozřejmě člověka hned napadne, že k tomu dostává různé příplatky. I toto mi kamarád potvrdil, když přiznal, že ke své tabulkové výplatě dostává dalších 1 500,- korun osobního ohodnocení. Tedy kamarádova výplata je měsíčně 27 280,- hrubého. Člověk by řekl, že to dohání alepsoň třináctým platem a různými příplatky za něco. Ne, nedohání. Jediné, co prý na konci roku bývá, jsou odměny zhruba mezi 1 - 5 tisíci korunami. Záleží na tom, kolik se ušetří v průběhu roku. Taky žádná sláva, což?
Od Nového roku, jak jsem psal na začátku, by mělo být přidáno státním zaměstnancům 1 400,- korun. Kamarád, namísto toho, aby jásal, má spíše obavy. Naposledy, když dostal přidáno, což bylo za Babiše, tak to bylo o 3 % a na čisté výplatě mu to dělalo údajně nějakých 200 korun. A to mu ani moc za ten pocit, že ho chce půlka národa pověsit, údajně nestálo. Což naprosto chápu a sám bych to raději odmítl (což údajně nemohl, protože tabulky). Zároveň prý ve vzduchu čuje nějaký podfuk v podobě snižování stavu zaměstanců, což se v minulosti už dvakrát stalo (samozřejmě vždy se vyhazuje odspoda, vedení zůstává). Ano, úřad bez zaměstnanců, kteří zmizeli při snižování stavu, funguje dál, ale efektivita se snížila a když se na úřad obrátíte, nemusíte dostat odpověď obratem, jak tomu bývalo. Nebo může přijít například úplné zrušení odměn, osobních ohodnocení nebo benefitů ve formě stravenek, které už tak docela pokulhává v porovnání se soukromou sférou (stravenky v hodnotě 90 korun jsou při dnešních cenách docela bída). Tedy ačkoliv to pro státní zaměstnance vypadá slibně, kamarád zrovna optimismem nepřetéká.
Inu, až budeme zase chtít u piva rýpat do kamaráda, že ho platíme z našich daní, asi už to nebude taková sranda, jako to bývala předtím…