Článek
Důchody jsou v současnosti jednou z nejvíce diskutovaných položek státního rozpočtu a stávají se tématem číslo jedna v nadcházející předvolební kampani všech stran. Ostatně hnutí ANO si na důchodové reformě honí body celou dobu, co sedí v opozičních lavicích, když neustále tepe vládu za škrty v důchodech i za důchodovou reformu. Nyní ústy Aleše Juchelky hnutí ANO přišlo s geniálním nápadem, že díky zvýšené porodnosti deficit důchodového systému zahladí. Jednak chtějí finančně motivovat mladé, aby se více množili, jednak chtějí dotovat reprodukční kliniky (které z velké části vlastní Babiš), aby i ony se zasadily o rostoucí počet Čechů. Na první pohled se jedná o geniální tah. Kdyby donutili lidi více se množit, poměr důchodci a pracující by se pozitivně proměnil, což by srovnalo zhruba 70 miliardový deficit důchodového systému.
Tato teorie má však několik velmi, opakuji, velmi významných trhlin, které si zde rozebereme. Proč tedy jednoduše nemůže fungovat na první pohled vynikající nápad zvýšit porodnost a zalepit tím díru v rozpočtu?
Za prvé se tento příliv pracujících rukou projeví nejdříve zhruba za 20 let. Pokud si někdo myslí, že narozením člověka se tento okamžitě dostaví k pásu do Kolbenky, pak nechť, prosím, vrátí občanku a jde si dostudovat mateřskou školku. Ano, skutečně i kdybychom během letoška „nasekali“ milion dětí, příliv peněz do sociálního systému se dostaví až za 18 - 19 let nejdříve v případě, že všechny děti budou studovat jen střední školy. Na výsledek si tedy budeme muset počkat, i kdybychom se na hlavu stavěli. Jedinou možností je po čínském vzoru legalizovat dětskou práci a nahnat děti k pásům o 10 let dřív. Ruku na srdce, to asi úplně nechceme.
Za druhé: Se zvýšenou porodností se z pracovního procesu vyřadí stejný počet lidí, jako se narodí. Jde o matky, které se na minimálně půlrok, většinou však na 3 roky stanou profesionálními matkami, které do práce nechodí, a tudíž ze své výplaty neodvádí poměrnou část na sociální pojištění. Mateřská i rodičovská dovolená jsou samozřejmě také vypláceny ze sociálního balíčku. Takže se stane pravý opak toho, co jsme na začátku naivně čekali. Namísto přílivu peněz jich začne naopak ubývat. Mimochodem nárok na 14 dní otcovské dovolené mají i novopečení tatínkové, kteří těch 14 dnů nepracují, a rozdíl ve výplatě jim je dorovnáván ze sociálního systému. Takže další mínus v rozpočtu, byť jen chvilkový. Ovšem pokud budeme počítat, že děti se rodí průměrně celý rok, což se rodí, pak se tato položka rozprostře.
Za třetí: Tři roky se budou o nové občánky starat maminky (případně tátové) na rodičovské. Jenže pak tuto droboť bude potřeba začlenit do školky. V případě prudkého nárůstu počtu dětí by současné kapacity rozhodně nestačily a bylo by potřeba zřídit další ústavy a zaplnit je vybavením a zaměstnanci. Což také stojí opravdu hodně peněz. To samé se bude dít po dalších třech letech, až dětem bude šest a bude je čekat nástup na základní školy. I zde bude potřeba navýšit kapacity, což by stálo ještě více peněz než rozšiřování mateřských školek.
Za čtvrté: Ať Juchelka kouzlí s rozpočtem, jak chce, ať Schillerová hledá po všech kapsách, tak finanční motivace rodinám, aby se rychleji rozmnožovaly (zkrátka aby se děti ekonomicky vyplatily), prostě nefunguje. Přilévání peněz rodinám jako motivace zvýšení porodnosti se ukázala také jako naprosto plochá. Například Poláky stála tato kampaň neskutečné peníze a výsledek je naprosto mizivý.
A na závěr. I kdybychom výše zmíněné perfektně zvládli (Juchelka má tajný recept a kde na to vezme, neřeší), pak tím opět zavaříme další generaci právě těchto narozených dětí, protože tendence poklesu porodnosti je v civilizovaném světě nasnadě. V době, kdy by tito lidičkové odcházeli do důchodu (pokud by ještě nějaký byl), byli by ve stejné situaci, jako jsou penzisté dnes. Tedy že by poměr penzistů a pracujících byl znovu velmi nepříznivý.
Jak vidno, tohle nám skutečně nepomůže, ba naopak ekonomicky poměrně uškodí. Jistě, děti jsou naší budoucností a máme z nich mít užitek i radost, ale opírat o ně záchranu krachujícího sociálního sytému je naprosto na hlavu padlý nápad. Raději se množme alespoň pomalu klesající tendencí, protože trend jiný nebude, a zvykejme si na to, že buď důchodový systém budeme dotovat, zrušíme ho zcela a nebo zvedneme povinné odvody.