Hlavní obsah

Fiala povolal na pomoc experty poradního orgánu NERV. Pomohou?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

31. 8. 11:14

Jsme nejhorší v EU. Fialova vláda povolala na pomoc experty. Rozeberu několik faktů k tomuto tématu. Úvodní formulace z předchozího článku autorky Markéty Bidrmanové jsou kurzívou.

Článek

Odborníci už vládě poradili, kde šetřit a koho zdanit.

Vláda Petra Fialy chce stagnaci tuzemské ekonomiky zvrátit a vedle škrcení veřejných rozpočtů se chce zaměřit i na růst. České vyhlídky jsou totiž v této oblasti neradostné. Ministerstvo financí očekává pro letošek pokles hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Až v příštím roce by mělo přijít hospodářské oživení s růstem HDP 2,3 procenta. Právě to, že vláda se nyní zaměřuje hlavně na úspory, škrty a větší výběr daní už kritizuje řada ekonomů. Podle nich je totiž stejně důležité naopak investovat, aby se situace země mohla v příštích letech zlepšit.

„Už se konečně něco musí stát,“ říkají podnikatelé o budoucnosti Česka. Nová pracovní skupina, která vznikla v rámci vládního poradního orgánu NERV, chce pro vládu vytipovat opatření, která by pomohla s návratem na růstovou trajektorií. Šéfuje jí ekonom z Metropolitní univerzity Praha Dominik Stroukal.

Úspory, škrty, výběr daní, navýšení investic, jsou jednoduchá řešení. Potřebujeme více.

Začněme odbouráním mýtu zlatých českých ručiček. Nepředběhlo nás jen Rumunsko, Bulharsko… obecně Balkán. Slávu českého průmyslu vytvořili zde žijící Němci, bylo jich tři a půl milionu a měli zásadní a rozhodující vliv na průmysl ČR. Od doby jejich vyhnání už se nevzpamatoval ani nevzpamatuje. Ta turisty obdivovaná architektura nese jména italských architektů, obdivované jihočeské baroko v Holašovicích postavili Němci, a tak bychom mohli pokračovat. Finové, Chorvati, Slovinci, Rakušané „zlaté ručičky“ nemají, ale žijí lépe.

Uvádím body, které pomohou České ekonomice. Jsou nepopulární, ale na to bych se teď vykašlal. Chci prostě dobře žít, tak obětuji něco, abych za to dostal přidanou hodnotu.

1. Máme mizernou politiku gastarbeiterů. Spoléhat na to, že sem občas přijde nějaký Bulhar? My sem potřebujeme dostávat gastarbeitery organizovaně, ze zemí kde je evidentně bída, ale zároveň je ten národ pracovitý, učenlivý a zručný. To nabízí některé země jihovýchodní Asie. Navíc promíchání s Asiaty nám ohromně pomůže, jsou pracovití, šikovní a skromní. Nešíří kriminalitu. Některé země omezují vstup celým rodinám pracujících cizinců. Průmysl potřebuje muže, ne ženy s dětmi. Je potřeba vytvořit státní agenturu pro přísun zdravé, mladé zahraniční síly. Jako to má Malajsie. Ačkoli Malajci sami jsou neschopní a líní, země je násobně rozvinutější a bohatší než ČR. Na pracujících cizincích.

2. Razantně zvýšit spotřební daň na zmrzlinu, uzeniny, pšeničnou mouku a výrobky z ní. Tři potraviny, které omezují hybnost Čechů a nedovolují hodnotnější výkony jak fyzické, tak mentální.

3. Veškerý alkohol a cigarety zařadit do návykových látek s přísně omezenou distribucí. Na pivo a víno vysokou spotřební daň. Jako v Singapuru.

4. Na cukr v jakékoliv podobě, a na výrobky s obsahem cukru vyšším než určité procento, u slazených nápojů s jakýmkoliv obsahem cukru, bude spotřební daň vyšší než u zmrzlin, uzenin, pšeničné mouky.

5. Dotace na pšenici a cukrovou řepu nebudou.

6. Zdravotní služby placené podle váhy pacienta, čím vyšší nadváha (měřeno systémem BMI), tím více příslušných úkonů bude muset pacient hradit. Zpravidla čím tlustější člověk, tím je chudší, takže bude mít na výběr, buď zaplatí na ošetření a nebude mít na jídlo, nebo se začne zabývat svým zdravím.

7. Nepovinné zdravotní pojištění od věku 21 let. Pokud někdo chce platit, pak cena zdravotního pojištění se bude odvíjet od jeho životního stylu. V USA na to mají zdravotní pojišťovny jednoduchou tabulku, ze které po vyplnění vyskočí kuřákům, nasávačům, tlusťochům, narkomanům, tetovaným a apod. vyšší poplatek. Někdy na něj nedosáhnou a neplatí si zdravotní, což ulevuje státu, protože o takové lidi se nemusí starat.

8. Na tetování a piercing uvalit vyšší sazbu a přísné zdravotní kontroly. Jistě se najdou i jiné úchylky jedinců, které nás pak v důsledku stojí peníze.

9. Výše nemocenského se bude snižovat úměrně podle počtu lékařských ošetření. Výchozím měřítkem je návštěva lékaře maximálně dvakrát za rok.

10. Důchodci odpracujícímu brigádní hodiny pro stát (většinou obec) bude v poměru odpracovaných hodin za rok zvyšován důchod.

11. Stát konečně rozplete silničářskou chobotnici. Stavby silnic jsou cíleně neefektivní, záměrně prodlužované.

12. Lidem v odloučených lokalitách, kteří jsou nuceni dojíždět do práce vlastním autem po nerovném asfaltu, státní příspěvek na opravy auta.

13. Stát razantně omezí akademické instituce. Lidé se tam chodí doživotně ulejt i za slušné peníze. Přínos?… Mraky textů o ničem. My máme deset milionů obyvatel, což jedno středně velké světové město. Přitom máme akademický a státní aparát, jaký by takové město ekonomicky položilo.

14. Do čela vlády nebudou kandidáti voleni lidem, ale konsorciem nevýznačnějších podnikatelů a finančníků, jako je tomu v Singapuru. Jen tak bude zajištěna transparentnost, profesionalita a úder na ekonomicky efektní práci top představitelů státu. Tzv. demokratické volby jsou zabijákem pokroku. Jsou krmičem nálad a hloupého úsudku lidových mas. Podnikatelé by asi těžko zvolili do čela státu teologického filosofa.

15. Každý normální stát, mající pod zemí ložiska cenných kovů a nerostů, je těží. My sedíme na zlatých žílách, ale ekologové zatrhli těžit zlato. My máme zásoby lithia, ale v Líních se diskutuje s občany. Ekologové určují, jestli se bude těžit kaolín? Směšné. Ne… žádné diskuse, peníze jako první. Pokud na heslu „Money first“ zbohatly země, ke kterým vzhlížíme, pak toto pravidlo musí platit i na, v současnosti zatuchlém českém venkově, jinak zatuchlý zůstane.

16. U těch, kteří v nich pracují v třísměnném provozu dotovat lékařskou péči zaměřenou na nemoci spojené s narušením biorytmů.

17. Do základních škol upřednostňovat učitele před učitelkami, už bylo dost psychicky nevyrovnaných dam.

18. Namísto investic do sportovišť investovat do dílen pro mládež. Zde se nebude rozvíjet sportovní um, ale řemeslná zručnost, metrické znalosti, a znalosti materiálů.

19. Školy by měly provádět exkurze do výrobních podniků, jako je to v Německu.

20. Namísto reklam na sport, a nuceném zapojování mládeže do sportovních aktivit, naopak ty prostředky vložit na zatraktivňování manuálních řemeslných dovedností. Nemůže být sport v popředí před řemeslem a zručností. Řeknu to otevřeně… pumpování peněz do sportu zvýhodňuje jen zájmové skupiny, nepomáhá to společnosti plošně.

21. Řemesla a výzkum budou mít maximální státní podpory. Na úkor humanitárních a uměleckých směrů, které nebudou podporovány téměř vůbec.

22. Povinné školní brigády pro státní sektor.

23. Rušení nočního klidu (i štěkotem psa) pod okamžitým peněžitým trestem. Komu pes po nocích štěká, může místo pokut nechat psa devokalizovat nebo mu koupit protištěkací obojek.

24. Šíření porna jako protizákonné a zrušit obchod se sexuálními pomůckami. Nutné pomůcky jen přes doporučení lékařů. Děti se nevyrábí u monitorů počítačů, ani s pomocí umělých orgánů.

25. U úchylek, u všeho co je mimo „on – ona – ono“ potlačit propagandu v současnosti vedenou penězi jinak orientovaných. U jinak orientovaných se peníze kumulují. Je třeba jim zatrhnout jejich vlastní sebeprezentace. Příroda toto nedovoluje, jen proto může fungovat. Ať si klidně žijí, ale v tichosti.

26. Novináři s politiky by měli najít konsenzus národního zájmu. I novináři chtějí dobře žít, proto by způsob výběru informací měl nahrávat zdravým kořenům národa a zdravým kořenům ekonomiky. V existující svobodu tisku věří jen nepolíbení jedinci. Dospělý člověk už ví, že každá redakce něco ohýbá a něco preferuje. Jde o to, aby novináři pomáhali národnímu zdraví, klidu a bohatství. Tedy tomu, co si lidé přejí při svátcích navzájem. Vše ostatní je jen balast.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz