Hlavní obsah
Názory a úvahy

Úplně zbytečná novinařina. Co vadí zpravodajskému portálu na prezidentově podpoře české kultury?

Foto: Wikimedia Commons - licence CC BY 2.0

Prezident Petr Pavel

Žurnalistika pro dolních deset milionů. Tak lze nazvat s využitím oblíbeného „bonmotu“ bývalého prezidenta Zemana článek, který v úterý pod titulkem, na který nelze nekliknout, vydalo Aktuálně.cz.

Článek

Článek Ondřeje Stratilíka nese název „Pracovní cesta za vlastní peníze.“ Proč Pavel nestihl otevření pařížské katedrály. Což samozřejmě působí značně ironicky, a nejen to. Také jako rudý hadr na býka pro tu část české společnosti, které ráda místo do vlastního talíře kouká na bankovní účty politiků a má pocit, že kdyby nebrali platy, které berou, zřejmě by nám tady létali pečení holubi rovnou do chřtánů.

O co v článku jde? Ve stručnosti: autor kráčí „investigativně“ po stopách českého prezidenta Petra Pavla, který v prosinci místo ceremoniálu znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, na který se sjel zástup vrcholných politiků celého světa včetně čerstvě zvoleného amerického prezidenta nebo anglického prince, dal přednost návštěvě New Yorku. Tam probíhal Český týden v Carnegie Hall, jímž vyvrcholil Rok české hudby 2024.

Tento kontext pan Stratilík ve svém článku vůbec nezmiňuje. Píše doslova, že „český prezident před pozváním do Paříže přednost krátké návštěvě New Yorku, kde mimo jiné v Carnegie Hall právě hostovala Česká filharmonie.“ Což zní, jako by se Petru Pavlovi jen tak zachtělo poslechnout si pár skladeb klasické hudby a když už má z titulu své funkce tu možnost, zaletěl si je poslechnout rovnou do jednoho z nejslavnějších sálů světa, protože mu pražské Rudolfinum není dost dobré.

Není to zdaleka jediná manipulace v textu pana Stratilíka. Ten se tváří jako běžný zpravodajský článek s přídechem investigativy, ale ve skutečnosti jde o maskovaný politický komentář, jaký by člověk čekal spíš v MfD, na Lidovkách.cz nebo v Parlamentních listech, tedy médiích, která vesměs hledají každou sebenepatrnější příležitost, jak si do prezidenta nebo současné vlády kopnout, aby tím napomohla změně politického systému po nadcházejících parlamentních volbách.

Už jen třeba věta „Detaily Pavlovy krátké cesty do New Yorku tak vycházejí najevo až nyní, kdy si redakce podala žádost o informace podle zákona.“ Takovou by čtenář čekal spíš v bulváru, v nějakém „senzačním“ článku týkajícím se jakékoli celebrity, na které také „vycházejí najevo“ nejrůznější „hrůzy“, nad nimiž je zpravidla „zděšen celý národ“.

Pan Stratilík při své hře na investigativce zaměstnal svými dotazy nejen mluvčího prezidenta Vojtěcha Šeligu, ale i Pavlu Kratochvílovou, šéfku právního oddělení Kanceláře prezidenta republiky, kteří museli na jeho úplně zbytečné otázky týkající se prezidentovy cesty, toho, kdo s ním jel, s kým se v New Yorku Petr Pavel setkal a kdo to všechno platil, odpovídat, a ztrácet tím svůj drahocenný čas, kterého mají zřejmě redaktoří Aktuálně.cz nazbyt.

Samozřejmě nechci říct, že je Petr Pavel nedotknutelný a že demokratická média nemají prověřovat každý jeho krok. Ale jít prezidentovi po krku zrovna v situaci, kdy si mezi dvěma velmi podobnými oficiálními akcemi vybral tu, která je z kulturního hlediska zcela zásadní pro národ, který si jej zvolil, je absurdní. Co by asi tak Petr Pavel mohl udělat pro svoji zemi na oficiální akci v Paříži? Vyfotit se s ostatními státníky, prohodit pár slov s těmi, s nimiž se zná, možná udělit jeden dva rozhovory - a to je všechno.

Prezidentova účast na tak výjimečné příležitosti, jako je vyvrcholení Roku české hudby sérií koncertů v již zmíněném sále, který patří mezi nejprestižnější na světě, je věc sice také hlavně symbolická, ale v první řadě znamená zdůraznění toho, že prezident považuje kulturu za důležité „rodinné stříbro“ České republiky a že ji plně podporuje. Což je v době, kdy na i tu nejkvalitnější kulturu ubývá finančních prostředků a mnozí nejen řadoví občané, ale i politici, ji považují za zbytnou, velmi dobrý signál.

A ještě dovětek k oněm financím, za které prezident do New Yorku („odbočkou“ ze státní návštěvy Austrálie) cestoval. Petr Pavel si let platil sám, což samozřejmě populisty stejně neuspokojí. Osobně se domnívám, že měla tato cesta být hrazena z oficiálního prezidentského rozpočtu. Vždyť přece prezident v New Yorku nebyl jako řadový občan. Reprezentoval tam zemi, v jejímž čele stojí, a ta by tuto samozřejmou součást výkonu jeho funkce měla respektovat a poskytnout mu k jejímu výkonu ty nejlepší podmínky.

Zdroje:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pracovni-cesta-petra-pavla/r~03e0a006c9ba11ef9af20cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

https://www.ceskafilharmonie.cz/carnegie-hall-2024/

https://www.rokceskehudby.cz/aktuality/1652-ceskym-tydnem-v-carnegie-hall-vyvrcholi-rok-ceske-hudby-2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz