Hlavní obsah
Automobily a doprava

Škodovka si láme vaz?

Foto: Garáž a Škoda auto

Jsou dvě nové zprávy z automobilového průmyslu, jedna je dobrá a druhá špatná. Jen nevím jestli ta dobrá je špatná a ta špatná nakonec dobrá.

Článek

Veselá zpráva z tisku:

Škoda Auto na českém trhu zahajuje prodej modelu Peaq. Automobilka spustila konfigurátor a začíná nabírat objednávky. Základní cena novinky je 1 150 000 Kč. To je výrazně méně, než se čekalo (musím se smát… autor). Vrcholová verze je bez mála za dva miliony.

Smutná zpráva z tisku:

Torres v elektrické variantě EVX s výkonem 207 koní a normovaným dojezdem 462 km. Cenovky startují na 879 900 Kč a součástí je i nebývalá záruka na baterku - 10 let nebo milion(!) kilometrů. Vrcholová verze je téměř za polovinu Peaqu, protože u Torrese jsou doplňky za hubičku.

Auta se stále více posouvají do segmentu spotřebního zboží. Nebo už jím jsou, no… nemovitostí auto není. Skládá se z množství součástek, které Asiaté umně, rychle a efektivně kompletují, včetně bleskově implementovaných inovací. Tak, jako u mobilů. Víme, jak dopadla Nokie. Představte si Finy u pásu v montovně mobilů. Docela zábavná představa, mentálně se pro to vůbec nehodí. Kolik by asi dnes stála Nokia ve stejném modelu a stejné výbavě Samsungu? Zde nejde o lidi sestavující díly. Jde o ty, kdo sestaví roboty. V tom Číňané vedou… celosvětově.

Němci, Češi a obecně Evropané ztrácí zájem mladých o technické obory, mladí pozbývají soustředěnosti, cílevědomosti, víc je trápí stres, deprese, nemoci. Někdy to vypadá že víc shánějí psychologa než pracovní uplatnění. Nevidím v nastupujících generacích Evropy nic, co by je zvýhodňovalo před asijskými. Díky tomu budou chudnoucí Evropané kupovat levnější auta z Asie, a tím podřezávat větev svému automobilovému průmyslu. Je to uzavřený kruh, proces stahující se oprátky, kdy stolička byla již odkopnuta, nedá se to zvrátit.

Škodovka ukazuje skvělá auta a skvělé výsledky, její možnosti jedou na maximum, a ještě nějakou dobu si bude užívat výsluní, než neúprosné „prachy“ stlačí ceny Škodovek tak, až se jejich výroba, stejně jako u Volkswagenu, stane nerentabilní. Zatímco Evropu křižují kamiony s automobilovými součástkami, Evropa je zahlcená mezisklady, postaví Číňané jednu fabriku, v níž se vyrábí celé auto. Součástky se přesouvají do montovny v rámci jednoho monolitu, z jednoho skladu. Zatímco evropské automobilky platí outsorcingovým agenturám za pracovní sílu, čínský výrobce toto nezná. Pracovníky si z trhu vezme a pak je pustí. Zákoník práce v Číně je jiný než v EU.

Pokud zákazník vybírá podle ceny a kvality, čínská auta vyhrávají. Plus k tomu je třeba přičíst výborné podmínky servisu a garancí. Nástup Omody a Jaecoo (názvy tahají Čecha za uši) do EU je impozantní a množství „Číňanů“ na českých silnicích za tak krátkou dobu je předzvěstí smrti Škody, k níž zatím spěje značka Volkswagen.

Mám přání, aby se to nestalo, fandím Škodovce, ale bohužel jsem s Číňany spolupracoval a poznal je, takže nevěřím v jeho splnění.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/skoda-peaq-ceny-elektromobil.A260623_230054_automoto_fdv

https://www.garaz.cz/clanek/novinky-auto-za-hubicku-novy-sporilek-i-poctivy-naftak-na-ramu-byvaly-ssangyong-ma-dnes-jednu-z-nejpestrejsich-palet-suv-21017274

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz