Článek
V předchozím článku „Praktická ukázka a rady k investování do podílových fondů“ jsme si na konkrétním příkladu ukázali, jak funguje investování prostřednictvím podílového fondu. Následně jsme zdůraznili, že pro odpovědné rozhodnutí o tom, prostřednictvím jakého podílového fondu investovat, je naprosto klíčové porozumět tomu, do jakých aktiv příslušný podílový fond investuje, abychom si vytvořili představu, jaký výnos z těchto aktiv lze očekávat, jak vysoké riziko podstupujeme při získání daného výnosu a jaké všechny poplatky nám daný výnos sníží.
V následujících odstavcích si na reálném příkladu podílového fondu ČSOB Bohatství ukážeme, jak výše uvedené vyčíst z informací dostupných pro investory. Tento podílový fond jsme vybrali, jelikož jde o jeden z největších českých podílových fondů, investuje do dluhopisů i akcií a na webových stránkách jsou dostupné přehledné podklady. Na závěr článku na dalších příkladech poukážeme na některé odlišnosti podílových fondů, na které by si investor měl dát pozor.
(Tento článek není marketingovou propagací uvedených podílových fondů ani doporučením do nich investovat.)
Portfolio podílového fondu - základní porozumění
Investiční společnosti zveřejňují informace o podílových fondech, které spravují, na svých webových stránkách:
- Jednou ročně jsou dostupné účetní závěrka a výroční zpráva ověřené auditorem, ve kterých nalezneme nejúplnější informace o příslušném fondu.
- Pro podílové fondy určené pro retailové investory bývá zveřejňována též pololetní výroční zpráva.
- Musí být zveřejněn souhrn klíčových informací pro investory, včetně poplatků a jejich souhrnného vlivu na výnos z investice do příslušného podílového fondu.
- Musí být zveřejněno aktuální ocenění jednoho podílového listu a většinou je dostupný i historický vývoj tohoto ocenění.
- A v neposlední řadě některé investiční společnosti zveřejňují každý měsíc v různém detailu aktuální informace o stavu a vývoji portfolia fondu.
Ve výroční zprávě a účetní závěrce podílového fondu ČSOB Bohatství k 31. prosinci 2023, který spravuje ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, se při porozumění portfoliu fondu zaměříme na následující:
Finanční výkazy - rozvaha (str. 31)
Velikost portfolia fondu činila 45,3 mld. Kč ("Aktiva celkem") k 31. prosinci 2023 a téměř veškerá tato aktiva náležela investorům ("Čistá hodnota aktiv náležející podílníkům"), jelikož byla pořízena z peněz, které investoři do fondu investovali. Portfolio fondu se skládalo z 56% z dluhopisů ve výši 25,2 mld. Kč, z nichž většina byly státní dluhopisy, a z 43% z akcií a podílových listů (vydaných jinými podílovými fondy) ve výši 19,5 mld. Kč.
Již na tomto místě činíme jako investoři velmi důležité rozhodnutí - zda si přejeme, aby přibližně polovina námi investovaných prostředků směřovala (prostřednictvím tohoto fondu) do dluhopisů a přibližně polovina do akcií. A podobně u každého následujícího odstavce, ve kterém se dozvíme více o portfoliu tohoto fondu, bychom si měli klást otázku, zda to, jakým způsobem příslušný fond investuje naše prostředky, odpovídá našim představám ohledně očekávané výše výnosů a podstupovaným rizikům spojeným s investováním.
Při pohledu do rozpadové tabulky v účetní závěrce (str. 52) lze zjistit, že většina z 19,5 mld. Kč investovaných do akcií představuje akcie nefinančních společností (tzn. akcie vydané podniky vyrábějící zboží anebo poskytující služby pro své zákazníky)
Souhrnné informace o geografickém zaměření fondu lze též nalézt v účetní závěrce (str. 67), přičemž z této tabulky vyčteme, že převážná většina státních dluhopisů v portfoliu fondu jsou dluhopisy vydané Českou republikou, tedy české státní dluhopisy. Naopak akcie, do nichž fond investoval prostředky investorů, byly převážně vydané společnostmi sídlícími v USA a Evropě.
Pro detailnější informace o portfoliu fondu se vždy můžeme podívat do výroční zprávy, která mimo jiného musí (dle Přílohy č. 2 k vyhlášce č. 244/2013 Sb.) obsahovat jmenovitý seznam všech investic fondu, jejichž hodnota převyšovala 1% celkových aktiv fondu. Právě z takového konkrétního seznamu největších investic fondu si můžeme udělat dobrou představu o tom, do jakých akcií a dluhopisů bychom prostřednictvím fondu své prostředky investovali.
Cena pořízení v tabulkách níže představuje celkový součet pořizovacích cen příslušného počtu cenných papírů (Počet CP), které fond v minulosti nakoupil a k 31. prosinci 2023 držel. Jedná se tedy o celkovou investovanou částku do příslušných akcií nebo dluhopisů držených k 31. prosinci 2023.
Reálná hodnota poté představuje celkové aktuální (tržní) ocenění akcií a dluhopisů držených k 31. prosinci 2023. Za tuto částku fond mohl celkový počet držených akcií nebo dluhopisů k 31. prosinci 2023 prodat, čímž by tzv. realizoval zisk nebo ztrátu z rozdílu mezi jejich aktuálním oceněním a cenou pořízení.
Zde je nutné upozornit, že tyto zisky náleží stávajícím investorům, kteří drželi podílové listy fondu k 31. prosinci 2023. Nový investor si pořizuje podílový list fondu za jeho aktuální cenu, která vychází z aktuálního ocenění portfolia fondu, a pouze budoucí zvýšení reálné hodnoty držených aktiv a budoucí výnosy z nich budou náležet i jemu.
Investice fondu do akcií
Největší akciovou investici tohoto fondu 31. prosinci 2023 představovaly akcie americké technologické společnosti Apple Inc. (0,8 mld. Kč) a v seznamu si můžeme povšimnout i akcií dalších velkých amerických technologických společností jako Microsoft Corporation (0,7 mld. Kč) nebo Google (Alphabet Inc., 0,6 mld. Kč).
Obecně pořízením akcie získává investor velmi malý majetkový podíl na společnosti, která akcii vydala, čímž se stává z velmi malé části vlastníkem této společnosti. Investoři námi zkoumaného podílového fondu tedy nepřímo (prostřednictvím tohoto fondu) vlastní velmi malou část všech společností, do jejichž akcií tento podílový fond investoval.
Výhodnost investice do akcií vydaných určitou společností (výhodnost toho vlastnit z malé části určitou společnost) se odvíjí od skutečných a v budoucnosti očekávaných finančních výsledků této společnosti. Velmi zjednodušeně, pokud se společnosti daří, vytvoří každý rok nějaký zisk, který zvýší vlastní jmění společnosti náležející jejím akcionářům, což přispívá k růstu ceny akcie této společnosti. Cena akcie na burze je ovšem výsledkem nabídky a poptávky po dané akcii od investorů, kteří do cen, za které jsou ochotni akcii nakoupit nebo prodat, promítají velmi silně též očekávání ohledně budoucích zisků společnosti. Pokud investoři očekávají, že zisky společnosti Apple Inc. v budoucích letech výrazně porostou, jsou ochotni již nyní nakoupit akcie společnosti za vyšší cenu, než odpovídá aktuální výši vlastního jmění a aktuálně dosahovaným ziskům. Pokud by poté v budoucnu rostly zisky Apple Inc. méně než bylo investory očekáváno, cena akcií bude klesat i když aktuální růst zisků by naznačoval, že cena má růst. Společnosti, jejichž akcie jsou veřejně obchodované na burzách, pravidelně zveřejňují na svých webových stránkách aktuální finanční výsledky a též odhady finančních výsledků přinejmenším na následující rok dopředu, aby pomohly investorům v jejich rozhodování.
Výše uvedenou myšlenku, že cena akcie se odvíjí od výše zisků, které společnost vygeneruje, zachycuje investory sledovaný finanční ukazatel „Price/Earnings ratio“ ("P/E ratio"), který se vypočte jako podíl ceny akcie ("P") a čistého zisku na jednu akcii ("E"). Pokud v jeho výpočtu použijeme zisk za celý rok na jednu akcii, vyjadřuje za kolik let společnost vygeneruje akcionáři tolik čistého zisku, kolik by nyní zaplatil za její akcii. Detailnější ilustrované vysvětlení k PE ratio a obvyklým hodnotám, kterých nabývá, lze nalézt například na TradeCZ.
Aktuální a v některých ohledech detailnější informace o složení portfolia námi zkoumaného fondu lze získat přímo z jeho webových stránek v záložce „Složení fondu“. (Velmi pozitivně hodnotím, že pro tento podílový fond lze v záložce Dokumenty nalézt i aktuální seznam všech investic v portfoliu fondu - „Složení portfolia“ - v PDF formátu.)
Na webových stránkách fondu bychom si měli povšimnout dalších informací o akciích, do kterých fond investuje, jelikož ty bývají nejrizikovější investicí fondu. K 31.8.2024 bylo rozložení akciové složky, která, jak již víme, představuje zhruba polovinu portfolia tohoto podílového fondu, následující:
Každý investor musí sám zhodnotit, zda určité sektorové a geografické rozdělení akcií je pro něj přijatelné a zda věří expertům, kteří spravují portfolio tohoto fondu, nebo zda by si představoval jiné zaměření svého portfolia. Někteří investoři by možná preferovali rovnoměrnější rozložení do jednotlivých sektorů ekonomiky, nebo by preferovali nižší zaměření svého portfolia na Severní Ameriku a vyšší podíl Rozvíjející se Evropy a Asie. Je důležité zmínit, že tento podílový fond patří mezi aktivně spravované podílové fondy a výše uvedené rozložení akcií se může v budoucnu do určité míry měnit.
Na druhou stranu investor by o svém portfoliu měl přemýšlet jako o celku a úpravy výše uvedeného rozložení lze dosáhnout i tím způsobem, že investor část svých prostředků investuje do jiných podílových fondů, například úzce specializovaných na střední a východní Evropu anebo na Asii. Případně si může koupit akcie velkých českých společností, které zná a kterým věří, i přímo na české burze prostřednictvím brokerské společnosti.
Pro srovnání, celosvětový index akcií z vyspělých ekonomik (MSCI World Index) sestavovaný společností Morgan Stanley Capital International (MSCI), který se běžně používá pro sestavení portfolia akcií firem z celého světa při pasivním investování, měl k 31.8.2024 následující složení:
Na závěr této sekce o akciích bych upozornil, že hodnoty indexů akcií obchodovaných na burzách v USA jsou v době psaní tohoto článku na historických maximech. Velké americké technologické společnosti mají dlouhodobě poměrně vysoké hodnoty „P/E ratio“, což naznačuje, že očekávání investorů ohledně finančních výsledků těchto firem a jejich růstu jsou vysoká. Tato situace v případě rozhodnutí investora pravidelně investovat menší částky nemusí představovat problém. Ovšem doporučoval bych důsledně zvážit, zda je za takové situace vhodné investovat jednorázově větší objem prostředků do fondu, který má v akciovém portfoliu silně zastoupené americké technologické společnosti.
Investice fondu do dluhopisů
Druhou významnou složkou portfolia námi zkoumaného fondu jsou české státní dluhopisy. Například první dluhopis z výše uvedeného jmenovitého seznamu investic s reálnou hodnotou vyšší než 1% majetku fondu má název „CZECH REPUBLIC 2.5 08/25/28“ (ISIN: CZ0001003859). Již z jeho názvu lze vyčíst, že se jedná o český státní dluhopis vyplácející ročně kupón 2,5% ze své nominální hodnoty a že má splatnost 25. srpna 2028.
Pokud chceme zjistit dodatečné informace o dluhopisu, postačuje do internetového vyhledávače zadat ISIN dluhopisu. Výše uvedené informace nalezneme například na webových stránkách Burzy cenných papírů Praha, kde se s tímto dluhopisem obchoduje. Na těchto stránkách též zjistíme, že nominální hodnota jednoho dluhopisu je 10 000 Kč, což znamená, že držitel jednoho dluhopisu (investor) poskytl českému státu (vydavateli dluhopisu) úvěr ve výši 10 000 Kč - z této částky se vypočítává roční kupón, který držitel dluhopisu dostává, a tato částka bude nakonec držiteli k datu splatnosti vrácena.
Investice do dluhopisů nejsou jednoduchou oblastí na porozumění, jelikož celkový výnos, který investor z držby dluhopisu získá (tzv. výnos do splatnosti), ovlivňuje nejen kupónová sazba dluhopisu, ale též cena pořízení dluhopisu. Výše uvedený dluhopis „CZECH REPUBLIC 2.5 08/25/28“ byl českým státem vydán v únoru 2013 a investor, který byl ochoten českému státu půjčit přesně za výnos do splatnosti 2,5% ročně, by si tento dluhopis mohl koupit v aukci přesně za jeho nominální hodnotu 10 000 Kč.
V srpnu 2024 ovšem byli investoři ochotni českému státu půjčovat za výnos do splatnosti přibližně 3,5% ročně (jak je patrné z grafu níže) a tedy dluhopis s kupónovou sazbou 3,5% ročně se prodával za nominální hodnotu 10 000 Kč. Pokud by náš fond chtěl za této situace prodat dluhopis s kupónovou sazbou 2,5% ročně jinému investorovi, ten by byl ochoten jej koupit pouze v případě, že by sjednaná prodejní cena byla nižší než nominální hodnota dluhopisu.
Konkrétně k 31.8.2024 a k 31.12.2023 byla prodejní cena (reálná hodnota) jednoho dluhopisu „CZECH REPUBLIC 2.5 08/25/28“ přibližně 9 591 Kč (1 726 291 tis. Kč / 180 000 na základě tabulky se sezname investic fondu výše), tedy 95,91% z jeho nominální hodnoty 10 000 Kč. Investor si tedy takový dluhopis koupí se slevou (tzv. diskontem), která mu kompenzuje nižší kupónovou sazbu, přičemž ta sleva je právě tak vysoká, aby vyrovnala jeho situaci s případem, kdy by si koupil dluhopis s kupónovou sazbou 3,5%, která se rovná jím požadovanému a na trhu dostupnému výnosu do splatnosti (viz ilustrace níže, která tyto dva případy porovnává).
Z výše uvedeného plyne pro investora do (českých) státních dluhopisů velmi důležitý a poměrně srozumitelný závěr. Změny v prodejních cenách (českých) státních dluhopisů na trhu zajišťují, že investor při nákupu a držbě takového dluhopisu do splatnosti obdrží aktuální tržní výnos do splatnosti bez ohledu na to, jakou kupónovou sazbu jím pořízený (český) státní dluhopis má. Pokud si investor 31.8.2024 pořídil jakýkoliv státní dluhopis se zbytkovou splatností 5 let, zafixoval si tím do srpna 2029 výnos 3,5039% ročně.
Tento závěr platí i pokud do českých státních dluhopisů investujeme prostřednictvím fondu. Námi zkoumaný fond každý den oceňuje cenné papíry ve svém portfoliu aktuálními cenami, za které by je mohl prodat. Jelikož portfolio tohoto fondu bylo v srpnu 2024 z 56% složeno z dluhopisů, převážně z českých státních dluhopisů, investice do tohoto fondu (tzn. nákup jím vydaných podílových listů) k 31.8.2024 odpovídala tomu, jako bychom přibližně za 56% námi investované částky nakoupili české státní dluhopisy za jejich aktuální tržní ceny, čímž jsme si u nich zafixovali výnos do splatnosti přibližně 3,5% ročně.
Výše uvedená logika platí pouze, pokud poté investor nakoupený dluhopis skutečně drží do splatnosti. Námi zkoumaný fond je aktivně spravovaný, a může být schopen na portfoliu českých státních dluhopisů svému investorovi vydělat i vyšší výnos prostřednictvím aktivního obchodování s dluhopisy. Výše jsme si ukázali, že aktuální prodejní cena již vydaných dluhopisů klesne, pokud se tržní výnos do splatnosti zvýší, a tento vztah platí též naopak - při poklesu tržního výnosu do splatnosti ceny všech již vydaných dluhopisů vzrostou. Portfolio manažer námi zkoumaného fondu se bude snažit dosahovat zisků též vhodně načasovanými nákupy a prodeji dluhopisů a změnami v procentu zastoupení dluhopisů a akcií ve svém portfoliu.
V odstavcích výše záměrně nezmiňujeme tzv. úvěrové riziko spočívající v tom, že vydavatel (emitent) dluhopisů zkrachuje a nebude schopen investorovi nominální hodnotu dluhopisu vrátit v plné výši. U státních dluhopisů bývá úvěrové riziko velmi nízké. Naopak velmi relevantní je při investicích do korporátních dluhopisů, které vydávají obchodní společnosti, a investice do nich plánujeme rozebrat na praktických příkladech v budoucím článku.
Detailnější informace o investování do dluhopisů lze nalézt například v tomto seriálu článků od Fio banky.
Poplatky spojené s investováním prostřednictvím fondu
V neposlední řadě bychom měli vyhodnotit, zda je výše poplatků spojených s investováním prostřednictvím tohoto aktivně spravovaného fondu pro nás přijatelná. V dokumentu Sdělení klíčových informací bylo k 31.8.2024 vypočteno, že při investici do fondu trvající 5 let, by veškeré poplatky činily 2,3% ročně z celkové investované částky. Tato roční nákladovost se skládala z:
- jednorázového vstupního poplatku ve výši až 1,5% z investované částky,
- ročního poplatku za správu ve výši 1,74% z celkové investované částky, který platí fond investiční společnosti (pozn.: výkonností poplatek placený fondem investiční společnosti každý rok jako % z dosaženého zisku je u tohoto fondu nulový),
- odhadnuté roční výše transakčních poplatků placených burzám a brokerům za nákupy a prodeje cenných papírů ve výši 0,25% z celkové investované částky.
Dlouhodobý průměrný (nominální) výnos z akcií se pohybuje okolo 9-10% ročně a na dluhopisech jsme si zafixovali výnos do splatnosti 3,5% ročně. Portfolio tohoto fondu složené ze 43% z akcií a z 56% z dluhopisů by při investici v srpnu 2024 mohlo odhadem přinést výnos 5,8-6,3% ročně (vypočteno jako 0,56*3,5 + 0,43*9 až 10), který ovšem pro investory sníží poplatky ve výši 2,3% ročně. Tento čistý odhadovaný průměrný výnos 3,5%-4,0% ročně ještě musíme porovnat s dlouhodobou mírou inflace, řekněme 2-3% ročně, z čehož nám vyplyne, že tento fond by námi investované prostředky mohl reálně zhodnotit v průměru o 0,5%-2,0% ročně.
Uvedená výše ročního výnosu odpovídá nižší rizikovosti tohoto fondu způsobené tím, že více než polovinu jeho portfolia tvoří české státní dluhopisy, které jsou velmi bezpečnou investicí. Tento fond je dle mého názoru vhodný pro konzervativnější investory a pro starší investory, kteří již za svůj život nashromáždili dostatečné bohatství, u kterého již preferují uchování jeho hodnoty a zhodnocování méně rizikovým způsobem. Ovšem je nutné upozornit, že při vyšší míře inflace by tento podílový fond nemusel investorovo bohatství dostatečně ochránit.
Potenciálnímu investorovi do tohoto fondu bych doporučil, aby se pokusil své roční zhodnocení zvýšit tím, že vyhledá obchodního zástupce, finančního poradce nebo jiného distributora, který by mu zprostředkoval investici do tohoto fondu za nižší vstupní poplatek, než činí jeho maximální výše 1,5% z investované částky.
Zároveň je důležité zmínit, že s prodlužující se dobou investování bude klesat význam vstupního poplatku (rozloží se do více let) a roční nákladovost tohoto fondu se bude s každým dalším rokem snižovat směrem k 1,99% (součtu ročních poplatků).
Některé další typové rozdíly v portfoliích podílových fondů
Podílový fond zaměřený na akcie společností ze střední Evropy
Investor se při skládání svého osobního portfolia nemusí omezit pouze na investici do jediného „ideálního“ podílového fondu, naopak, kýženého portfolia může nejsnadněji dosáhnout rozložením investované částky do několika fondů nebo jiných typů investic.
Pokud by si například investor zvažující investici do fondu ČSOB Bohatství přál zvýšit procentní zastoupení akcií ve svém osobním portfoliu a zahrnout do něj též akcie vydané společnostmi ze střední Evropy, mohl by toho docílit i tím, že by určitou část svých prostředků investoval do podílového fondu zaměřeného na akcie těchto společností. Níže v tabulce si dva takové fondy - ČSOB Akciový Srdce Evropy a Sporotrend od České spořitelny - porovnáme, abychom ilustrovali, jak se takové dva podobně zaměřené fondy odlišovaly k 31.8.2024:
Podílový fond investující do jiných fondů
Při investování je nutné si uvědomit, že zhodnocení naší investice vždy pramení ze zvýšení hodnoty základních investičních aktiv jako jsou akcie a dluhopisy obchodních společností, komodity nebo nemovitosti. Fondy jsou pouze prostředkem k investování do profesionálně vytvořeného a spravovaného portfolia aktiv, za jehož využití investor platí poplatky.
Fondy mohou ve svém portfoliu držet, kromě akcií a dluhopisů vydaných obchodními společnostmi a jiných základních investičních aktiv, též cenné papíry vydané jinými fondy. V takovém případě by měl investor zpozornět, protože tím do jednoho základního aktiva (například do akcií společnosti Apple Inc.) investuje přes minimálně dva prostředníky a poplatky od obou snižují výnos, který se k investorovi dostává.
Například fond ČSOB Bohatství držel dle výše uvedené rozpadové tabulky z účetní závěrky přibližně 1,9 mld. Kč (4,2% portfolia) v podílových listech jiných fondů a 0,2 mld. Kč (0,5% portfolia) v burzovně obchodovaných fondech (ETF). To jsou poměrně malé části portfolia fondu a s tím si investor příliš starostí dělat nemusí.
Ovšem například podílový fond Global Stocks FF (tzv. "fond fondů") nabízený Českou spořitelnou investuje výhradně do jiných podílových a burzovně obchodovaných fondů, čímž investora vystavuje v součtu vyšším poplatkům z investování přes vícero prostředníků.
Nejvýznamnější fondy, do kterých Global Stocks FF investoval k 31.8.2024 shrnujeme níže a uvádíme též poplatky placeně každým tímto fondem svému správci:
Fond Global Stocks FF měl sám o sobě k 31.8.2024 roční nákladovost 3,3% při investici na 5 let a nad rámec toho výnos investorovi sníží ještě poplatky placené fondy, do kterých Global Stocks FF investoval (ve výši odpovídající podílu na portfoliu).
Měnové riziko
Ačkoliv jsou podílové listy všech výše uvedených fondů vydávány v českých korunách (CZK) a my si je v CZK kupujeme, tak jsme nepřímo vystaveni měnovému riziku, jelikož tyto fondy naše prostředky investují do akcií nebo podílových listů vydaných v cizích měnách. Tedy náš výnos v CZK je ovlivněn pohyby měnových kurzů - konkrétně pokud CZK posílí vůči cizí měně (např. kurz CZK/USD se nominálně sníží z 23 CZK na 22 CZK za 1 USD), znamená to pro nás ztrátu, jelikož tržní cena akcie Apple Inc. držená fondem vyjádřená v CZK se tím sníží, jelikož každý držený USD má najednou v CZK nižší hodnotu, než měl předtím.
Pokud investujeme do cenných papírů vydaných v cizích měnách (většinou zahraniční cenné papíry), měli bychom počítat i s tímto rizikem ztráty z pohybů měnových kurzů. Podílové fondy by se obecně měly proti měnovému riziku zajišťovat a tím alespoň částečně investora před ztrátou z pohybu měnových kurzů chránit. Ovšem nemusí to platit pro všechny fondy, jelikož zajištění měnové rizika stojí dodatečné náklady. Například fond Global Stocks FF výslovně upozorňuje na svých webových stránkách, že měnové riziko není zajišťováno.
Závěr
Každý investor by měl rozumět, do čeho investuje. Většinou investujeme peníze získané za vynaložení značného pracovního úsilí a času a jejich „správné“ zainvestování, které zajistí co možná největší šanci na co možná největší dlouhodobé zhodnocení, si zaslouží velkou míru porozumění a péče.
Obecně se doporučuje investovat dlouhodobě a pravidelně (každý měsíc) do široce rozprostřeného portfolia obsahující velký počet cenných papírů z různých geografických a ekonomických sektorů (tzv. diverzifikované portfolio). Takový způsob investování je nejméně náročný na to, kolik informací musí investor získat a kolika skutečnostem musí porozumět, aby učinil odpovědné investiční rozhodnutí.
Pokud výše zmíněné oblasti nedokážeme vyhodnotit sami, můžeme samozřejmě požádat o pomoc známého nebo profesionálního finančního poradce. V takovém případě bychom si měli nechat vysvětlit vše, co nás o fondu nebo jiné nabízené investici zajímá - například můžeme finančního poradce požádat, ať nám nabízený investiční fond představí podobně, jako k představení fondu přistupujeme v tomto článku, a ať konkrétně a srozumitelně vysvětlí vhodnost investice do daného fondu pro naší konkrétní situaci. A u všech způsobů investování platí - pozor na poplatky!
Za mě osobně bych doporučil neinvestovat do (českých) aktivně spravovaných fondů, které do svého portfolia nakupují ve velké míře jiné (zahraniční) aktivně spravované fondy, jelikož z hlediska poplatků toto považuji za velmi netransparentní a velmi pravděpodobně nevýhodné pro investora. Správci aktivně spravovaného fondu by si měli poplatky, o které každý rok snižují výnos a majetek investorů, zasloužit tím, že budou do jeho portfolia vybírat přímo vhodná základní aktiva jako jsou akcie a dluhopisy firem, popřípadě tzv. burzovně obchodované fondy (ETF), které mají velmi nízké poplatky za správu (řádově do 0,25% ročně).