Článek
Od začátku osmdesátých let byl Phil Spector, do té doby mimořádně aktivní hudební producent a držitel Grammy, v podstatě neaktivní. Měl psychické problémy, užíval drogy a ze scény se fakticky stáhl. Mohl si to samozřejmě dovolit, už nepotřeboval „vydělávat“, žil ze své dosavadní megaúspěšné práce.
Na veřejnosti se Spector skoro neobjevoval, jen v roce 1989 se zúčastnil ceremoniálu Rokenrolové síně slávy, kam jej uvedla zpěvačka Tina Turnerová, se kterou spolupracoval už v šedesátých letech. V roce 2000 si přišel převzít cenu Grammy za celoživotní přínos hudbě. Jediná větší producentská práce, o kterou se ucházel, měla být deska se zpěvačkou Céline Dionovou, která ale pro neshody nevyšla.
3. února pozval do svého kalifornského sídla herečku Lanu Clarksonovou (v osmdesátých letech hrála v několika béčkových fantasy a sci-fi filmech, později měla několik rolí v televizi a reklamách, působila i jako modelka), kde ji zastřelil legálně drženou zbraní mimořádně nechutným způsobem, totiž do úst. Vražda mu byla v podstatě prokázána, Spector se k ní přiznal (soudní spisy citovaly jeho řidiče, který s vozem parkoval před domem, producent vyšel se zbraní ven se slovy „Myslím, že jsem někoho zabil“.), nicméně zůstal na svobodě na kauci ve výši jednoho milionu dolarů.
Soud začal až v březnu roku 2007, byl brzy přerušen a obnovili jej v říjnu následujícího roku. Rozsudek byl vyhlášen v květnu 2009: Phil Spector byl odsouzen na devatenáct let za vraždu druhého stupně. Spector se pokusil v letech 2011, 2012 a 2016 odvolat, pokaždé neúspěšně. Zemřel ve věznici French Camp v Kalifornii 16. ledna 2021 na komplikace s covidem. Bylo mu 81 let.
Mistr zvukové stěny
Tenhle mimořádně odpudivý závěr Spectorova života se zdá být jen logickým vyvrcholením jeho různých excesů. Producent byl pověstný nejen špatným chováním k ženám, zejména při práci ve studiu, ale svými výbuchy vzteku a hysterie obecně. Což v kombinaci se zálibou ve zbraních, které nosil neustále při sobě, vedlo k mnoha situacím, ve kterých si jeho „zákazníci“, tedy muzikanti, pro které produkoval nahrávky, nemohli být jisti zdravím či životem.
Ale zřejmě jim toto riziko za to stálo. Phil Spector byl jeden z prvních, ne-li vůbec první, kdo definoval roli stoprocentního producenta v populární hudbě, tedy člověka stojícího mimo kapelu nebo tvůrčí kolektiv, a přesto majícího naprosto na povel všechno, co se při nahrávání děje.
V šedesátých letech produkoval především soulová alba vokálních skupin The Ronettes, The Crystals, anebo manželské dvojice Ike & Tina Turner (mimochodem, co do vztahu k ženám si musel Spector s Ikem Turnerem, proslulým doslova terorizováním vlastní manželky, velmi dobře rozumět). Patrně nejproslulejším albem, které Spector produkoval, je Let It Be skupiny The Beatles, jejich poslední, dvanáctá deska z roku 1970.
Spectora ke spolupráci přizvali John Lennon a George Harrison, aby jim pomohl zpracovat materiál, na kterém už dlouho pracovali, ale mezilidské problémy jim neumožňovaly práci dokončit. Spector vytvořil na albu to, co bylo pro jeho rukopis typické, takzvanou „zvukovou stěnu“ (wall of sound), sestávající z mohutných orchestrálních aranžmá. Album rozdělilo nejen muzikanty, ale i fanoušky na dva tábory. Například Paul McCartney vznesl ke konečné podobě alba mnoho výhrad, naopak John Lennon byl jeho bezvýhradným příznivcem.
Phil Spector následně produkoval některá sólová alba ex-členů Beatles, včetně jejich nejslavnějších desek: pro Lennona Imagine, pro Harrisona trojalbum All Things Must Pass. Za produkční spolupráci na koncertním charitativním trojalbu George Harrisona a hostů Concert for Bangladesh získal Spector cenu Grammy. Metodu wall of sound ovšem Spector použil také v roce 1977 při produkci pátého alba Leonarda Cohena Death of a Ladies‘ Man - a album v podstatě propadlo.
Ať byla hudební činnost Phila Spectora jakákoli, a ve své době byl skutečně významnou osobností, to nemá cenu zamlčovat, tragické vyústění jeho života prostě všechny jeho předchozí zásluhy smazalo. Protože jakmile se někdo stane vrahem, jdou veškeré ohledy a všechna profesní úcta stranou a zaslouží si jen opovržení.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Spector
https://denikalarm.cz/2021/01/zemrel-phil-spector-vrah-a-nasilnik-az-pote-producent-a-spolupracovnik-the-beatles/
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-zemrel-phil-spector-producent-beatles-a-usvedceny-vrah-40348075
https://www.csfd.cz/tvurce/35509-lana-clarkson/prehled/
https://en.wikipedia.org/wiki/Let_It_Be_(album)
https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_a_Ladies%27_Man_(album)