Článek
Jejich civilizace a kultura záhy na to zanikla. Ale ostrov si udržel svou panenskou nedotčenost dalších tři tisíce let. Až do dnešních dnů. Opravdu! Je dokonce i vědecky dokázáno, že za tři předešlá milénia se tady moc nezměnilo. Pomineme-li ovšem internet, mobilní telefony, TV satelity, dopravní prostředky a asfaltové komunikace. Ale to jsou všechno jen výdobytky posledních třiceti let. Cože je to proti řeckému času? A ten, pokud se zde zrovna a v tuto chvíli nezastavil, má úplně jiné hodnoty než v zemích Střední Evropy. Ve starověku byl navíc ostrov známý svými víny vytříbené chuti a keramikou.
...
Dodnes si ostrov pečlivě střeží svá tajemství. Třeba výrobu lodí. Na Alonissu byly ve starověku loděnice, vyrábějící jedny z nejlepších korábů svého druhu ve Středozemí. Část řecké flotily, která se podílela na dobytí Tróje, údajně pocházela právě odsud!
Pokud se ohlédneme přes třpytivé moře časem zpět, můžeme si snadno představit, jak šla tudy historie. Proplouval kolem, a snad i kotvil, Iásón se svou lodí Argo a partičkou tehdejších nejuznávanějších reků Řecka. Zlaté rouno ze vzdálené Kolchidy nakonec s odřenýma ušima přivezl. A že by mu přineslo nějakou radost? Spíš ne! Ale to už je jiný příběh…
...
Dominantou ostrova je od minulosti do přítomnosti příroda. S ní ruku v ruce a v harmonii souvisí i rozvoj zdejšího malého regionu. Rozloha Alonissosu je jen 63 km2. Žije zde asi 2.700 obyvatel. A právě příroda ostrovu získala popularitu svými produkty: divokými léčivými bylinami. Už věhlasný starověký zakladatel lékařství a vnuk samotného boha Dia Asklépios učil své následovníky, že:
„Na každou z nemocí existuje bylina!“
Anebo, chcete-li, na světě roste tolik bylinek, kolik je mezi lidmi nemocí.
Ze zdejší, zdánlivě vyprahlé půdy, vyrůstají zázračně léčivé rostliny s jakousi nenucenou samozřejmostí. Tady má místní lidová medicína tradici a odvěké zázemí. A z tohoto důvodu byla právě zde založena Mezinárodní akademie klasické homeopatie.
...
Život obyvatel ostrova je plně podřízen i přírodním cyklům ročních období. S ohledem na životní prostředí funguje hlavně hojný zimní rybolov. Naproti němu, jako kdyby byl na opačné straně stejné mince, si žije svým životem ekologické farmaření od jara do léta.
A navíc! Ekologická čistota a vyrovnanost Alonissu je regulována jen mírným vstupem turismu na ostrov. Takže tady se nám pomyslný koloběh času uzavírá! Všechno, co je jen možné, se dělá pro zachování čistoty života všech živých bytostí.
...
Poté co hlavní město ostrova Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení, správa ostrova přesídlila do přístavu Patitiri.
Městečko Alonissos bylo po další dekádu neobydlené. Jeho záchranou byla skupina německých malířů a sochařů. Umělci opravili na své náklady většinu zdejších zřícenin. A tato investice se jim v posledním desetiletí vrací. Hosté z celé Evropy si v jejich zrekonstruovaných domech pronajímají luxusní apartmány. Někdy na celé léto.
...
Ten, kdo byť jen na chvíli navštíví tento ostrov, neměl by si odpustit obětovat aspoň hodinku času na krátkou návštěvu této půvabné lokality. Najde zde ruiny pevnůstky, která sloužila jako hláska a zároveň obrana proti pirátům. Pirátství nabralo na síle hlavně ve středověku, koncem byzantské epochy. Cařihradští císaři na přelomu 14. a 15. století už neměli sílu ani prostředky na vnější obranu své říše. A tak si obyvatelé ostrovů museli pomoct sami. Dodnes, a nejen tady na Alonissosu, ale v celém Řecku, můžeme na kótách kopců při pobřeží vidět zříceniny malých pevností. Říkalo se jim „Imerro Vigli“, denní stráž. Ve skutečnosti se v nich nepřetržitě střídali na vartě členové místní domobrany. Pokud v dálce zahlédli plachtu nějaké podezřelé lodi, spustili poplach. A ostrované se stáhli do kopců. Z dosahu pirátského běsnění.
V Patitiri návštěvníci ostrova najdou muzeum, kde toto neblahé, a naštěstí už nepraktikované řemeslo, přežívá jen jako stálá expozice. Stojí rozhodně za vidění!
V dnešním hlavním městečku ostrova je i informační centrum mořského parku. Můžeme se tu informovat o jeho provozu. A zdarma obdržet mapy a prospekty.
...
Mnoho hostů Řecka přijíždí do Řecka zhubnout. Je to možné a zároveň v jejich silách. Zdejší strava je více méně dietní. Pokud nemáme pobyt „all inclusive“, hubneme snadno, aniž bychom se nějak omezovali. Alonissos je vyhlášený delikátními úpravami čerstvě ulovených ryb. A pěkně na všechny způsoby! Kakavia je zase oblíbeným koláčem s místním ovčím sýrem a nenapodobitelnou chutí. A naopak pro ty, kteří holdují sladkostem, tu máme Boureki, ořechový koláč. Zapékané těstoviny s masem čerstvých langust, kterým se říká Fouskakia, jen dovrší delikátní nabídku zdejší kuchyně.
Tak tedy: „Kali orexi, dobrou chuť!“
Zdroj informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alonnisos
https://www.reckonasbavi.cz/alonnisos-barevna-perla-sporad/