Článek
„Změnila vám nějaká kniha život? Nejen, že se vám líbila, ale úplně vás proměnila. Že jste se po jejím přečtení přestěhovali na samotu, přestali chlastat, začali chlastat, vzali si z útulku 24 psů, začali tajně páchat dobro… Prostě velká změna díky jedné knize. Píšu o takových změnách/lidech knihu. Přiznejte se dobrovolně.“
Rázem se pod ní objevily stovky odpovědí, jedna zajímavější než druhá. A mě napadlo, že i já takovou knížku mám, subverzivní a ironickou knížku KLF Manuál: Jak se dostat na vrchol hitparády, která mě dodala odvahu pustit se do vlastního psaní a nastartovala mou kariéru autora detektivek. Tak jsem mezi tu spoustu komentářů přidal i ten svůj a pustil všechno z hlavy.
Aleš Palán se mnou chce udělat rozhovor!
Jaké bylo mé překvapení, když mi za několik měsíců od Aleše dorazila zpráva, že ho můj příběh zaujal. A že se bude vyskytoval na jihu Čech, v Trhových Svinech. Na místě, kde budu na chatě, na literární akci Svinenské čtení, kterou pořádá spisovatel Jan Štifter. Svět je zkrátka malý, a ten český literární ještě menší!
Potkali jsme se jednoho krásného červencového dne na bývalém hřbitově u prastarého svinenského kostela. A stačilo pár minut, abych pochopil, proč jsou Palánovy rozhovory tak populární. Aleš je totiž nejen dobře připravený, což od člověka této profese očekáváte, ale také ví, jak se ptát. Ve chvíli, kdy vycítí, že se rozhovor stáčí zajímavým směrem, ho tím směrem dokáže korigovat.
A v neposlední řadě vzbuzuje při osobním setkání ohromnou důvěru. Jako byste se bavili se starým známým. Snadno se přistihnete, že mluvíte třeba i o tom, o čem jste mluvit nechtěli nebo jste ani netušili, že to říct chcete. A najednou vznikne intimní zpověď. Zřejmě i to je důvod, proč jdou některé Palánovy rozhovory až na dřeň.
Každá knížka má v sobě kouzelnou moc měnit osudy
Knížka Tahle kniha ti změní život: Rozhovory o nečekané síle čtení právě vyšla a já si ji hned běžel koupit. Můj rozhovor tady patří k těm bezstarostnějším - převládají intimní a někdy hodně bolavé zpovědi.
V téhle knížce najdete spoustu inspirace, někdy dost hluboké a silné. Různorodí lidé vyprávějí o tom, jak jim knihy pomohly překonat tu nejčernější temnotu nebo jak je nasměrovaly do života. Jestli hledáte důkaz, že čtení není jen obyčejná kratochvíle, tady jich najdete čtvrnáct.
Zajímavé je, jak různorodé knížky jsou tady prezentovány jako ty, které někomu převrátily život. Rozhodně nejde jen o vážné, filosofické svazky. Vedle Seneky nebo Timothy Learyho tady totiž najdete knihu od Paola Coelha a dokonce i Káju Maříka.
Jako bumerang
Palánovy rozhovory tak zhmotňují přirovnání, které rád používá spisovatel Jan Cempírek: Kniha je jako bumerang, který hodíš do prostoru a času. Dnes ani zítra třeba nikoho netrefíš, ale může se stát, že za rok tvůj text někoho zasáhne na pravém místě. A třeba mu změní život. Právě proto jsou knížky tak důležité.