Hlavní obsah
Knihy a literatura

Česká krimi pod stromeček? Je z čeho vybírat, tady jsou moje tipy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Zikmund

Doporučuji knížky, za které dám jako autor detektivek ruku do ohně

9. 12. 2022 14:30

Blíží se Vánoce a s ním i tradiční český dárek: kniha. Knížky si dávají i lidé, kteří toho přes rok moc nenačtou, někdy jim ta vánoční dávka vydrží na celý následující rok.

Článek

Velkou část těch knih tvoří detektivky. Hlavně ty severské, ale i britské, francouzské, americké. Dává to smysl: z ciziny se k nám dostane většinou výběr toho lepšího z jednotlivých národních literatur (i když ne vždy).

Já bych ale rád přitáhl pozornost na české autory, protože si myslím, že mezi čtenáři pořád panuje k české detektivce jako žánru nespravedlivě odtažitý vztah. Je to možná tím, že po dlouhou dobu po roce 1989 u nás nevycházely zrovna špičková díla (čest výjimkám, třeba Hvězdná hodina vrahů od Pavla Kohouta z roku 1995 je jeden z nejlepších českých krimi thrillerů s přesahem).

Čtenáři (mně nevyjímaje) si zvykli, že české detektivky jsou většinou jednoduše nalajnované příběhy, které se obvykle odehrávají v přítmí středověké krčmy pod dohledem prsaté šenkýřky. Nikdo toho od nich moc nečekala proto ani moc nedostal.

Invaze se severu

Psaní detektivek se věnuju už deset let a stejně dlouho se snažím udržovat si přehled, co se v tomto žánru u nás děje. Za tu dobu šla úroveň knížek, které u nás vycházejí, výrazně nahoru. Myslím, že za tím je (stejně jako za mým vlastním psaním) invaze severské krimi literatury po roce 2010.

Najednou se k četbě detektivek začali lidi hlásit i veřejně. Už to nebyla žádná ostuda, číst tento žánr, alespoň v případě pánů Larssona nebo Nesba. A jak se nabaloval čtenářský zájem a s ním i komerční úspěchy, začali nakladatelé přemýšlet, že by možná stálo za to investovat i do českých autorů.

Pomalu začaly i u renomovaných „literárních“ nakladatelů vycházet české detektivky. A byla na nich vidět jak snaha autorů napsat kvalitní knížku, tak péče redaktorů.

Česká krimi, to nejsou jen historické detektivky

Dnes se dá říct, že není žádný problém zajít do knihkupectví a odejít z něj s několika svazky dobrých knížek z pera tuzemských autorů.

Chcete jména? Dobře, nějaké tipy bych měl. Ale historické detektivky mezi nimi nehledejte (nic proti nim, ale není to můj šálek kávy).

Michaela Klevisová

Asi nejoblíbenější českou (i mojí) autorkou detektivek je Michaela Klevisová. Její knížky jsou detektivkami spíš v druhém plánu. Ještě než se stačí přihodit nějaký zločin, už jste dávno zabydlení v hlavách jednotlivých postav. Znáte jejich přání a touhy – i motivaci k vraždě, až k ní konečně dojde a nastoupí vyšetřovatel Josef Bergman. Je to právě ta životnost a schopnost vtáhnout nás do mysli protagonistů, díky kterým za to stojí si nějakou Klevisovou přečíst. Doporučuji třeba knihu Drak spí.

Foto: Albatros media

Knihy Michaely Klevisové

Martin Goffa

Osobně si vždy rád přečtu něco od Martina Goffy, další stálice české krimi. Jde o člověka s policejní minulostí, což se propisuje do jeho knih: často se dozvíte nějaký střípek z policejní práce, například nějaký fígl, jak dostat podezřelého do výslechovky bez zbytečných průtahů. Tento plodný autor má na kontě 20 titulů, ve kterých používá střídmý a čtivý jazyk, postupy tvrdé školy, ale často také empatii k postavám. Můžete sáhnout víceméně po jakékoli z jeho knížek.

Petra Klabouchová

Slušný poprask stvořila Petra Klabouchová se svou knihou Prameny Vltavy (vydal Host). Je to bez nadsázky severská detektivka ze Šumavy. Autorka (která se bohužel podle svých vlastních slov detektivkám do budoucna upisovat nechce) tady používá postupy, které jsou vlastní spíše zahraničním thrillerovým autorům, proto jí někdo vytýká překombinovanost. Nicméně knihu povyšuje osobitý jazyk a atmosféra a každému milovníkovi severské krimi s ní pod stromečkem uděláte radost.

Foto: Jan Šmíd/Město Trhové Sviny

Petra Klabouchová na autorském čtení v červenci 2022

A to není vše…

Ale těch autorů je mnohem víc. Kladné recenze (nejenom za povedené obálky) sklízejí krimi thrillery Františka Šmehlíka, které vychází v nakladatelství Argo. Novou štikou v rybníku je Kristýna Trpková, která letos obdržela Cenu Jiřího Marka za knihu Stvůra. Sázkou na jistotu je Michal Sýkora (jeho příběhy znáte i z televize) a své kvality potvrzuje také Antonín Mazáč.

Milovníky drsné školy by mohly oslovit kriminálky Martina Stručovského s postavou bývalého policajta, toho času knihkupce. A kdyby pro vás vyšetřující knihkupec nebyl dost drsný, můžete sáhnout po knihách známého autora brutální fantastiky Štěpána Kopřivy, který napsal dvě úspěšné detektivky RychlopalbaKřížová palba.

Humor se do svých knih se svéráznou vyšetřovatelkou-učitelkou Josefínou Divíškovou snaží dostat Marie Rejfová. Napsala jich už osm.

V Norsku čtou krimi na Velikonoce, pojďme udělat české krimi Vánoce

Všímejte si nás, českých autorů! Jsem si jistý, že vás příjemně překvapí svou kvalitou. Česká detektivka zkrátka už není tou Popelkou, co sedí v koutě.

Jako vánoční dárek je napínavá detektivka ideální volbou - zeptejte se svého knihkupce, nechte si doporučit tuzemské spisovatele a určitě vám dobře poradí. Kdo ví, třeba se po vzoru norských krimi Velikonoc ujme nová tradice: české krimi Vánoce…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz